ازاین که به این سایت سرزدید بیسار خرسندیم، امیدوارم که لحظات خوبی را سپری کنبد، لطفا اگر درهرکجای سایت مطلبی را مطالعه میفرمایید به دور از ادب هست که از مطلب استفاده بفرمایید اما نظر ندهید، اینطور فکر نمیکنید؟ درضمن تالارگفتمان سایت هم هرروز بروز شده وسراسر مطالب جالب وجدید میباشد، منتظر حضورشما هستیم
باتشکر مدیریت سایت: مهندس امین بشارت نیا

ایمیل: shahzade242@yahoo.com

09387345716 بامادرتلگرام ودیگرشبکه های اجتماعی مکاتبه کنید:

موضوعات
:: مطالب ارسال شده : 25536 پست
:: ورودی گوگل امروز : 4 بار
:: تعداددیدگاهها : 0 نظر
:: تاریخ آخرین بروزرسانی : ۲۸/۰۵/۱۳۹۸
:: میانگین بروزرسانی ها : 0.03 دقیقه

دستوری که به بحران منجر شد

 براساس مناسک خاص یهودیان، روز شنبه یهودیان نباید این فعالیت اقتصادی انجام دهند و کار کردن ممنوع است، چراغ خانه ها نباید روشن باشد و در خانه نباید اجاق گاز روشن شود. از روز جمعه نان خاصی پخته می شود و روز شنبه به همراه سبزیجات مصرف می شود و پخت و پز نباید در خانه انجام شود.حاخام های یهودی با انطباق این حکم دینی، استنباط می کنند که در عصر حاضر نیز نباید وسایل الکترونیکی و سیستم حمل و نقل مشغول به کار باشند و روز شنبه جز امور حیاتی که منجر به نجات جان شهروندان خواهد شد، باید همه چیز در حالت تعطیل باشد. این مسئله با عنوان «حرمت شنبه» در دین یهود شناخته می شود. این مسئله یکی از مسائل اختلافی بین مذهبی ها و سکولارهای یهودی در سرزمین های اشغالی است.

ریشه اختلاف در دولت نتانیاهو

اصل اختلاف مربوط به اختلاف بین احزاب حریدی دولت با حزب شاس است که از دو هفته قبل بروز کرد. احزاب حریدی که دارای ۱۰ کرسی هستند از احزاب یهودی مخالف با صهیونیسم می باشند و طبق دیانت یهود مخالف کار در روز شنبه هستند آنها خواستار این هستند که برخلاف وضعیت کنونی، کارهای دولتی رسمی روز شنبه تعطیل باشند.

این اختلاف بین نتانیاهو و کاتس نیز خود را نشان داد. نتانیاهو برای حفظ ائتلاف دولت در تلاش است حریدی ها را راضی نگه دارد. لذا در می کند به طریقی حرکت قطارها را در روز شنبه متوقف کند. اما کاتس مخالف این اقدام است و خواستار ادامه حرکت قطارها طبق روال معمول در روزهای شنبه است.

نگاه به مسئله شنبه های حرام در سرزمین های اشغالی

براساس یک نظر سنجی که شبکه دو تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد اکثریت یهودیان سرزمین های اشغالی خواستار انجام فعالیت های رسمی از جمله فعالیت های قطار ها در روز شنبه هستند و و نتانیاهو را مسئول بحران به وجود آمده در روز شنبه گذشته می دانند و این مسئله را تحلیل گران تأیید دیدگاه یسرائیل کاتس تعبیر کرده اند. این مسئله تأیید دیگری را نیز با خود به همراه دارد و آن اینکه تعداد یهودیان سکولار بر مذهبی ها غلبه دارد.

دستوری که به بحران منجر شد

دو هفته قبل در دولت نتانیاهو اختلافی به وجود آمد. وزارت راه و ترابری رژیم صهیونیستی تصمیم داشت اقدام به تعمیر بخشی از راه آهن داخل سرزمین های اشغالی کند. تصمیم اولیه این بود که روز شنبه گذشته ۲۰ مأموریت از تعمیر راه آهن متوقف شده و ۳ بخش برای تعمیر آماده باشند و ایستگاه های قطار به کار خود در روز شنبه ادامه دهند. حریدی ها مخالف این امر بودند . در ساعات اولیه روز شنبه نتانیاهو دستوری ناگهانی را برای شرکت راه آهن صادر کرد تا طی آن کار شرکت راه آهن را متوقف کنند. این امر موجب شد جا به جایی مسافر از طریق قطار بین حیفا و تل آویو ممکن نشود. لذا ۲۷۰ هزار نفر نزدیک ایستگاه های قطار سرگردان شدند و ۷۰ هزار سرباز صهیونیست که قصد داشتند به خانه های خود و پس از آن به پایگاه های نظامی مراجعه کنند مجبور شوند با اتوبوس منتقل شوند.

