ازاین که به این سایت سرزدید بیسار خرسندیم، امیدوارم که لحظات خوبی را سپری کنبد، لطفا اگر درهرکجای سایت مطلبی را مطالعه میفرمایید به دور از ادب هست که از مطلب استفاده بفرمایید اما نظر ندهید، اینطور فکر نمیکنید؟ درضمن تالارگفتمان سایت هم هرروز بروز شده وسراسر مطالب جالب وجدید میباشد، منتظر حضورشما هستیم
باتشکر مدیریت سایت: مهندس امین بشارت نیا

ایمیل: shahzade242@yahoo.com

09387345716 بامادرتلگرام ودیگرشبکه های اجتماعی مکاتبه کنید:

موضوعات
:: مطالب ارسال شده : 25783 پست
:: ورودی گوگل امروز : 11 بار
:: تعداددیدگاهها : 0 نظر
:: تاریخ آخرین بروزرسانی : ۲۵/۰۷/۱۳۹۸
:: میانگین بروزرسانی ها : 0.03 دقیقه

از صبح روز حادثه شروع کنیم.

پنجشنبه بود؛ وسایلم را جمع کرده بودم تا بروم خانه. زنگ بچه‌های شیفت بعدی خورد. بچه‌های ایستگاه ما اعزام شدند. ما هم با مرکز مخابرات سازمان تماس گرفتیم، بچه‌های مخابرات هم به ما گفتند که پلاسکو آتش گرفته و ٨ ایستگاه هم به محل اعزام شده‌اند. از حسن‌آباد تا پلاسکو فاصله زیادی نیست. من همراه با چند تا از بچه‌ها رفتم روی بام ایستگاه، دود سیاه و غلیظی به هوا می‌رفت. آن دود که ما از آن فاصله دیدیم، نشان می‌داد که حریق گسترده‌ای در پلاسکو رخ داده است. یکی از بچه‌ها با خودرو به سمت پلاسکو حرکت کرد. من هم با او رفتم.

یعنی شما شیفت نبودید؟

نه؛ من شب قبلش شیفت بودم. صبح پنجشنبه شیفت من تمام شده بود؛ ولی با این حال رفتم تا کمک کنم. این رسم بین بچه‌های آتش‌نشانی است. خیلی اوقات در حریق یا حوادث گسترده خیلی از بچه‌هایی که به عملیات می‌روند، شیفت نیستند. من هم آن روز شیفت نبودم، اما براساس تجربه وقتی آن حجم از دود سیاه وجود دارد، یعنی آتش‌سوزی  بزرگی رخ داده است.

وقتی به پلاسکو رسیدید، چه اتفاقی افتاد؟

من تقریبا نیم‌ساعت دیرتر به پلاسکو رسیدم. بچه‌ها از ایستگاه‌های مختلف آمده بودند. همه مشغول عملیات بودند. من هم لباسم را عوض کردم، دستگاه تنفسی گرفتم و همراه دوتا از بچه‌های آتش‌نشان داخل ساختمان شدیم. من با سهرابی و خدادی وارد پلاسکو شدم. هرکدام ما یک سر لوله آب را گرفتیم و به سمت طبقات بالا حرکت کردیم.

آتش‌سوزی از کدام طبقه شروع شده بود؟

آتش‌سوزی از طبقه دهم شروع شده بود و به طبقات بالاتر هم سرایت کرده بود. بچه‌ها تقریبا آتش طبقه دهم را خاموش کرده بودند. حجم آتش بیشتر در طبقه یازدهم بود. من همراه سهرابی و خدادی رفتیم طبقه یازدهم  و مشغول اطفای حریق شدیم. تقریبا ۴٠ دقیقه تا یک ساعت داخل ساختمان بودیم. دستگاه‌های تنفسی ما ۴٠ تا ۵٠ دقیقه اکسیژن داشت، برگشتیم و دستگاه را تعویض کردیم. دوباره رفتیم داخل و کار را ادامه دادیم. دستگاه دوم هم تمام شد. برگشتیم تا دستگاه جدید بگیریم. آبی خوردیم و حدود یک ربع هم در خیابان جمهوری استراحت کردیم. برای بار سوم برگشتیم داخل ساختمان، همان طبقه یازدهم، مشغول خاموش‌کردن آتش بودیم، که آوار اول هوار شد روی بچه‌ها.

یعنی پلاسکو در چند مرحله ریزش کرد؟

پلاسکو سه مرحله آوار داشت. آوار اول ضلع شمال غربی پلاسکو بود؛ همان‌جایی که بیشتر آتش‌نشان‌ها  پیدا شدند. کانون حریق همان‌جا بود. آتش‌سوزی پلاسکو از همان بخش شمال غربی شروع شده بود، دقیقا پشت راه‌پله‌ها، بیشتر بچه‌ها آنجا بودند. خود من هم همان‌جا مشغول عملیات بودم که آوار آمد. این آوار یکدفعه و بدون هشدار بود. بچه‌ها هم مشغول عملیات بودند، به همین خاطر خیلی از بچه‌ها همان‌جا زیر آوار گیر افتادند.

شما هم همان‌جا بودید؟

بله؛ من هم همان‌جا بودم و آوار من را هم گرفتار کرد؛ شانس، معجزه یا خواست خدا بود که آوار کمر به پایین من را گرفته بود. یک تیرآهن هم دقیقا مماس پهلوی چپم گیر کرده بود؛ دست‌هایم آزاد بود، بلافاصله دستگاه تنفسی را از خودم جدا کردم. تیرآهن را چند سانتیمتری از خودم جدا کردم. به حالت سینه‌خیز به سمت قسمت جنوبی ساختمان حرکت کردم. نمی‌توانستم روی پاهایم بایستم. از کمر به پایینم احساس درد وحشتناکی داشتم. چند تا از بچه‌ها من رو دیدند. آقای کریمی، قاسم‌پور، توکلی، برزگر و خدادی و چند نفر دیگر من را روی دست بلند کردند و از راه‌پله‌ها به پایین بردند.

چه بر سر بقیه آتش‌نشان‌هایی که با شما زیر آوار بودند، آمد؟

آوار نخست از طبقه ١٢ بود. بخش شمال غربی طبقه ١٢ فروریخت و ما را با خودش به طبقه نهم برد؛ یعنی من ٢ طبقه با آوار پایین آمدم. بقیه بچه‌ها هم همینطور، همه ما طبقه نهم زیر آوار گیر کرده بودیم. فکر می‌کنم ١٣ آتش‌نشان در همان آوار نخست شهید شدند. روحانی و داداشی کنار من بودند، وقتی آوار آمد من صدای ناله‌ها و جان‌دادن بچه را می‌شنیدم، اما کاری نمی‌توانستم انجام دهم. من با این شرایط بدنی فقط توانستم خودم را از آوار رها کنم. البته من دیدم چند تا از آتش‌نشان‌ها برای کمک  به سمت ضلع شمال غربی رفتند؛ اما نمی‌دانم آنجا دقیقا چه اتفاقی افتاد.

:: Information 218
تاریخ بروزرسانی : ۱۰ اسفند ۱۳۹۵
راهنما : برای مشاهده راهنما اینجا را کلیک نمایید
:: QR Code
نویسنده : ( AMIN BesharatNia ) | تعداد ارسال ها ( 25686 ) | درباره نویسنده :
:: Comments


نظرات بسته شده.

برخی از برنامه های اندرویدی طراحی شده ما