ازاین که به این سایت سرزدید بیسار خرسندیم، امیدوارم که لحظات خوبی را سپری کنبد، لطفا اگر درهرکجای سایت مطلبی را مطالعه میفرمایید به دور از ادب هست که از مطلب استفاده بفرمایید اما نظر ندهید، اینطور فکر نمیکنید؟ درضمن تالارگفتمان سایت هم هرروز بروز شده وسراسر مطالب جالب وجدید میباشد، منتظر حضورشما هستیم
باتشکر مدیریت سایت: مهندس امین بشارت نیا

ایمیل: shahzade242@yahoo.com

09387345716 بامادرتلگرام ودیگرشبکه های اجتماعی مکاتبه کنید:

موضوعات
:: مطالب ارسال شده : 25551 پست
:: ورودی گوگل امروز : 5 بار
:: تعداددیدگاهها : 0 نظر
:: تاریخ آخرین بروزرسانی : ۰۱/۰۶/۱۳۹۸
:: میانگین بروزرسانی ها : 0.03 دقیقه

خر به زندان آمدی و سارتر از زندان می روی!

هر حکومتی بنا به طبیعت خود، مخالفانی دارد و حکومت پهلوی هم از این قاعده مستثنی نبوده است. چرا و چگونه مخالفان رسمی حکومت پهلوی به رسمیت شناخته نشدند و بنابراین به مبارزه گسترده برای ساقط کردن این رژیم دست زدند؟

– می توان گفت فعالیت های جدی سیاسی برای ساقط کردن رژیم پهلوی از ۲۸ مرداد ۳۲ یعنی پس از کودتا علیه کابینه دکتر مصدق آغاز شد اما مقطعی که من وارد صحنه مبارزاتی شدم بر می گردد به سال های حدود ۴۷ یا ۴۸ و بنابراین اطلاعات و مشاهدات من فقط مربوط به این مقطع از تاریخ است.

بعد از ۱۵ خرداد ۴۲ راه مبارزات قانونی و مسالمت جویانه به کلی بسته شد و مبارزات مخفیانه شکل گرفت. انگیزه مبارزه را می توان در سه عامل خلاصه کرد. اول فقدان آزادی های سیاسی در جامعه بود. تلقی ما در آن زمان این بود که قدرت بیان معضلات جامعه و برخی مصلحت اندیشی ها را نداریم و کوچک ترین انتقاد به رژیم حاکم منتج به برخورد خشن خواهد شد.

دوم مسائل اقتصادی بود که اقشار وسیعی از مردم گرفتار آن بودند و ما مشکلات اقتصادی را ناشی از ناکارآمدی رژیم حاکم می دانستیم. تحلیل ما این بود که به جای این که منابع مالی دولت حاکم صرف توسعه و رفاه شود، به دلیل ندانم کاری ها به هدر می رود.

سومین دلیل، معضلات فرهنگی و مذهبی آن دوران بود. بالاخره جامعه ما در زمره جوامع مذهبی به شمار می رفت و می رود. چه بخواهیم و چه نخواهیم بدون هیچ گونه دستور حکومتی یا اجباری، شب های احیا مردم در مساجد جمع می شوند و یا بدون هیچ اجبار و الزامی در مراسم مذهبی محرم شرکت می کنند. بنابراین جامعه ما جامعه ای مذهبی است و اگر در چنین جامعه ای به هنجارهای مذهبی توجه نشود، طبیعتا بازتاب های تندی در پی دارد. این هم یکی از دلایلی بود که افرادی مثل ما را به صحنه مبارزه کشاند. یعنی ما می دیدیم که مثلا جشن هنر شیراز با همه فسادش برگزار می شود و ارزش های اسلامی کاملا نادیده گرفته می شود.

در آن دوران، جوانانی که در دهه دوم یا حداکثر سوم زندگی خود بودند، وارد فعالیت های سیاسی و مسلحانه می شدند. شما هم در همین گروه بندی جای می گیرید. چه تحلیلی برای ورود به این دست فعالیت ها که قاعدتا خطر بالایی داشت در میان شما و هم نسلان شما رایج بود؟

– احتیاج زیادی به تحلیل وجود نداشت، چرا که واقعیت های جامعه به صورت عیان و ملموس به ما دیکته می شد. مثلا در آن زمان حتی مردمی که در اطراف تهران هم زندگی می کردند، امکان تهیه قوت لایموت خود را نداشتند. خود من در یک خانواده معمولی زندگی می کردم و پدرم معلم بود. من احساس می کردم هزینه ساده تحصیلم را هم نمی توانم تامین کنم ولی در مقابل می دیدیم که در حاکمیت بریز و بپاش های زیادی همچون جشن بیست و پنجمین سال سلطنت یا جشن های ۲۵۰۰ ساله برگزار می شود.

از طرف دیگر زمانی که می دیدم فردی به دلیل خواندن کتابی از شریعتی یا شرکت در جلسه سخنرانی بازداشت و محکوم می شود، طبیعتا احساس نارضایتی بیشتری می کردم. همه این عوامل دست به دست هم می داد که احساس وظیفه کنم که به مبارزات وارد شوم.

شما سابقه چند بار بازداشت در حکومت پهلوی را داشته اید و روایت هایی هم از افراد بازداشت شده هم دوره خود شنیده اید. در مجموع شرایط زندان و رفتار نیروهای حاکمیت با زندانیان به چه شکل بود؟

– در مقطعی که من به زندان افتادم شکنجه برای گرفتن اعتراف، امری متداول محسوب می شد. نه تنها برای من و هم سالانم بلکه برای افراد مسن هم شکنجه ها وجود داشت. فراموش نمی کنم که فردی همچون آقای ربانی شیرازی را که روحانی بود و سن نسبتا زیادی هم داشت، به تخت می بستند و به او شلاق می زدند.

در مورد خودم هم فقط به دلیل این که به من مشکوک بودند مرا بازداشت کردند و از غروب آفتاب تا پاسی از شب من را به تخت بسته بودند و مورد شکنجه قرار می دادند تا حدی که دیگر امکان حرکت کردن برایم تا چند روز وجود نداشت. در کل، در دوره بازداشت، روند قانونی برای اثبات جرم دنبال نمی شد و سعی می کردند به وسیله ارعاب و وحشت وضعیتی را به وجود بیاورند که افراد بعد از آزادی از زندان، به فعالیت های سیاسی و اعتراضی ادامه ندهند اما این کار برای بسیاری نتیجه عکس داشت.

:: Information 329
تاریخ بروزرسانی : ۱۵ بهمن ۱۳۹۵
راهنما : برای مشاهده راهنما اینجا را کلیک نمایید
:: QR Code
نویسنده : ( AMIN BesharatNia ) | تعداد ارسال ها ( 25454 ) | درباره نویسنده :
:: Comments


نظرات بسته شده.

برخی از برنامه های اندرویدی طراحی شده ما