ازاین که به این سایت سرزدید بیسار خرسندیم، امیدوارم که لحظات خوبی را سپری کنبد، لطفا اگر درهرکجای سایت مطلبی را مطالعه میفرمایید به دور از ادب هست که از مطلب استفاده بفرمایید اما نظر ندهید، اینطور فکر نمیکنید؟ درضمن تالارگفتمان سایت هم هرروز بروز شده وسراسر مطالب جالب وجدید میباشد، منتظر حضورشما هستیم
باتشکر مدیریت سایت: مهندس امین بشارت نیا

ایمیل: shahzade242@yahoo.com

09387345716 بامادرتلگرام ودیگرشبکه های اجتماعی مکاتبه کنید:

موضوعات
:: مطالب ارسال شده : 25542 پست
:: ورودی گوگل امروز : 0 بار
:: تعداددیدگاهها : 0 نظر
:: تاریخ آخرین بروزرسانی : ۳۰/۰۵/۱۳۹۸
:: میانگین بروزرسانی ها : 0.03 دقیقه

*از لحاظ رفاه واقعا در این سال ها ما به سمتی رفته ایم که مردم سوئیس رفته اند؟

-صادقانه به شما بگویم که من احساس نمی کنم. من با اجتماعی خیلی سر و کار ندارم. من در مطب با مریض های خودم سر و کار دارم. من در مریض ها این رفاه را نمی بینم.

*همان تورم ۴۰ درصد زمان آقای احمدی نژاد ادامه پیدا می کرد آیا وضعیت ما بهتر از الان بود یا قدرت خرید مردم بدتر می شد؟

-با هم خیلی فرق دارد. من نمی دانم این تورم هایی که اعلام می کنند واقعیت دارد یا نه. برای این که آدم وقتی از افرادی که کار اقتصادی انجام می دهند خلاف این را می شنود. این همه کارخانه در مملکت بوده و تعطیل شده است.

اقتصاد مملکت در دست من به عنوان یک فرد که مقداری خرج و مقداری درآمد دارم نیست. چرخ اقتصادی مملکت باید بچرخد.

*اگر آن نرخ تورم ۴۰ درصد زمان آقای احمدی نژاد ادامه پیدا می کرد به هر حال ممکن بود نرخ تورم الان خیلی بیش از آن تورم بالا تر برود. آیا با چنین اوضاعی شما اعتقاد ندارید آن طور که آقای مطهری می گوید ایران به سمت ونزوئلا شدن پیش نمی رفت؟

– به هر حال اگر نرخ تورم ۴۰ درصد در زمان آقای احمدی نژاد، افزایش پیدا می کرد و به ۱۰۰ درصد می رسیبد مملکت سقوط می کرد. آن یک بحث دیگر است. اما این که آقای روحانی توانسته باشند چرخ مملکت را حتی یک تکان داده باشند من الان بحث این را دارم مطرح می کنم.

البته من کار اقتصادی انجام نمی دهم. کار اقتصادی من همین ویزیت بیماران است. من اول پول ویزیت را نمی گیرم. آخر سر می گیرم. اگر مریضی بگوید به من تخفیف بده یا نگیر، حتما از او پول نمی گیرم. حداکثر دخالت من در اقتصاد ما این است.

من نقل قول می کنم از دوستانی که کارهای اقتصادی وسیع انجام می دهند و مثلا کارخانه دار هستند یا فعالیت های اقتصادی انجام می دهند. آنها این دیدگاه من و شما را ندارند.

*نرخ تورم در زمان انتقال قدرت به آقای روحانی حدود ۴۰ درصد بوده است. در سال ۱۳۹۱ نرخ تورم ۳۵ درصد بوده. اگر همان مقدار تورم می ماند یعنی ۳۵ درصد یا ۴۰ درصد از قدرت خرید مردم کاهش پیدا می کرد. الان که نرخ تورم کاهش پیدا کرده و حدود ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده است به نظرتان این وضع نمی تواند چشم انداز مثبت تری یا مثبت به ما نشان بدهد؟

-اولا چه کسی می تواند به شما بگوید که این وضع می تواند ادامه پیدا کند. دوم این که من به عنوان استاد دانشکده پزشکی در یک گوشه نشسته ام و کار خودم را انجام می دهم. اما  این آماری هم  که شما اعلام می کنید آیا واقعا به آن معتقدید.

