ازاین که به این سایت سرزدید بیسار خرسندیم، امیدوارم که لحظات خوبی را سپری کنبد، لطفا اگر درهرکجای سایت مطلبی را مطالعه میفرمایید به دور از ادب هست که از مطلب استفاده بفرمایید اما نظر ندهید، اینطور فکر نمیکنید؟ درضمن تالارگفتمان سایت هم هرروز بروز شده وسراسر مطالب جالب وجدید میباشد، منتظر حضورشما هستیم
باتشکر مدیریت سایت: مهندس امین بشارت نیا

ایمیل: shahzade242@yahoo.com

09387345716 بامادرتلگرام ودیگرشبکه های اجتماعی مکاتبه کنید:

موضوعات
:: مطالب ارسال شده : 25308 پست
:: ورودی گوگل امروز : 2 بار
:: تعداددیدگاهها : 0 نظر
:: تاریخ آخرین بروزرسانی : ۰۶/۰۴/۱۳۹۸
:: میانگین بروزرسانی ها : 0.03 دقیقه

سندرم ژیلبرت (به انگلیسی: Gilbert’s syndrome) یک بیماری خوش‌خیم مزمن است. در این اختلال کبد در دفع بیلی روبین به درستی عمل نمی‌کند و افزایش غلظت بیلی روبین در خون سبب زردی پوست می‌شود.

 

سندرم ژیلبرت

 

سندرم ژیلبرت اختلالی شایع بوده که حدود ۷٪ جمعیت را مبتلا می‌سازد و عبارت است از افزایش غلظت بیلی روبین خون که به صورت زردی (بویژه در چشم‌ها) خود را نشان می‌دهد. این بیماری در هر دو جنس و در تمام سنین دیده می‌شود اما تمایل چشمگیری به جنس مذکر دارد این نشانگان از تولد با فرد همراه است اما علایم آن ممکن است تا ۴۰-۲۰ سالگی آشکار نشوند.

بیماری “ژیلبرت” بصورت اتوزوم غالب منتقل می‌شود. یعنی اگر یکی از والدین دارای این بیماری باشد احتمال انتقال ژن منفرد آن به هر کدام از فرزندان و بروز اثرات آن۵۰% است. این بیماری در واقع یک سندرم کاملاً خوش‌خیم است و آنزیمهای کبدی طبیعی هستند و در اکثر مواقع به طور اتفاقی در آزمایشات معمول پیدا می‌شود.

 

سندرم ژیلبرت

 

علائم بیماری ژیلبرت
نشانگان‌ ژیلبرت‌ عبارت‌ است‌ از افزایش‌ غلظت‌ بیلی‌روبین‌ خون‌ (یک‌ ماده‌ زاید حاصل‌ از تجزیه‌ گلبول‌های‌ قرمز خون‌).
این‌ نشانه‌ از تولد با فرد همراه‌ است‌ اما علایم‌ آن‌ ممکن‌ است‌ تا ۴۰-۲۰ سالگی‌ آشکار نشود. در هر دو جنس‌ و در تمام‌ سنین‌ دیده‌ می‌شود اما در مردان‌ بیشتر است‌.

ممکن‌ است‌ خستگی‌، بی‌اشتهایی‌، زردی‌ خفیف‌ (زرد شدن‌ پوست‌ و چشم‌ها)، یا درد در قسمت‌ بالایی‌ شکم‌ به‌ وجود آید.
فعالیت فیزیکی شدید، سرماخوردگی و فشارهای عصبی، در برخی افراد سبب بالا رفتن “بیلی‌روبین” خون، زرد شدن سفیدی چشم و بروز بیماری “ژیلبرت” می‌شود.

سندرم ژیلبرت

علل بیماری
کم آبی بدن، گرسنگی، بیمار شدن مکرر مثلاً سرماخوردگی های پی در پی، دوره های قائدگی در خانمها، فشار وارد آمدن به بدن مثلاً رخ دادن یک حادثه و یا انجام فعالیت زیاد و بطور کلی استرس از عللی است که باعث مشکل دار کردن بیمار می¬شود و همچنین اگر سطح‌ بیلی‌روبین‌ خون‌ از یک‌ حد خاص‌ فراتر رود، زردی‌ ممکن‌ است‌ ظاهر شود.

