ازاین که به این سایت سرزدید بیسار خرسندیم، امیدوارم که لحظات خوبی را سپری کنبد، لطفا اگر درهرکجای سایت مطلبی را مطالعه میفرمایید به دور از ادب هست که از مطلب استفاده بفرمایید اما نظر ندهید، اینطور فکر نمیکنید؟ درضمن تالارگفتمان سایت هم هرروز بروز شده وسراسر مطالب جالب وجدید میباشد، منتظر حضورشما هستیم
باتشکر مدیریت سایت: مهندس امین بشارت نیا

ایمیل: shahzade242@yahoo.com

09387345716 بامادرتلگرام ودیگرشبکه های اجتماعی مکاتبه کنید:

موضوعات
:: مطالب ارسال شده : 25110 پست
:: ورودی گوگل امروز : 7 بار
:: تعداددیدگاهها : 0 نظر
:: تاریخ آخرین بروزرسانی : ۲۹/۰۲/۱۳۹۸
:: میانگین بروزرسانی ها : 0.03 دقیقه

در ادامه ۲۵ مورد از خشونت بار ترین کودتا ها در طول تاریخ، و عواقب بعد از آن معرفی می شود.

۲۵-  انقلاب باشکوه (Glorious Revolution)؛ ۱۶۸۸

25 مورد از خشونت آمیزترین کودتاهای سیاسی (1)

 پس از برکناری شاه جیمز دوم انگلستان توسط جمعی از نمایندگان مجلس، ویلیام سوم بر جای او نشست. با وجود اینکه این انقلاب، انقلابی آرام و بدون خونریزی شناخته شده است، یکی از خشن ترین کودتاها در طول تاریخ بوده و منجر به برپایی سه جنگ بزرگ در ایرلند و دو درگیری شدید در انگلستان شده است.

۲۴- هجدهم برومر (۱۸ Brumaire)؛ ۱۷۹۹

25 مورد از خشونت آمیزترین کودتاهای سیاسی (1)

این کودتا مربوط به زمانی است که ناپلئون بناپارت حکومت بورژوازی فرانسه را در تاریخ ۱۸ برومر سرنگون کرد (سال هشتم تقویم جمهوری فرانسه و در ۹ نوامبر ۱۷۹۹). ناپلئون نه تنها ژاکوبن ها را با کنسولگری فرانسه جایگزین کرد، بلکه با دستگیری و اعدام به مقاومت آنها پایان داد. کودتای ناپلئون زمانی به انجام رسید که مجلس سنا به او  اجازه داد که با فرمان (با حکم مجلس سنا) حکمرانی کند که سرانجام به امپراتوری فرانسه منجر شد.

(برومر: دومین ماه تقویم دوران جمهوری فرانسه در سالهای (۱۷۹۳ تا ۱۸۰۵). بین ۲۲ اکتبر تا ۲۰ نوامبر).

۲۳- قیام ووچانگ (Wuchang Uprising)؛ ۱۹۱۱

25 مورد از خشونت آمیزترین کودتاهای سیاسی (1)

این قیام بزرگ در ۱۰ اکتبر ۱۹۱۱، زمینه ساز انقلاب شین های، براندازی سلسله چینگ، و در نهایت موجب تشکیل نظام جمهوری چین شد. جنگ میان نیروهای امپراتوری و نیروهای انقلابی چین، نه تنها به دلیل فساد دولت منچوها، بلکه بخاطر شکست در برابر هجوم نیروهای خارجی صورت گرفت. این قیام موجب کشته شدن ۴۰۰۰  نیروی امپریالیستی و ۱۰۰۰ نفر از نیروهای انقلابی شد.   

۲۲- انقلاب اکتبر (October Revolution)؛ ۱۹۱۷

25 مورد از خشونت آمیزترین کودتاهای سیاسی (1)

فاز دوم انقلاب ۱۹۱۷، با قیام مسلحانه در پتروگراد به رهبری بلشویک ها به همراه گروه کارگران و سربازان، برای بر اندازی دولت موقت روسیه آغاز شد. کودتا در ۲۴ اکتبر، در زمان تحت کنترل در آوردن ساختمان های دولت، توسط گارد سرخ بلشویک صورت پذیرفت و کاخ زمستان (جایگاه دولت موقت)، روز بعد گرفته شد. این امر منجر به جنگ داخلی روسیه (از ۱۹۱۷ تا ۱۹۲۲) و تشکیل اتحاد جماهیر شوری شد.  

۲۱- کودتای عراق (Iraqi Coup d’état)؛ ۱۹۳۶

25 مورد از خشونت آمیزترین کودتاهای سیاسی (1)

به کودتای بکر صدقی مشهور است. این اولین کودتای نظامی در عراق مدرن، و نیز در میان تمام کشورهای عرب بود. آغاز گر کودتا، بکر صدقی و هدف او برانداختن نخست وزیر یاسین الهاشمی بود. صدقی که به عنوان فرمانده بالفعل حکومت می کرد، بدین طریق توانست حکمت سلیمان را به نخست وزیری منصوب کند. صدقی علاوه بر براندازی ارتش، جعفر العسکری، وزیر دفاع را نیز ترور کرده و الهاشمی را در زمانیکه گردان ارتش او در بغداد بودند، به استامبول تبعید کرد.

