ازاین که به این سایت سرزدید بیسار خرسندیم، امیدوارم که لحظات خوبی را سپری کنبد، لطفا اگر درهرکجای سایت مطلبی را مطالعه میفرمایید به دور از ادب هست که از مطلب استفاده بفرمایید اما نظر ندهید، اینطور فکر نمیکنید؟ درضمن تالارگفتمان سایت هم هرروز بروز شده وسراسر مطالب جالب وجدید میباشد، منتظر حضورشما هستیم
باتشکر مدیریت سایت: مهندس امین بشارت نیا

ایمیل: shahzade242@yahoo.com

09387345716 بامادرتلگرام ودیگرشبکه های اجتماعی مکاتبه کنید:

موضوعات
:: مطالب ارسال شده : 25656 پست
:: ورودی گوگل امروز : 3 بار
:: تعداددیدگاهها : 0 نظر
:: تاریخ آخرین بروزرسانی : ۲۸/۰۶/۱۳۹۸
:: میانگین بروزرسانی ها : 0.03 دقیقه

هفته نامه همشهری شش و هفت – رامین حاجیان فرد: بوستان ها و پارک ها امروزه به فضاهای ضروری برای زندگی مردمان شهری تبدیل شده اند؛ فضاهایی که با آوردن طبیعت به زندگی پر دود و دم شهری، آرامش را به تن و جان ما هدیه می کنند. در اینجا سری به برخی از مشهورترین بوستان های زیبای دنیا زده ایم و آنها را برای شما معرفی کرده ایم.

پارک مرکزی نیویورک

نام محلی: سنترال پارک
مکان: ایالات متحده / نیویورک
سال ساخت: ۱۸۵۷
مساحت: ۳۴۰ هکتار
گیاهان: گردوی سیاه، سِدر لبنانی، چهل سکّه (جینکو)، صنوبر نروژی، ماگنولیا، بلوط، افرا، آلبالو، کاج، لاله، آزالیا و …

بوستان های بی مانند

این پارک در شهر شلوغ نیویورک و در میان انبوهی از آسمان خراش هایی که یکی پس از دیگر سر بر آسمان ساییده اند، مکانی عالی برای دور شدن از هیاهوی شهر و نزدیکی به زیبایی های طبیعی محسوب می شود. پارک مرکزی با حدود چهل میلیون دیدار کننده در سال مکانی است که صدها گونه گیاهی از درختان بلند و کهنسال گرفته تا بوته های چمنزارها و آب نماهای بسیار زیبا را در خود جای داده است. اینجا مکانی است که صحنه هایی از فیلم های مشهوری همچون شکارچیان روح، صبحانه در تیفانی، کریمر علیه کریمر، سریندیپتی و تنها در خانه، در گوشه و کنار آن ساخته شده اند.


هاید پارک لندن

نام محلی: هاید پارک
مکان: انگلستان / لندن
سال تکمیل: ۱۶۳۷
مساحت: ۱۴۰ هکتار
گیاهان: لیمو، افراد، بید مجنون، بلوط، راش، لاله، گل سرخ و …

بوستان های بی مانند

هاید پارک در قلب شهر لندن شاید یکی از مشهورترین پارک های دنیا باشد که سابقه ساخت آن به حدود پنج سده پیش؛ یعنی زمان شاه هنری هشتم برمی گردد. هنری زمین اینجا را به شکارگاه سلطنتی اختصاص داده بود و حدود یک سده بعد یعنی در سال ۱۶۳۷ مکان یاد شده به عنوان پارک به روی عموم مردم باز شد. این پارک در طول تاریخ خود شاهد رخدادهای متعددی از برپایی چندین دوئل توسط نجیب زادگان انگلستان تا برگزاری نمایشگاه بین المللی سال ۱۸۵۱ بوده است.


