ازاین که به این سایت سرزدید بیسار خرسندیم، امیدوارم که لحظات خوبی را سپری کنبد، لطفا اگر درهرکجای سایت مطلبی را مطالعه میفرمایید به دور از ادب هست که از مطلب استفاده بفرمایید اما نظر ندهید، اینطور فکر نمیکنید؟ درضمن تالارگفتمان سایت هم هرروز بروز شده وسراسر مطالب جالب وجدید میباشد، منتظر حضورشما هستیم
باتشکر مدیریت سایت: مهندس امین بشارت نیا

ایمیل: shahzade242@yahoo.com

09387345716 بامادرتلگرام ودیگرشبکه های اجتماعی مکاتبه کنید:

موضوعات
:: مطالب ارسال شده : 25399 پست
:: ورودی گوگل امروز : 3 بار
:: تعداددیدگاهها : 0 نظر
:: تاریخ آخرین بروزرسانی : ۲۵/۰۴/۱۳۹۸
:: میانگین بروزرسانی ها : 0.03 دقیقه

تغییر ارز و حذف صفر در کشورهای مختلف دنیا

روزی که صفرها ریختند

تغییرات ارزی مربوط به امروز و دیروز نیست، نخستین بار در قرن نوزدهم بود که دولت ها با کمبود طلا و نقره مواجه شدند، در حالی که ارزش سکه های خود را بر اساس آن می سنجیدند. در فاصله سال های ۱۹۶۰ تا ۲۰۰۳ حدود ۶۰ کشور در دنیا برای تغییر ارز خود اقدام کردند.

برخی تنها یک صفر از ارز خود را حذف کردند، برخی تا شش صفر نیز از جلوی ارز خود برداشتند. کشورهایی مانند بولیوی و پرو بیش از یک بار ارز خود را تغییر دادند.

برزیل که در فاصله سال های ۱۹۶۰ تا ۲۰۰۳ رکورد زد و بیش از ۶ بار ارز خود را دستکاری کرد و صفرهای آن را کاهش داد. بررسی ها از وضعیت نرخ تورم در این کشورها نشان می دهد نرخ تورم سالانه آنها به بالای ۱۰۰ درصد رسیده و به همین خاطر ناچار به کاهش صفرهای ارز خود شده اند. در واقع اقدامی که دولت ها در این شرایط انجام می دهند نوعی اصلاح ارزی به شمار می آید که قرار است شرایط اقتصادی را بهبود ببخشد. البته کشورهای بسیاری در طول تاریخ بوده اند که نرخ تورم آنها به بالای ۱۰۰ درصد رسیده اما اقدام به تغییر ارز خود نکرده اند. برای نمونه در سال ۱۹۹۲ تورم سالانه در آلبانی به ۲۲۶ درصد رسید اما مقامات این کشور به تغییر ارزی رأی منفی دادند و آن را نپذیرفتند.

ارمنستان نیز در سال ۱۹۹۵ با تورم ۱۷۶ درصدی مواجه شد اما باز هم به تغییر ارز رأی منفی داد. گاهی نرخ تورم خیلی بیشتر از اینها هم بوده. طلا در جمهوری دموکراتیک کنگو در سال ۲۰۰۰ نرخ تورم سالانه به ۵۱۴ درصد رسید اما مقامات باز هم تصمیم به تغییر ارز خود یا حذف صفرهای آن نگرفتند.

اما چرا دولت ها در سرتاسر دنیا اقدام به دستکاری و تغییر ارز خود می کنند؟ دلایل مختلفی برای این کار وجود دارد اما یک دلیل اصلی این است که وقتی پشتوانه یک ارز، طلا و نقره نباشد و ارزی دیگر باشد، دولت ها تلاش می کنند ارز خود را با آن ارز مرجع هماهنگ کنند و به عبارتی ارز خود را آنقدر دستکاری می کنند تا بالاخره همسو با ارز مرجع شود. تورم یکی از مسائل اصلی در این ماجرا به شمار می آید اما وقتی دولت ها اقدام به اصلاح و تغییر ارز خود کردند، مشکلاتی برای شهروندان ایجاد می شود؛ مثلا در لائوس در سال ۱۹۷۶ دولت دستور داد مردم در عرض یک روز ارزهایی که در اختیار دارند را به بانک بیاورند؛ در این شرایط تغییر از ارز قدیمی به ارز جدید قدری دشوار است، به خاطر همین دشواری ها بسیاری از کشورها به جای تغییر ارز خود، تصمیم دیگری می گیرند و مثلا از راه نرخ تورم وارد می شوند تا این تغییر را ایجاد کنند.

در واقع حذف صفر و تغییر ارز همیشه راهکار مناسبی به شمار نمی آید و بسیاری از کشورها از آن امتناع می کنند. واقعیت این است که ارزها هویت اقتصادی کشورها به شمار می آیند و به همین خاطر بسیاری از کشورها حاضر نمی شوند به راحتی هویت اقتصادی خود را دستکاری کنند و آن را تغییر بدهند.

:: Information 178
تاریخ بروزرسانی : ۹ شهریور ۱۳۹۶
راهنما : برای مشاهده راهنما اینجا را کلیک نمایید
:: QR Code
نویسنده : ( AMIN BesharatNia ) | تعداد ارسال ها ( 25302 ) | درباره نویسنده :
:: Comments


نظرات بسته شده.

برخی از برنامه های اندرویدی طراحی شده ما