*این آماری است که بانک مرکزی اعلام کرده است. بانک مرکزی گفته نرخ تورم سال ۹۱ در حد ۳۵ درصد بوده و در سال ۹۵ به ۹ درصد رسیده.

-من و شما داریم با هم صحبت می کنیم. من هر انتقادی هم  به من داشته باشید از شما می پذیرم. من می گویم وقتی من می روم میوه بخرم و سبزی بخرم احساس نمی کنم نرخ تورم ۳۰ درصد پایین آمده باشد. اصلا احساس نمی کنم.

*در سال های ۹۱ و ۹۲ هر روز قیمت اجناس مختلف بالا می رفت و مردم اجناس و کالا می خریدند و در خانه خودشان انبار می کردند تا از افزایش قیمت در امان بمانند. آن وضعیت مطلوب است؟

-آن مطلوب نبود. آن وضع، بدتر از وضع فعلی بود. اما دلیل نمی شود که اگر چیزی بدتر بوده است این یکی مورد قبول باشد.

*بانک مرکزی برای اعلام نرخ تورم تغییر قیمت ۳۸۵ کالا و جنس را بررسی می کند. ما می گوییم مبنا همان نظری باشد که بانک مرکزی تعلام کرده است. بانک مرکزی گفته است که در سال ۹۱ ما ۳۵ درصد تورم داشته ایم و در سال ۹۵ هم نرخ تورم ۹ درصد بوده است. مبنای ما اعلام نظر بانک مرکزی باشد. به هر حال اگر تورم سال ۹۱ که ۳۵ درصد بوده است در سال ۹۵ هم ۳۵ درصد می شد یعنی ۷۰ درصد قدرت خرید را کم می کند. اما الان قدرت خرید کمتر از بین رفته است.

-من پایین آمدن تورم را احساس نمی کنم. در حالی که خرید زیادی هم ندارم. یک نفر هستم و خرج زیادی هم ندارم. اما در بازار یک کالای ثابت را با قیمت های مختلف می فروشند. چرا باید مثلا دو قیمت وجود داشته باشد.

*در سال های اخیر نرخ تورم سوئیس در حد صفر و در برخی سال های حدودا منفی یک درصد بوده است. در ایران هم دولت آقای روحانی نرخ تورم از حدود ۴۰ درصد کاهش داده است. به نظرتان نباید به عنوان یک مولفه مثبت در نظر گرفته شود؟

-حداقل در اقلامی که مورد نیاز اکثریت مردم برای ادامه زندگی است این کاهش تورم احساس نمی شود.

*به هر حال آن وضعیت التهاب آور سال های ۹۰ و ۹۱ اگر ادامه پیدا می کرد خوب بود؟

-من از آن وضع دفاع نمی کنم. وضع فعلی خیلی با آن زمان فرق دارد. به قول شاعر «میان ماه من تا ماه گردون/ تفاوت از زمین تا آسمان است». آن سال ها را نباید مثال بزنیم. شما بدترین اوضاع را به عنوان نمونه گرفته اید و می خواهید مقایسه کنید.

شما مملکت را با کشورهای دیگری مقایسه کنید که کشورهای ثروتمندی هستند. اما آدم احساس می کند که شهروندان و هم میهنان ما در ایران در سختی هستند.

*ما هم مقایسه می کنیم. آقای علی مطهری هم گفته است که رویکرد آقای روحانی چه سمت و سویی دارد.

-اگر مقایسه کنیم بله. بین دولت آقای روحانی با دولت آقای احمدی نژاد، خیلی زیاد تفاوت هست.

*با چه مولفه هایی تفاوت ها با دولت آقای احمدی نژاد را می توانید نشان بدهید؟

-دولت آقای احمدی نژاد به مردم پولدار به صورت ماهیانه پول می داد. این خیلی ساده است. به فرض من که دکتر هستم احتیاج به یارانه نداشتم. چرا یارانه می دادند. در این حالت آدم یک کم وادار به فکر کردن می شود.