کبد در دفع‌ بیلی‌روبین‌ در صفرا خوب‌ عمل‌ نمی‌کند، که‌ این‌ باعث‌ می‌شود میزان بیلی روبین از حالت‌ طبیعی‌ بالاتر باشد، و همانطور که گفته شد افزایش سطح‌ بیلی‌روبین‌ درخون‌ با عث بروز این بیماری می گردد. البته این نشانگان عواقب و عوارض خاص و خطرناکی برای فرد در برندارد.

تشخیص بیماری
راه خاصی‌ برای‌ پیشگیری‌ وجود ندارد ، این بیماری، بیماری جدی نیست و با رفع علت آن به سرعت برطرف می‌شود. پرهیز از گرسنگی، مصرف مایعات و مواد قندی در طول روز در پیشگیری از ابتلای فرد به بیماری یادشده نقش موثری دارد.

این بیماری نیاز به یک دوره درمان جدی ندارد و فقط درمان فرد نیازمند شناخت عامل بروز بیماری و از بین بردن آن است. بیماری ژیلبرت از طریق انجام برخی آزمایش‌های خونی، معاینه کبد، طحال در فرد قابل تشخیص است.

البته سونوگرافی کبد و طحال در این بیماران طبیعی است و بر اساس یافته های اخیر، تست ریفامپین می تواند به عنوان یک تست تشخیصی در این بیماری مورد استفاده قرار گیرد به نحوی که باعث افزایش میزان بیلی روبین سرم بیماران می شود، در حالیکه باید به این مهم توجه کرد که در باره اثر آن بر میزان بیلی روبین در افراد سالم اختلاف نظر وجود دارد.

بیماری سندرم ژیلبرت را بیشتر بشناسید

سندرم ژیلبرت

درمان بیماری
معمولاً هیچ‌ درمانی‌ لازم‌ نیست اگر شما یا اطرافیانتان‌ متوجه‌ زردشدن‌ رنگ‌ چشم‌ها یا پوست‌ خود شدید، به‌ پزشک‌ مراجعه‌ نمایید، زیرا بعضی‌ از بیماری‌های‌ جدید نیز ابتدا با زردی‌ خفیف‌ شروع‌ می‌شوند.

بیماری ژیلبرت، بیماری جدی نیست و درمان آن، با شناسایی علت بروز بیماری در فرد و رفع آن، امکان‌پذیر است. بر این اساس در صورتی که علت بروز بیماری، فعالیت شدید فیزیکی باشد کاهش میزان فعالیت فیزیکی برای درمان بیماری و بهبود فرد ضروری است.
برای‌ این‌ اختلال‌ دارو ضرورت‌ ندارد ولی ‌در صورت تشخیص پزشک آزمایش‌ خون‌ از نظر بیلی‌روبین‌ و سایر آزمایشات‌ برای‌ بررسی‌ کار کبد نیز ضروری می باشد. البته مصرف “اسید فولیک” که به صورت قرص در داروخانه‌ها موجود است و از طریق غذا وارد بدن می‌شود، در درمان بیماری ژیلبرت نقش موثری دارد. مقدار مورد نیاز روزانه “اسید فولیک” ، در حدود ‪ ۲۰۰‬میکروگرم است.‬‬

در تحقیقات جدید نیز دیده می شودکه استفاده از یک نوع اسید امینه به نام اسیدامینه متیونین به صورت SAM دو بار در روز (۵۰۰-۱۰۰۰ م.گ) یکی از مسیرهای تولید این انزیم را فعال می سازد (pathwayII) و در نتیجه باعث کاهش بیلی روبین میشود. البته ما توصیه میکنم دارویی را خودسرانه مصرف نکنید. و حتما با پزشک متخصص مشورت کنید، درست است که بیماری جدی نیست و درمان جدی نیاز ندارد ولی دست کم گرفت آن ممکن است خود منشاء مشکلی دیگر شود.

با استفاده از مقاله خانم دکتر فاطمه قلی پور

گردآوری:مجله دلگرم

+ ۰ مخالفم – ۰

:: Information 314
تاریخ بروزرسانی : ۱۷ فروردین ۱۳۹۴
راهنما : برای مشاهده راهنما اینجا را کلیک نمایید
:: QR Code
نویسنده : ( AMIN BesharatNia ) | تعداد ارسال ها ( 25211 ) | درباره نویسنده :
:: Comments


نظرات بسته شده.

برخی از برنامه های اندرویدی طراحی شده ما