ازاین که به این سایت سرزدید بیسار خرسندیم، امیدوارم که لحظات خوبی را سپری کنبد، لطفا اگر درهرکجای سایت مطلبی را مطالعه میفرمایید به دور از ادب هست که از مطلب استفاده بفرمایید اما نظر ندهید، اینطور فکر نمیکنید؟ درضمن تالارگفتمان سایت هم هرروز بروز شده وسراسر مطالب جالب وجدید میباشد، منتظر حضورشما هستیم
باتشکر مدیریت سایت: مهندس امین بشارت نیا

ایمیل: shahzade242@yahoo.com

09387345716 بامادرتلگرام ودیگرشبکه های اجتماعی مکاتبه کنید:

موضوعات
:: مطالب ارسال شده : 25420 پست
:: ورودی گوگل امروز : 6 بار
:: تعداددیدگاهها : 0 نظر
:: تاریخ آخرین بروزرسانی : ۳۰/۰۴/۱۳۹۸
:: میانگین بروزرسانی ها : 0.03 دقیقه

راهکار حل بحران آب، اجتماعی کردن آن است

آن طور که من متوجه شدم، در واقع اجتماعی کردن یعنی این که نیروهای اجتماعی مختلف، هم در درک مسائل دخیل در این بحران شرکت داشته باشند و هم در حل آن؟

– بله، بحث این است که نیروهای اجتماعی بتوانند در طرح، حل و البته شناخت و راهبرد قضیه مشارکت داشته باشند تا بتوانند قضیه را به خوبی تبیین کنند. نیروهای اجتماعی مختلف که شامل دولت، بخش خصوصی و جامعه مدنی هستند در درون خودشان طبقه بندی می شوند. مثلا درون خود دولت هم جریان های مختلفی وجود دارد مثل وزارت نیرو، وزارت کشاورزی، جهاد کشاورزی و سازمان حفاظت محیط زیست. بعد نهادهای حاکمیتی و شهرداری ها هستند که با ایجاد کلان شهرها و سیاست های غلط شهرسازی به نوعی در ایجاد بحران سهیم بوده اند؛ مثلا وزارت نیرو به نحوی با برنامه هایی که داشته یا وزارت جهان کشاورزی احتمالا با مجوزهای بی رویه ای که برای احداث چاه های عمیق در بخش کشاورزی داده است، به نحوی در این بحران نقش داشته اند.

در بخش خصوصی هم می شود همین بررسی را کرد. از سوی دیگر جامعه مدنی و گروه های مختلف مدنی از روستایی گرفته تا سازمان های غیر دولتی و شهروندان شهرنشین، هر کدام می توانند هم در طرح مسئله و هم دادن راهبرد مشارکت داشته باشند. بحث دیگر هم ورود تخصص ها و دانش های مختلف است به ویژه دو دانشی که به نظر می رسد کمتر به آنها توجه شده یعنی علوم اجتماعی و زیست محیطی که باید نقش بیشتری در تعریف مسئله و ارائه راهبردها داشته باشند.

در پس مسئله اجتماعی کردن آب نکته دیگری نیز مطرح است و آن این که آب، بحران های مربوط به آن و کلا محیط زیست با وجود اهمیت بسیار و نقش مهمی که در زندگی ما دارد هنوز برای افراد و گروه های اجتماعی و مدنی به دغدغه تبدیل نشده است. چنانچه در انتخابات هایی که صورت گرفت از ریاست جمهوری گرفته تا مجلس و شورای شهر، آن قدر که به شعارهای اقتصادی توجه می کردیم؛ شعار و اهداف منوط به حفظ محیط زیست را در نظر نمی گرفتیم. گویا غم نان داریم اما غم آب هنوز نداریم. این مسئله از درک نکردن شرایط نشأت می گیرد یا اولویت داشتن دیگر مشکلات برای مردم؟

– عامه مردم ما فکر می کنند هر جایی کمبودی باشد، دولت باید آن را رفع کند و دولت را غول قدری می دانند که می تواند با یک تصمیم گیری و بخشنامه خیلی از مسائل را حل کند. از نظر توده مردم فعلا مشکلاتی که برای ما حادتر است، اشتغال، دستمزدها، تورم و به قول شما دغدغه نان است.

به مسئله زیست محیطی، آلودگی هوا، بحران آب و حتی مسائلی مثل گسترش بیماری ها در جامعه که بخشی از مسئله زیست محیطی هستند، کمتر توجه می شود. مصرف مواد غذایی غیر ارگانیک و تولیدات صنایع غذایی کارخانه ای، بیماری های ناشی از شهرنشینی، ترافیک، آلودگی هوا و ریزگردها و حتی آلودگی هایی که از طریق آب منتقل می شود، سلامت ما را به طور مستقیم هدف گرفته اند. ما اینها را نمی بینیم به دلیل این که سیاست در ایران عوام گراست. معمولا این سیاست هم سیاست غیر حزبی است و مبتنی بر برنامه نیست و نقش نخبگان سیاسی و فرهنگی هم در آن اندک است.

بنابراین سیاست هم روی خواسته های مردم و مطالبات اورژانسی آنها متمرکز می شود. نباید پاسخ به مطالبات کوتاه مدت مردم به معنای نادیده گرفتن مشکلات آینده شان باشد. سیاستمداران، دولتمردان و احزاب ما باید افق هایی را ببینند که از دید یک شهروند معمولی گاهی مواقع غایب است. نخبگان ما باید آینده اندیش باشند و به آینده بپردازند و نباید اجازه بدهند سیاست عرصه رفتارهای پوپولیستی بشود.

متاسفانه برخی از سیاستمدارهای ما فقط به مسائل حاد می پردازند و راه حل هایی را مطرح می کنند که گمراه کننده است. برای مثال من در همین صحبت اخیرم که شما به آن اشاره کردید، گفتم چگونه بحث تولید مواد پتروشیمی یکدفعه در انتخابات ۹۶ به عنوان راه حل نجات اقتصاد کشور مطرح شد که می تواند اشتغال را توسعه و درآمد ملی را افزایش بدهد و مشکلات مردم با این قضیه حل خواهد شد. من این موضوع را با عنوان پتروشیمی شدن اقتصاد کشور مطرح کردم که دولت روحانی هم کم و بیش در این مسیر پیش می رود در حالی که دوستان متوجه نیستند و بر جریانی اصرار می کنند که بحران های زیست محیطی زیادی را ایجاد می کند؛ زیرا صنایع پتروشیمی نقش مهمی در ایجاد آلودگی های زیست محیطی دارد.

:: Information 163
تاریخ بروزرسانی : ۱۷ شهریور ۱۳۹۶
راهنما : برای مشاهده راهنما اینجا را کلیک نمایید
:: QR Code
نویسنده : ( AMIN BesharatNia ) | تعداد ارسال ها ( 25323 ) | درباره نویسنده :
:: Comments


نظرات بسته شده.

برخی از برنامه های اندرویدی طراحی شده ما