ازاین که به این سایت سرزدید بیسار خرسندیم، امیدوارم که لحظات خوبی را سپری کنبد، لطفا اگر درهرکجای سایت مطلبی را مطالعه میفرمایید به دور از ادب هست که از مطلب استفاده بفرمایید اما نظر ندهید، اینطور فکر نمیکنید؟ درضمن تالارگفتمان سایت هم هرروز بروز شده وسراسر مطالب جالب وجدید میباشد، منتظر حضورشما هستیم
باتشکر مدیریت سایت: مهندس امین بشارت نیا

ایمیل: shahzade242@yahoo.com

09387345716 بامادرتلگرام ودیگرشبکه های اجتماعی مکاتبه کنید:

موضوعات
:: مطالب ارسال شده : 25675 پست
:: ورودی گوگل امروز : 1 بار
:: تعداددیدگاهها : 0 نظر
:: تاریخ آخرین بروزرسانی : ۰۱/۰۷/۱۳۹۸
:: میانگین بروزرسانی ها : 0.03 دقیقه

اخبار علمی ایران مطلب : برای نخستین بار، چرخاب‌های آب گرم قاره قطب جنوب در حالی رصد شدند که این چرخاب‌ها در حال رسیدن به نواحی پست دریاهای اطراف قاره قطب جنوب بودند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، موسسه فناوری کالیفرنیا رهبر تحقیقات جدید اعلام شده و گلایدرهای زردرنگ مجهز به حسگرهای ویژه این پروژه، قادر به رهگیری دما و شوری اعماق دریای Weddell بودند. این گلایدرها برای انجام ماموریت خود به زیر کلاهک‌های یخی دو متری دریا شیرجه رفتند.

این اندازه‌گیری‌ها نشان می‌دهند چگونه‌ این پیچش‌ها یا چرخاب‌ها، آب گرم را به داخل آب‌های پست‌تر هدایت می‌کنند و منجر به ذوب‌ شدن یخ ساحلی می‌شوند. این چرخاب‌ها، آب شور گرم را به سمت قفسه قاره‌ای قاره قطب جنوب می‌برند.

دانشمندان امیدوارند کشف جدید، مدل‌های اقیانوسی و اقلیمی را تصحیح کند و آن‌ها بتوانند سرعت عقب‌نشینی ورقه‌های یخی و همچنین سرعت افزایش سطوح دریای جهان را با دقت بیشتری پیش‌بینی کنند. این آب گرم‌تر به طور معمول در صدها متر زیر اقیانوس جنوبی یافت می‌شود اما این که چگونه چنین آبی به آب‌های پست اطراف قاره قطب جنوب می‌رسد، تا پیش از این مشخص نبود.

گلایدرهای به کاررفته در این پروژه، از راه دور و از Norwich انگلستان یعنی در فاصله ۱۶ هزار و ۱۰۰ کیلومتری کنترل می‌شدند و با استفاده از فناوری تلفن همراه ماهواره‌ای به مدت دو ماه و هر دو ساعت یک بار، داده‌هایی را مخابره می‌کردند.

یافته‌های حاصله، نظریه‌های جدید دال بر چگونگی حرکت گرما از جنوب را تایید کرده و معیارهایی برای رهگیری تغییرات آب و هوایی ارائه می‌دهند.

پنل سازمان مللی دانشمندان آب و هواشناسی اعلام کرده گرینلند و قاره‌قطب جنوب در حال از دست‌دادن جرمشان و افزایش سطوح دریاهایشان هستند.

ارزش هر یک از گلایدرهایی که با باتری نیرودهی می‌شوند، ۲۴۰ هزار دلار اعلام شده و می‌توانند در هر بار به مدت چندین ماه عملیات انجام دهند. آن‌ها قادرند با تنظیمات جزئی به درون آب شیرجه بزنند و به سطح بیایند.

این ربات‌ها به دانشمندان امکان خلق تصویری از شرایط زیر آب را با جمع‌آوری داده‌هایی درباره شوری، دما و سطوح اکسیژن آب فراهم می‌کند. این تحقیق چالش‌بر‌انگیز بود زیرا آب دریا به سرعت منجمد می‌شود، یخ دریا را شکل می‌دهد و می‌تواند این گلایدرهای دریایی را به دام بیاندازد.

جزئیات این دستاورد علمی در نشریه Nature Geoscience قابل‌ مشاهده است.

منبع : ایسنا

:: Information 278
موضوع : اخبار سایت
تاریخ بروزرسانی : ۸ آذر ۱۳۹۳
راهنما : برای مشاهده راهنما اینجا را کلیک نمایید
:: QR Code
نویسنده : ( AMIN BesharatNia ) | تعداد ارسال ها ( 25578 ) | درباره نویسنده :
:: Comments


نظرات بسته شده.

برخی از برنامه های اندرویدی طراحی شده ما