ازاین که به این سایت سرزدید بیسار خرسندیم، امیدوارم که لحظات خوبی را سپری کنبد، لطفا اگر درهرکجای سایت مطلبی را مطالعه میفرمایید به دور از ادب هست که از مطلب استفاده بفرمایید اما نظر ندهید، اینطور فکر نمیکنید؟ درضمن تالارگفتمان سایت هم هرروز بروز شده وسراسر مطالب جالب وجدید میباشد، منتظر حضورشما هستیم
باتشکر مدیریت سایت: مهندس امین بشارت نیا

ایمیل: shahzade242@yahoo.com

09387345716 بامادرتلگرام ودیگرشبکه های اجتماعی مکاتبه کنید:

موضوعات
:: مطالب ارسال شده : 25789 پست
:: ورودی گوگل امروز : 13 بار
:: تعداددیدگاهها : 0 نظر
:: تاریخ آخرین بروزرسانی : ۲۶/۰۷/۱۳۹۸
:: میانگین بروزرسانی ها : 0.03 دقیقه

تاثیر شادی بر روی ژن ها

تفاوت در  آثار شادی‌ها

باربارا فردریکسون، مدیر تحقیقات، دراین‌باره توضیح می‌گوید: «من روی تأثیرات فیزیکی و روانی احساس‌های مثبت ۲۰ سال مطالعه کردم و هماهنگی الگوی نتایج با این مطالعه من را کاملا شگفت‌زده کرد».

فردریکسون، استاد روان‌شناسی و محقق اصلی این تحقیق در دانشگاه کارولینای شمالی است. او می‌گوید: «ما دریافته‌ایم احساسات مثبت، ما را در سطح سلولی تحت تأثیر قرار می‌دهد. اما نتایج آزمایش و تحقیقات به ما نشان داد، تفاوتی واقعی در نوع شادی‌ای که ما احساس می‌کنیم و تبعات بلندمدت آن وجود دارد».

کارشناسان، لذت و شادی را به دو نوع مختلف تقسیم می‌کنند؛ شادی هدونیک hedonic و شادی یودیمانیک  eudaimonic   این دو واژه در توصیف شادی به‌وجودآمده از دو منبع متفاوت به کار می‌رود.

شادی هدونیک، از پیروی و تکرار تجربه‌هایی به دست می‌آید که شخص به‌واسطه آنها لذت را کسب کرده است. مانند تجارب مثبت بسیاری که از خوردن مواد غذایی عالی یا بو کردن گل‌های زیبا به دست می‌آید. این دست از شادی‌ها به‌واسطه برآورده‌شدن تمایلات فردی بروز پیدا می‌کند. شادی یودیمانیک، نوعی از شادی است که از مصرف چیزی به دست نمی‌آید بلکه از یک تلاش مداوم در راستای به‌دست‌آوردن نتیجه‌ای بزرگ‌تر و مهم‌تر به دست می‌آید؛ یعنی همان شادی‌ای که در جهت تلاش برای معنادادن به زندگی به دست می‌آوریم، مانند فعالیت‌های اجتماعی و کارهای خیری‌ که برای بهترشدن زندگی خود یا دیگران انجام می‌دهیم. در مطالعات فوق، دانشمندان در علوم مختلف تلاش کرده‌اند تأثیرات رفتارهای اجتماعی را  روی سلامت روانی و فیزیکی افراد ارزیابی کنند.

محققان این پژوهش علمی می‌گویند نکته جالب، تأثیر احساسات برآمده از فعالیت‌های اجتماعی روی ژن‌ها و سلول‌ها است که مثلا می‌توان تأثیر تخریبی استرس، افسردگی و غم را به شکل پایین‌آمدن سطح التهاب ژن‌ها و ناتوان‌شدن سلول‌های سفید دید.

پایین‌آمدن سطح التهاب ژن‌ها، پاسخ و عکس‌العمل ضدویروسی آنها را کاهش می‌دهد و می‌تواند باعث خستگی شود. همچنین این تغییرات در ژن‌ها خطر ابتلای فرد به سرطان، بیماری قلبی و آلزایمر را افزایش می‌دهد و می‌تواند به بافت‌های مختلف به‌واسطه ملتهب‌شدن سلول‌های سفید، آسیب برساند.

شادی جمعی و متعالی شما را مقاوم‌تر می‌کند

نکته جالب در این پژوهش‌ها، عملکرد منفی شادی‌های زودگذر بر ژن‌ها بوده است. دانشمندان در این تحقیق دریافتند که عادت به شادبودن به‌واسطه رسیدن به اهداف فردی و کوچک، به اندازه تأثیر مخرب افسردگی، روی ژن‌ها تأثیر دارد. درواقع افرادی که برای اهدافی بزرگ‌تر در جامعه و به‌صورت جمعی تلاش می‌کنند و به دنبال شادی‌های بزرگ‌تری هستند، سطح پایین‌تری از التهاب و سطح بالایی از مقاومت علیه ویروس‌ها را نشان می‌دادند. درواقع نوعی از شادی که از تلاش برای فعالیت‌های اجتماعی، خوب‌بودن در جمع و داشتن اهداف متعالی می‌آید، تأثیر ژنتیکی بسیار مثبت‌تری دارد. ازاین‌روست که فردریکسون، سرپرست تحقیقات می‌گوید باید بدانید این‌که امروز چه احساسی داشته باشید، آن‌هم در چه سطح و وسعتی، در سطح سلول‌های شما و سلامتی‌تان مؤثر خواهد بود.

:: Information 156
تاریخ بروزرسانی : ۵ شهریور ۱۳۹۶
راهنما : برای مشاهده راهنما اینجا را کلیک نمایید
:: QR Code
نویسنده : ( AMIN BesharatNia ) | تعداد ارسال ها ( 25692 ) | درباره نویسنده :
:: Comments


نظرات بسته شده.

برخی از برنامه های اندرویدی طراحی شده ما