ازاین که به این سایت سرزدید بیسار خرسندیم، امیدوارم که لحظات خوبی را سپری کنبد، لطفا اگر درهرکجای سایت مطلبی را مطالعه میفرمایید به دور از ادب هست که از مطلب استفاده بفرمایید اما نظر ندهید، اینطور فکر نمیکنید؟ درضمن تالارگفتمان سایت هم هرروز بروز شده وسراسر مطالب جالب وجدید میباشد، منتظر حضورشما هستیم
باتشکر مدیریت سایت: مهندس امین بشارت نیا

ایمیل: shahzade242@yahoo.com

09387345716 بامادرتلگرام ودیگرشبکه های اجتماعی مکاتبه کنید:

موضوعات
:: مطالب ارسال شده : 25532 پست
:: ورودی گوگل امروز : 2 بار
:: تعداددیدگاهها : 0 نظر
:: تاریخ آخرین بروزرسانی : ۲۷/۰۵/۱۳۹۸
:: میانگین بروزرسانی ها : 0.03 دقیقه

دوگانه زائر و گردشگر در مشهد

مشهد که سال های سال است پذیرای زائران از هر طبقه اجتماعی بوده است، سیاحت و تجارت کم هزینه در آن نه تنها در تقابل با زیارت و روح معنوی شهر نیست بلکه مشوقی است تا خانواده های ایرانی در هر فرصتی که برای شان امکانپذیر می شود، با سفر به این شهر زیارتی سیاحتی ارزان قیمت و تجارت پر منفعت را نیز تجربه نمایند.

اما در مقابل نیز اسلامی سازی تفریحات غربی و ارائه آن به زائران متمول خارجی که از میان انبوه مناطق گردشگری جهان، اینجا به پناه آمده اند، نه تنها منافاتی با ارزش های اسلامی ندارد بلکه می تواند مشهد را به عنوان قطب گردشگری حلال (Halal Tourism) که مدتی است توسط کشورهایی همچون مالزی، ترکیه و امارات پیگیری می شود، تبدیل کند تا از این رو مسلمانان جهان که در پی تفریحات سالم هم راستا با ارزش های دینی و اعتقادی شان هستند، مشهد را به عنوان مقصد گردشگری اسلامی انتخاب نمایند. با توجه به انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال ۲۰۱۷ معرفی این شهر به عنوان قطب گردشگری اسلامی نیز به نظر چندان منافاتی با روح زیارت نخواهد داشت.

در کنار این مهم تبدیل شدن مشهد به قطب گردشگری سلامت نیز نه تنها با زیارت تقابل نخواهد داشت بلکه مشهد را به دارالشفای جهان اسلام مبدل خواهد نمود که مشتاقان را از سرتاسر جهان به امید شفای روحی و جسمی به این دیار قدسی رهسپار می گرداند. کوتاه سخن آن که مشهد سال هاست که ملجاء درماندگان از اقصی نقاط جهان و ایران است که به امید و آرزویی بر خوان نعمت علی بن موسی الرضا (ع) نشسته اند و انتظار این است که سیاست گذاران و تصمیم گیران در این شهر مقدس با توجه بیش از پیش به گردشگری ارزان قیمت در آن، در واقع اثبات نمایند که مشهد قطعه ای از بهشت است که در آن تمامی اقشار و طبقات اجتماعی با کمترین هزینه می توانند سفری پر خاطره و فرح بخش را تجربه کنند.

منابع

– کاظمی، عباس، سخنرانی اقتصاد سیاسی مشهد، پژوهشکده ثامن، آذر ۹۴
 – کرمی پور، الله کرم، سخنرانی گردشگری دینی: مطالعه موردی سیاحت و زیارت در مشهد، دانشگاه ادیان و مذاهب، اسفند ۹۳
– معاونت برنامه ریزی و توسعه شهرداری مشهد، خلاصه پژوهش های صورت گرفته در خصوص آمار زائران و مسافران مشهد مقدس، خرداد ماه ۱۳۹۴
– سالنامه آماری شهرداری مشهد ۱۳۹۳
– ابراهیم فیاض، وحید جلیلی، عقیل ملکی فر، اخلاقی؛ نشست هویت آینده مشهد، اردیبهشت ما ۱۳۹۵
– GNI per capita, Atlas process (current US$)”, The World Bank, Retrieved 2015-07-04.

:: Information 301
تاریخ بروزرسانی : ۱۸ دی ۱۳۹۵
راهنما : برای مشاهده راهنما اینجا را کلیک نمایید
:: QR Code
نویسنده : ( AMIN BesharatNia ) | تعداد ارسال ها ( 25435 ) | درباره نویسنده :
:: Comments


نظرات بسته شده.

برخی از برنامه های اندرویدی طراحی شده ما