پارک سوم فوریه

نام محلی: پارک ترِس دِ فِبررو (بوسکس د پالرمو)
مکان: آرژانتین / بوئنوس آیرس
سال تکمیل: ۱۸۷۵
مساحت: ۴۰۰ هکتار
گیاهان: اقاقیا، ماگنولیا، درخت سماق، سپیدار، درخت پنیرک و درختچه فردوسی

بوستان های بی مانند

این پارک که بین خیابان های لیبرتادور و فیگوترا الکورتا در پایتخت زیبای آرژانتین قرار گرفته به خاطر درختستان ها، دریاچه ها و باغ های گل سرخش شهرت بالایی دارد. نامگذاری این پارک با اشاره به یک رخداد تاریخی یعنی سوم فوریه سال ۱۸۵۲ و پیروزی مردم بر دیکتاتور محلی صورت گرفته است. البته در زبان محلی به اینجا «باسک د پالرمو» یعنی جنگل پالرمو نیز گفته می شود. در این پارک علاوه بر زیبایی های گیاهی، سازه هایی نیز قرار گرفته که برای دیدار کنندگان از اینجا جالب توجه است. یکی از این جاذبه ها ستون یادیود کارتامانگا با تعدادی مجسمه در اطراف و روی آن است که در سال ۱۹۲۷ ساخته شده است.


پارک الازهر قاهره

نام محلی: حدیقه الازهر
مکان: مصر / قاهره
سال تکمیل: ۲۰۰۵
مساحت: ۳۰ هکتار
گیاهان: نخل، نعناع، گشنیز، آویشن

بوستان های بی مانند

بوستان الازهر در شهر کهن قاهره با صرف مبلغی معادل سی میلیون دلار ساخته شد. این بوستان روی مکانی ساخته شده که ده سده پیش؛ یعنی در دوران خلافت فاطمیون بر مصر سازه هایی در آنجا ساخته و در طول تاریخ زیر خاک مدفون شده بود. هنگام بنای این بوستان بخش هایی از دیواره های باستانی از سازه های یادشده از زیر خاک سربرآورد. بیش از یک میلیون و سیصد هزار مترمکعب خاک از این تپه ها برداشته شد و عملیات پاکسازی این مکان که سده ها به فراموشی سپرده شده بود بیش از ده سال به درازا کشید.


پارک گوئل بارسلون

نام محلی: پارک گوئل
مکان: اسپانیا / بارسلون
سال تکمیل: ۱۹۱۴، افتتاح: ۱۹۲۶
مساحت: ۱۷ هکتار
گیاهان: نخل، صنوبر، بلوط، خَرنوب، اکالیپتوس، سرو، زیتون، انجیر، بادام و …

بوستان های بی مانند

پارک گوئل روی تپه ای در شهر بارسلون با سرمایه گذاری شخصی به نام اوزه بیگوئل و با طراحی معمار مشهور سده بیستم آنتونیو گائودی بین سال های ۱۹۰۰ تا ۱۹۱۴ ساخته و سال ۱۹۲۶ رسما افتتاح شد. البته اینجا در ابتدا قرار نبود که پارک باشد بلکه مکانی برای سکونت خانواده گوئل در نظر گرفته شده بود. در آن زمان رویکردهای نوگرایانه در هنر و معماری در شهر بارسلون موج می زد و احداث این پارک پاسخی به این عطش تند از سوی ساکنان و مدیران شهری بود.


پارک جنگلی مونسانتو / لیسبون

نام محلی: پارک فلورستاندِ مونسانتو
مکان: پرتغال / لیسبون
سال تکمیل: ۱۹۳۴
مساحت: ۱۰۰۰ هکتار
گیاهان: سرو، کاج، زیتون، خرنوب، بادام و …

بوستان های بی مانند

پارک جنگلی مونسانتو یک اکوسیستم ویژه و تأثیر گذار به حساب می آید؛ به گونه ای که تجربه یک طبیعت پهناور را برای ساکنان شهر لیسبون فراهم می آورد. در این پارک که بر فراز تپه های «مونسانتو» قرار گرفته چشم اندازی از شهر و دریای نیلگون در افق خواهید داشت. علاوه بر صدها گونه گیاهی و جانوری ساکن در این پارک مکان های متعددی همچون سالن برگزاری نمایشگاه، مرکز منابع رسانه ای و یک مرکز حفاظت از محیط زیست در اینجا به چشم می خورد. این پارک یک مکان آرمانی برای دوستداران طبیعت است و در آن امکانات ورزشی گوناگونی برای رشته های مختلف وجود دارد.


