ازاین که به این سایت سرزدید بیسار خرسندیم، امیدوارم که لحظات خوبی را سپری کنبد، لطفا اگر درهرکجای سایت مطلبی را مطالعه میفرمایید به دور از ادب هست که از مطلب استفاده بفرمایید اما نظر ندهید، اینطور فکر نمیکنید؟ درضمن تالارگفتمان سایت هم هرروز بروز شده وسراسر مطالب جالب وجدید میباشد، منتظر حضورشما هستیم
باتشکر مدیریت سایت: مهندس امین بشارت نیا

ایمیل: shahzade242@yahoo.com

09387345716 بامادرتلگرام ودیگرشبکه های اجتماعی مکاتبه کنید:

موضوعات
:: مطالب ارسال شده : 25256 پست
:: ورودی گوگل امروز : 2 بار
:: تعداددیدگاهها : 0 نظر
:: تاریخ آخرین بروزرسانی : ۲۷/۰۳/۱۳۹۸
:: میانگین بروزرسانی ها : 0.03 دقیقه

البته شخص آیت الله خمینی در این میان نقش موثری داشت، ضمن آن که باید بر نقش مرحوم آیت الله طالقانی نیز در شکل گیری این نهضت تاکید کرد. ما در جبهه ملی بر اهمیت نقش مذهب تاکید داشتیم اما دیدگاه ما این بود که در اجرا باید همه گروه ها نقش داشته باشند. نظر ما این بود که مردم مسلمان در مقابل ظلم و جور و استبداد و بیدادگری قیام کرده اند اما این الزاما به معنای حکومت دینی نبود.

شما در سال ۱۳۴۲ چه فعالیتی داشتید؟

– من در سال ۱۳۴۲ در جبهه ملی ایران فعال بودم. در آن زمان شاه جبهه ملی را به عناوین مختلف به شدت سرکوب و افکار جامعه را علیه جبهه ملی تحریک می کرد اما سازمان جبهه ملی به طور منظم کار می کرد و جناب آقای اللهیار صالح و بخشی از هیئت اجرایی جبهه ملی معتقد بودند که باید زمان را در نظر گرفت و با درک این موضوع و فشار حاکمیت باید فعالیت کرد.

در این زمان اعضای اصلی جبهه ملی در زندان بودند. من هم در سال ۱۳۴۲ در زندان بودم. در سال ۱۳۴۲ که حاکمیت متزلزل شد، نمایندگانی به زندان فرستاد. نماینده حاکمیت در این زمان آقای همایون صنعتی زاده بود که به زندان آمد و با هیئت رهبری جبهه ملی مذاکره کرد. در آن زمان در رأس هیئت رهبری جبهه ملی جناب آقای اللهیار صالح بود. این مذاکرات در قزل قلعه صورت گرفت. آقای صالح گفته بود که حتما باید بقیه اعضای جبهه ملی نیز در جریان باشند.

در آن زمان آقایان طالقانی و بازرگان هم که خودشان رهبری نهضت آزادی را بر عهده داشتند نیز در زندان بودند. آقای بازرگان در زندان قصر و آقای طالقانی در زندان قزل قلعه بود. دکتر سحابی نیز در زندان قصر بود. ایشان از کنگره جبهه ملی به عنوان عضو انتخاب شده بودند. هیئت اجرایی جبهه ملی در آن زمان در زندان قصر بود. حدود ۱۹ نفر از ۳۵ نفر از اعضای جبهه ملی در زندان قصر و بقیه در زندان قزل قلعه بودند.

شما در کدام زندان بودید؟

– من هم در آن زمان در زندان قزل قلعه بودم. مرحوم داریوش فروهر، اصغر پارسا، ابراهیم کریم آبادی، حسن میرمحمد صادقی و … نیز آنجا بودند. چند نفر دیگر نیز بودند که عضو شورای مرکزی جبهه ملی نبودند اما از اعضای سازمان های جبهه ملی بودند؛ مثل مهندس خلیلی. آقایان صالح، سنجابی، صدیقی، کشاورز، صدر، زیرک زاده، بختیار و کاظمی در زندان قصر بودند. در زندان قصر مذاکراتی شده بود و در آن مذاکرات، شاه از طریق همایون صنعتی زاده با اعضای جبهه ملی پیشنهادهایی مطرح کرد.

در نتیجه این مذاکرات تصمیم گرفته شد که پیشنهاد شاه با تمام اعضای جبهه ملی که در زندان هستند، مطرح شود.

اصلا چرا شاه حاضر به انجام مذاکرات شده بود؟

– شاه گفته بود الان وضع مملکت بحرانی است و مسائل سیاسی و اقتصادی پدید آمده است و دولت های موجود نیز قادر نیستند این مسائل را حل کنند. به همین دلیل از جبهه ملی خواست حالا که داعیه آزادیخواهی و حمایت مردمی را دارند و می خواهند به نفع مردم فعالیت کنند، بیایند و زمام امور اجرایی را در دست بگیرند و مشکلات را حل کنند. در واقع شاه به این اعضا گفته بود که به شما اجازه داشتن کلوپ و انتشار روزنامه می دهم. در خیابان ولیعصر (پهلوی سابق) کوچه ای به اسم مشتاق بود. گفته بود که در این کوچه به شما فضا می دهیم تا در آنجا تشکیلات سازمانی تان را داشته باشید.

:: Information 248
تاریخ بروزرسانی : ۱۹ بهمن ۱۳۹۵
راهنما : برای مشاهده راهنما اینجا را کلیک نمایید
:: QR Code
نویسنده : ( AMIN BesharatNia ) | تعداد ارسال ها ( 25159 ) | درباره نویسنده :
:: Comments


نظرات بسته شده.

برخی از برنامه های اندرویدی طراحی شده ما