نتانیاهو مدعی شد دستور خود را به این دلیل صادر کرده است که برای وی محرز شده است که دلایل وزیر راه و ترابری در مورد ضرورت تعمیر بخش هایی از راه آهن نادرست بوده است و با آنچه وزارتخانه متبوع اعلام کرده، مغایرت دارد.

نفوذ کاتس و اقدامات وی

یسرائیل کاتس یکی از متنفذ ترین اعضای کمیته مرکزی حزب لیکود است، تا آنجا که از وی با عنوان رهبر لیکود نام می برند. به اذعان رسانه های صهیونیستی براساس نظرسنجی های مختلف وی یکی از محبوب ترین وزیران رژیم صهیونیستی است.

لذا نتانیاهو با تغییر تصمیم خود مبنی بر برکناری وزیر ارتباطات، با تقویت بودجه عمومی و عدم برکناری کاتس تلاش کرد مانع از به وجود آمدن جریانی علیه خود در حزب لیکود شود. کاتس نیز تلاش کرد در حزب لیکود جمعی از حامیان خود را گرد خود جمع نماید تا مانع برکناری وی گردند. در همین زمینه تعدادی از حامیان وی به تأییدش پرداختند که مشهورترین آنها حییم کاتس، وزیر کار و رفاه دولت نتانیاهو است.

کاتس روز یک شنبه با یواف هورویچ، مدیر دفتر نتانیاهو دیدار کرد و در مورد ادامه کار قطار ها طی روزهای شنبه در هفته های پیشِ روی با وی گفتگو کرد. کاتس از اظهار نظر رسانه ای خودداری کرده است و از حامیان خود نیز خواسته است فعلا از صحبت با رسانه های بپرهیزند. اما به نظر می رسد بحران به پایان نرسیده است و طی هفته های آینده ادامه خواهد داشت.

تلاش مخفیانه نتانیاهو

این تمام ماجرا نیست. به نظر می رسد نتانیاهو برای آنکه دولتش ائتلاف را از دست ندهد و در داخل حزب متبوعش نیز متهم نگردد از برکناری کاتس خودداری کرد. اما برخی محافل داخلی رژیم صهیونیستی معتقدند می گویند ریشه این مشکل در داخل لیکود و رقابت کاتس با نتانیاهو در رسیدن به ریاست این حزب نهفته است. این محافل می گویند نتانیاهو برای آنکه از محبوبیت کاتس بکاهد به این اقدام دست زده است و از این پس نیز در دو چندان کردن این بحران خواهد کوشید تا هر چه زودتر وی را ساقط کرده و در رقابت برای رسیدن به ریاست لیکود ناکام گذارد. گفته می شود نتانیاهو به لیبرمن دستور داده است برای حل مشکل قطارهای شنبه، سرویس هایی را برای نظامیان فراهم کند تا موجب نارضایتی در میان آنها نشود.

در همین راستا نتانیاهو اعلام کرده است در سفری که روز سه شنبه به هلند خواهد داشت کاتس را با هیئت خود، همراه نخواهد کرد و زئیف الکین، وزیر مهاجرت و امور قدس همراه وی خواهد بود. بسیاری این اقدام نتانیاهو را نشانه ای آشکار بر خواست نتانیاهو برای خلاصی از کاتس تعبیر می کنند.

تأییدی از هم حزبی های نتانیاهو

هم حزبی های نتانیاهو وی را متهم می کنند که برای از دست ندادن ائتلاف دولت ، حمایت از وزیری از حزب خودش را کنار گذاشته است و دیکته حریدی را اجرا می کند. با این حال گفته شده همین هم حزبی های لیکودی نتانیاهو وی را از کنار گذاشتن کاتس منصرف کرده اند. در حالی که حریدی ها و حزب یش عاتید به ریاست یائیر لپید به شدت به دنبال این هستند که کاتس برکنار شود.حال همگان منتظر تا ببینند روز شنبه آینده قطارها حرکت خواهند کرد یا نه؟


منبع : تسنیم

:: Information 191
موضوع : اخبار سایت
تاریخ بروزرسانی : ۱۸ شهریور ۱۳۹۵
راهنما : برای مشاهده راهنما اینجا را کلیک نمایید
:: QR Code
نویسنده : ( AMIN BesharatNia ) | تعداد ارسال ها ( 25439 ) | درباره نویسنده :
:: Comments


نظرات بسته شده.

برخی از برنامه های اندرویدی طراحی شده ما