۲۰- (Kyūjō Incident)؛ ۱۹۴۵

25 مورد از خشونت آمیزترین کودتاهای سیاسی (1)

این کودتای نظامی به منظور دنبال کردن اظهارنامه پستدام جنگ جهانی دوم (در زمان بمباران اتمی هیروشیما و ناگازاکی در ژاپن) ترتیب داده شد، و تلاشی بود از سوی وزارت جنگ و گارد شاهنشاهی، به رهبری عمده کنجی، و به منظور بازداری امپراتور هیروهیتو از امضا بیانیه. به این منظور کاخ سلطنتی توکیو اشغال، و امپراتور دستگیر شد. در زمان شکست، رهبران این کودتا به همراه هاتاناکا و ارتش گارد شاهنشاهی دست به خود کشی زدند.

۱۹- کودتای چکسلواکی (Czech Coup)؛ ۱۹۴۸

25 مورد از خشونت آمیزترین کودتاهای سیاسی (1)

حزب کمونیست چکسلواکی، به دلیل از دست دادن قدرت، برای انتخابات ماه مه منتظر نماند و در فوریه ۱۹۴۸ کودتایی تشکیل داد. این تلاش به منظور مقابله با ضد کمونیست در نظام و اجرای حکم کمونیستی تا زمان برقراری اعتبار حکومت بود. به همین دلیل چکسلواکی تا انقلاب مخملی سال ۱۹۸۹ تحت دیکتاتوری کمونیست باقی ماند. این کودتا، به دلیل از دست رفتن آثار دموکراسی در شرق اروپا، با جنگ سرد مقارن شد.

۱۸- انقلاب مصر (Egyptian Revolution)؛ ۱۹۵۲

25 مورد از خشونت آمیزترین کودتاهای سیاسی (1)

این انقلاب در ۲۳ جولای ۱۹۵۲ ، توسط گروهی افسر نظامی با نام «جنبش افسران آزاد»، و به رهبری محمد نجیب و جمال عبد الناصر، به انگیزه عزل رهبری شاه فاروق صورت گرفت. اما آن ها برنامه های سیاسی دیگری (مثل تلاش برای لغو سلطنت مشروطه و حکومت اشرافی مصر و سودان)، ترتیب داده و با تشکیل یک دولت جمهوری، به اشغال بریتانیایی ها در کشور خود پایان دادند. موفقیت این کودتا منجر به انقلاب های دیگری در کشورهای عرب و آفریقایی، و ملی شدن کانال سوئز شد، و محمد جیب به عنوان اولین رییس جمهور مصر انتخاب شد.

۱۷- انقلاب کوبا (Cuban Revolution)؛ ۱۹۵۳

25 مورد از خشونت آمیزترین کودتاهای سیاسی (1)

انقلاب کوبا به رهبری فیدل کاسترو، به انگیزه اجرای سیاست مارکسیستی، و با سقوط حاکمیت پروکسی ژنرال فولگنسیو باتیستا، در تاریخ ۱ جولای ۱۹۵۹ اتفاق افتاد. اما این انقلاب، در اصل، ۲۶ جولای ۱۹۵۳ شکل گرفت که کاسترو، گروهی ۱۶۰ نفره از شورشیان (با سلاح کم) و به رهبری «چه» گووارا ترتیب داد تا به سربازخانه، و مونکادو باراکس در سانتیه گو حمله کنند.

۱۶- (Revolution Libertadora)؛ ۱۹۵۵

25 مورد از خشونت آمیزترین کودتاهای سیاسی (1)

کودتای نظامی و غیر نظامی که موجب عزل جان پرسون از ریاست جمهوری آرژانتین در ۱۶ سپتامبر ۱۹۵۵ شد. این کودتا به دلیل مشکلات اقتصادی، رفتار شورشیان و واکنش های رئیس جمهور، و ارتباط بد ریاست جمهوری با کلیسای کاتولیک اتفاق افتاد. زمانیکه اسقف کلیسا در ۱۴ ژوئن ریاست جمهوری را متهم کرد، رئیس جمهور، بخش زیادی از حامیان نظامی خود را از دست داد و در نتیجه مخالفان بیشتری پیدا کرد. نیروی دریایی و هوایی Plaza de Mayo را بمبگذاری کرد و هزاران نفر (افراد غیر نظامی) را به کشتن داد، درحالیکه پرونیست ها (Peronist) چندین کلیسا را به آتش کشیدند.

۱۵- کودتای پاکستان (Pakistani Coup d’état)؛ ۱۹۵۸

25 مورد از خشونت آمیزترین کودتاهای سیاسی (1)

کودتای پاکستان به رویدادهایی مربوط می شود که از ۷ اکتبر (لغو قانون اساسی توسط اسکندر میرزا رئیس جمهور و اعلام حکومت نظامی) تا ۲۷ اکتبر (عزل رئیس جمهور توسط ژنرال ایوب خان) ادامه پیدا کرد. میرزا، در این کودتا (که اولین کودتای موفق پاکستان بود)، علاوه بر اینکه قانون اساسی را لغو کرد و مجلس ملی پاکستان را منحل نمود، احزاب سیاسی را غیر قانونی اعلام کرد و ژنرال ایوب خان را فرمانده ارتش، و نامزد نخست وزیری معرفی کرد. اما میرزا در ۲۷ اکتبر مجبور به استعفا از ریاست جمهوری شد و سرانجام به انگلستان تبعید شد.

۱۴- کودتای برمه (Burmese Coup d’état)؛ ۱۹۶۳

:: Information 375
موضوع : ازدواج
تاریخ بروزرسانی : ۲۳ شهریور ۱۳۹۳
راهنما : برای مشاهده راهنما اینجا را کلیک نمایید
:: QR Code
نویسنده : ( AMIN BesharatNia ) | تعداد ارسال ها ( 25013 ) | درباره نویسنده :
:: Comments


نظرات بسته شده.

برخی از برنامه های اندرویدی طراحی شده ما