ازاین که به این سایت سرزدید بیسار خرسندیم، امیدوارم که لحظات خوبی را سپری کنبد، لطفا اگر درهرکجای سایت مطلبی را مطالعه میفرمایید به دور از ادب هست که از مطلب استفاده بفرمایید اما نظر ندهید، اینطور فکر نمیکنید؟ درضمن تالارگفتمان سایت هم هرروز بروز شده وسراسر مطالب جالب وجدید میباشد، منتظر حضورشما هستیم
باتشکر مدیریت سایت: مهندس امین بشارت نیا

ایمیل: shahzade242@yahoo.com

09387345716 بامادرتلگرام ودیگرشبکه های اجتماعی مکاتبه کنید:

موضوعات
:: مطالب ارسال شده : 25655 پست
:: ورودی گوگل امروز : 2 بار
:: تعداددیدگاهها : 0 نظر
:: تاریخ آخرین بروزرسانی : ۲۷/۰۶/۱۳۹۸
:: میانگین بروزرسانی ها : 0.03 دقیقه

استریول غیرکونژوگه

استریول غیرکونژوگه در جفت، کبد و آدرنال جنین ساخته و وارد گردش خون مادر شده و تا اواخر حاملگی افزایش می‌یابد.

گونادوتروپین کوریونیک (HCG)

اولین محصول قابل‌ اندازه‌گیری در حاملگی است که تا هفته ۱۲ در خون افزایش و سپس رو به کاهش می‌گذارد، در سال ۱۹۹۰، HCG و استریول غیر کونژوگه و AFP به عنوان مارکر سه گانه غربالگری تریزومی‌ها معرفی شدند.

وقتی این سه مارکر همراه سن مادر در غربالگری استفاده شود میزان قدرت تشخیص به ۷۰ درصد می‌رسد و تقریبا ۵ درصد حاملگی‌ها به طور کاذب مثبت می‌شوند. این سه مارکر در تریزومی ۱۸ کاهش می‌یابند.

Inhibin A یک گلیکوپروتئین جفتی است که تا هفته ۲۰- ۱۶ حاملگی میزان ثابتت داشته سپس افزایش مختصری تا انتهای بارداری دارد این مارکر در جنین مبتلا به سندروم داون ۲ برابر می‌شود. اضافه کردن Inhibin A به تست سه گانه قدرت تشخیص را به ۸۰ درصد می‌رساند.

این مارکرهای چهارگانه با اینکه هر کدام به نحوی با سندروم داون ارتباط دارند اما هیچکدام به تنهایی قدرت تشخیص ندارند و باید همزمان با هم استفاده شوند. بهترین زمان انجام تست چهارگانه هفته ۱۸- ۱۶ است که میزان افزایش و یا کاهش مارکرهای چهارگانه کم است و بروز خطا در سن بارداری تاثیر زیادی در نتیجه آزمایش نمی‌گذارد.

البته سن حاملگی دقیق، تاثیر زیادی دارد. مقادیر این مارکرهای چهارگانه با میزان جمعیت در آن بارداری خاص مقایسه شده به صورت (Multiple of Medlan) MOM نشان داده می‌شود و سپس احتمال بروز تریزومی ۲۱ از روی محاسبات آماری روی MOM‌ها، سن بیمار و پارامترهای دیگر محاسبه می‌شود.

نرم‌افزارهای مخصوصی برای این محاسبات وجود دارد که ریسک بیمار را به صورت عددی و یا منحنی نشان می‌دهند،همچنین پارامترهای وزن، مصرف سیگار، دیابت، روش‌های ART مثل IVF و دوقلویی باید در نظر گرفته و MOM تصحیح شده به دست آید.

به عنوان مثال وزن زیاد بیمار سبب پایین بودن کاذب این مارکرها می‌شود و یا سطح AFP در افراد دیابتیک پایین‌تر از طبیعی است.

مصرف سیگار (HCG (MOM را افزایش می‌دهد و حاملگی دوقلو هر چهار MOM را به نصف کاهش می‌دهد که همه اینها باید محاسبه شوند و نکته مهم این است که MOM یک بیمار باید از مدیان‌های همان جامعه استفاده شود و مدیان‌های جمعیت‌های دیگر قابل استفاده نیست.

میزان مارکرها در روزها و هفته‌های مختلف بارداری تغییر می‌یابد که لازم است برای به دست آوردن MOM صحیح سن دقیق بارداری را مشخص کنیم، سونوگرافی دقیق‌ترین روش تخمین سن بارداری است که حساسیت کواد مارکر را افزایش می‌دهد.

به علاوه سونوگرافی در سه ماهه اول اطمینان از زنده بودن جنین و سلامت آن را هم می‌دهد.

:: Information 212
تاریخ بروزرسانی : ۳ خرداد ۱۳۹۶
راهنما : برای مشاهده راهنما اینجا را کلیک نمایید
:: QR Code
نویسنده : ( AMIN BesharatNia ) | تعداد ارسال ها ( 25558 ) | درباره نویسنده :
:: Comments


نظرات بسته شده.

برخی از برنامه های اندرویدی طراحی شده ما