پارک پترین پراگ

نام محلی: پترین سکه سادی
مکان: چک / پراگ
تاریخ تکمیل: در طول چند سده به مرور
گیاهان: بادام، آلبالو، گل سرخ، لاله و …

بوستان های بی مانند

بسیاری از جهانگردانی که از شهرهای اروپایی دیدن به عمل آورده اند و شهر پراگ را نیز دیده اند آن را تجربه ای برتر دانسته اند. دورانی طولانی این شهر مرکز علم، ادب، فرهنگ و هنر اروپا به شمار می آمد و امروزه بناهای متعددی از دوران مختلف شکوه و عظمت شهر پابرجاست. اینجا شهری است که یکی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان که هنوز به فعالیتش ادامه می دهد در آن قرار گرفته است. افزون بر اینها، در شهر زیبای پراگ در کنار رود ولتاوا، تپه ای صخره ای به نام پترین قرار گرفته که در گذشته از سنگ های آن برای ساخت خانه های شهر استفاده فراوانی می شد. احتمالا نام اینجا نیز از واژه لاتین پتروس به معنی صخره گرفته شده است.


پارک اوئِنو / توکیو

نام محلی: اوئنوکوئِن
مکان: ژاپن / توکیو
سال تکمیل: ۱۸۷۳
مساحت: ۵۳٫۸
گیاهان: آلبالو، زردآلو، افرا، نیلوفر آبی و …

بوستان های بی مانند

این پارک در دوره ای از تاریخ کشور کهن ژاپن بنا نهاده شد که سرزمین مذکور از انزوا و گوشه گیری جهانی خارج شده و توجه بیشتری به مراودات فرهنگی با غرب و سایر نقاط جهان از خود نشان می داد. پارک اوئنو نیز که در همین دوره ساخته شد، بازتابی از چنین رویکرد فرهنگی بود به طوری که در طراحی آن شیوه های خارجی و غیر سنتی مورد توجه قرار گرفت. اینجا علاوه بر این که بوستانی دلپذیر بوده مکانی فرهنگی و هنری نیز محسوب می شود. یکی از این مکان ها موزه ملی هنرهای غربی است که در سال ۱۹۵۹ میلادی تأسیس شد.


باغ شالیمار / لاهور

نام محلی: شالیمار باغ
مکان: پاکستان / لاهور
سال تکمیل: ۱۶۴۲
مساحت: ۱۶ هکتار
گیاهان: بادام، سیب، زردآلو، آلبالو، انبه، توت سفید، هلو، آلو، پرتقال، انار، تبریزی، سرو و انواع گل های معطر

بوستان های بی مانند

باغ شالیمار در دوران بالندگی و شکوه معماری دودمان مغولان هند یا گورکانیان؛ یعنی در دوران حکمرانی شاه جهان در هندوستان ساخته شد. شهر لاهور در آن زمان بخشی از هند بود و هنوز کشور مستقلی به نام پاکستان وجود نداشت. در واقع شهر لاهور در آن دوران پایتخت دوم دربار هند یعنی جایی بود که ولیعهد در آن سکونت می کرد. بنای این باغ قدیمی بر بنیان طرح چهارباغ ایرانی که نمادی از بهشت موعود روی زمین بوده قرار داشت در دوران حکمرانی مغولان از این باغ به عنوان مکانی خصوصی برای استفاده خانواده دربار جهت تفرج و خوشگذرانی و برگزاری برخی از میهمانی ها استفاده می شد.

:: Information 87
تاریخ بروزرسانی : ۱ تیر ۱۳۹۷
راهنما : برای مشاهده راهنما اینجا را کلیک نمایید
:: QR Code
نویسنده : ( AMIN BesharatNia ) | تعداد ارسال ها ( 25559 ) | درباره نویسنده :
:: Comments


نظرات بسته شده.

برخی از برنامه های اندرویدی طراحی شده ما