ازاین که به این سایت سرزدید بیسار خرسندیم، امیدوارم که لحظات خوبی را سپری کنبد، لطفا اگر درهرکجای سایت مطلبی را مطالعه میفرمایید به دور از ادب هست که از مطلب استفاده بفرمایید اما نظر ندهید، اینطور فکر نمیکنید؟ درضمن تالارگفتمان سایت هم هرروز بروز شده وسراسر مطالب جالب وجدید میباشد، منتظر حضورشما هستیم
باتشکر مدیریت سایت: مهندس امین بشارت نیا

ایمیل: shahzade242@yahoo.com

09387345716 بامادرتلگرام ودیگرشبکه های اجتماعی مکاتبه کنید:

موضوعات
:: مطالب ارسال شده : 25796 پست
:: ورودی گوگل امروز : 0 بار
:: تعداددیدگاهها : 0 نظر
:: تاریخ آخرین بروزرسانی : ۲۸/۰۷/۱۳۹۸
:: میانگین بروزرسانی ها : 0.03 دقیقه

مستوره اردلان شاعر، نویسنده و تاریخ‌نگار در سال ۱۱۸۴ ه ش در سنندج بدنیا آمد و در سال ۱۸۴۸چشم از جهان فروبست.  

مستوره در خانواده ای متمول پرورش یافته و بر خلاف جامعه مردسالاری آن زمان که فرزند ذکور را وارث ارزشهای خانواده می دانستند و آموزش دختر را کاری عبث می دانستند،از اساتیدی در علوم مختلف برای آموزش مستوره دعوت نمودند.
وی در هفده‌سالگی به اجبار به عقد و ازدواج خسرو خان والی کردستان درآمد. علت اصلی مخالفت مستوره با این ازدواج ،تحقیق و تفحصی بود که در تاریخ اقوام و حکومتهای گوناگون انجام داده و شرط حکومت را ریختن خون کسان می دانست.
خسروخان پدر و جد او را همراه چند تن از بستگان را زندانی و قصد اعدام آنان را می نماید. مستوره نیز ناچار با وی وصلت می کند در حالی که خسروخان پیش‌تر با حسن جهان خانم دختر فتحعلی شاه قاجار ازدواج کرده بود و از او سه پسر  و سه دختر داشت.
مستوره بیشتر اوقات خود را به مطالعه و سرودن شعر و نوشتن تاریخ می‌گذرانید و چون خسرو خان نیز شاعر بود بیشتر او را بدین کار تشویق می‌نمود، رفته‌رفته مستوره به خسروخان علاقه‌مند شد.
در گذر زمان تاثیر مستوره بر خسروخان آنچنان شد که از شوهری میگساره و زنباره، مردی مهربان، مردم نواز ساخت.
دوران خوشبختی و آرامش روحی  چندان طولانی نبود، زیرا خسرو خان اردلان در سال ۱۲۵۰ هـ. ق به دلیل بیماری در بیست‌ونه‌سالگی درگذشت. مرگ همسر و داغ ازدست‌دادن برادر جوان ناکامش ابوالمحمد که در بیست‌ودوسالگی درگذشته بود، ضربات روحی جبران ناپذیری به وی وارد کرد و او را به انزوا و عزلت و مطالعهٔ کتب دینی و تألیف کتاب عقاید کشانید.
در سال ۱۸۴۶ امارت اردلان مورد هجوم نیروهای قاجار قرار می گیرد. و مستوره به کردستان عراق پناهنده می شوند.  و در سال ۱۸۴۷ در سن ۴۳ سالگی بر اثر بیماری چشم از جهان فرو می بندد. 

مستوره اردلان 

:: Information 220
تاریخ بروزرسانی : ۲۵ شهریور ۱۳۹۴
راهنما : برای مشاهده راهنما اینجا را کلیک نمایید
:: QR Code
نویسنده : ( AMIN BesharatNia ) | تعداد ارسال ها ( 25699 ) | درباره نویسنده :
:: Comments


نظرات بسته شده.

برخی از برنامه های اندرویدی طراحی شده ما