آیا دولتمردان ما نمی دانستند که تعداد زیادی از افرادی که به آنها یارانه داده می شود به یارانه نیاز ندارند. کدام کار آقای احمدی نژاد مطلوب بوده است؟ به نظر من، آقای احمدی نژاد هیچ برنامه ریزی برای این مملکت نداشت. همین جور صبح از خواب بیدار می شد و یک دستور می داد. اما من می گویم با بدترین، مقایسه نکنید.

*بالاخره در بین گزینه های موجود برای ریاست جمهوری باید ببینیم چه راهی بهتر می تواند اهداف ما را محقق کند. آقای مطهری گفته است که بک راه به سمت سوئیس می رود و راه دیگر به سمت ونزوئلا شدن می رود. آقای مطهری گفته است که ترجیح می دهد ایران به سمت سوئیس شدن برود.

-خُب هر آدم عاقلی چنین نظری دارد. اما به سمت سوئیس رفتن، به همین سادگی نیست که آدم بگوید من می خواهم به سمت سوئیس بروم.

*آقای مطهری در اصل می گوید که آقای روحانی ما را به سمت رفاه مادی می برد که در سوئیس  وجود دارد.

-رفاه مادی فرع بر درک اجتماعی ما است. ما باید درک اجتماعی را بالا ببریم تا این که فقط به رفاه مادی توجه کنیم. رفاه مادی عبارت از ریال است و این که درآمد مملکت را خرج مملکت کنیم و در اختیار شهروندان این مملکت قرار بدهیم.

چیزی که مملکت را متفاوت می کند سطح درک اجتماعی مردم است. شما باید اول بتوانید مردم را وادار کنید به این که حقوق خودشان را قبول کنند. ما باید به مردم نشان بدهیم که حق شما اینقدر است و این حق شما همیشه پابرجا خواهد بود.

*شما بین انتخاب رویکرد سوئیس و رویکرد ونزوئلا کدام را ترجیح می دهید؟

-سوئیس جایی است که قرن ها به همین شکل اداره شده. خیلی فرق می کند آن را مقایسه کنید با مملکتی که قانون در آن استثنا داشته است. وقتی تلاش ما برای اقتصاد، پایدار خواهد بود که مردم این را درک کنند.
شما فرهنگ اجتماعی را بالا ببرید. فرهنگ اجتماعی را به سطحی برسانید که من نوعی نخواهم حقوق بقیه مردم را خدشه دار کنم.

*الان سوئیس یکی از کشورهای بسیار مرفه است و رقابتی ترین اقتصاد را در دنیا دارد و ونزوئلا یک کشور ناآرام است و گرفتار درگیری سیاسی و بحران اقتصادی . به نظرتان راه منطقی چه هست و چه رویکردی را باید انتخاب کرد؟

-راه منطقی این است که ما سوئیس را الگوی خودمان کنیم و آن را به عنوان الگو داشته باشیم ولی تلاش کنیم راهی که ما را به طرف سوئیس می برد ایجاد کنیم. شما آن راه را درست کنید و بعد بگویید.
مطمئن باشید که سوئیس ایده آل من است. من در چند کشور زندگی کرده و کار کرده ام. گاهی اوقات اگر خودم را بخواهم محاکمه کنم می گویم که تو در سوئیس همه چیز داشتی چرا به ایران برگشتی.

علت برگشتن من به ایران، ممکن است عشق به ایران باشد و ممکن است عشق به خانواده ام باشد. اما عقل من اگر می خواست قضاوت کند باید در سوئیس می ماندم. مقام دانشگاهی داشتم و حقوق مناسبی داشتم.

چیزی که ما را وادار کرد به امید این بود که ایران یک روز روی مسیری بیفتد که تمام اجتماع ایران، سوئیس دوم شود و نه این که من بگویم امکانات من در آنجا این بوده و در ایران این است. من حرف شما را درباره کاهش تورم می پذیرم. در حالی که اطلاع علمی ندارم.

:: Information 218
تاریخ بروزرسانی : ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶
راهنما : برای مشاهده راهنما اینجا را کلیک نمایید
:: QR Code
نویسنده : ( AMIN BesharatNia ) | تعداد ارسال ها ( 25445 ) | درباره نویسنده :
:: Comments


نظرات بسته شده.

برخی از برنامه های اندرویدی طراحی شده ما