ازاین که به این سایت سرزدید بیسار خرسندیم، امیدوارم که لحظات خوبی را سپری کنبد، لطفا اگر درهرکجای سایت مطلبی را مطالعه میفرمایید به دور از ادب هست که از مطلب استفاده بفرمایید اما نظر ندهید، اینطور فکر نمیکنید؟ درضمن تالارگفتمان سایت هم هرروز بروز شده وسراسر مطالب جالب وجدید میباشد، منتظر حضورشما هستیم
باتشکر مدیریت سایت: مهندس امین بشارت نیا

ایمیل: shahzade242@yahoo.com

09387345716 بامادرتلگرام ودیگرشبکه های اجتماعی مکاتبه کنید:

موضوعات
:: مطالب ارسال شده : 25420 پست
:: ورودی گوگل امروز : 6 بار
:: تعداددیدگاهها : 0 نظر
:: تاریخ آخرین بروزرسانی : ۳۰/۰۴/۱۳۹۸
:: میانگین بروزرسانی ها : 0.03 دقیقه

پوشش ریسک فعالیت ها هنوز هم تا نقطه مطلوب فاصله زیادی دارد. این در حالی است که نوسانات اقتصادی و اجتماعی بزرگی را تجربه کرده ایم. با این که کشور بلاخیزی هستیم و روزی نیست که حادثه ای در گوشه و کنار کشور رخ ندهد، هنوز بر سر تعاریف اولیه و تقسیم کارها در مواقع بحران اختلاف نظرهای جدی وجود دارد. یعنی نظام مدیریت بحران شکل گرفته اما منسجم و کارا نیست. در گونه های موروثی فقر هم نظام های حمایتی با رویکرد توانمندسازی مهم ترین ابزار شکستن آن چرخه هستند. در این زمینه هم به نظر می رسد هنوز تعریف مشخصی از حمایت، میزان و مدت و نحوه دخالت و غیره وجود ندارد.

چنین سازمان هایی را دولت باید شکل دهد یا جامعه مدنی هم می تواند یک نظام پیشگیری یا نظام حمایتی را سازمان دهد؟

– حداقل در گام اول، بخش بزرگی از وظیفه بر دوش دولت است. مشخصا در ایجاد پوشش بیمه ای، در مدیریت بحران، در پوشش ریسک و کاهش آسیب های ناشی از بلایای طبیعی، دولت وظیفه اصلی را بر دوش دارد. به ویژه در بخش اقتصادی، در مختصات اقتصادی ایران که همه درآمدهای نفتی انحصارا در اختیار دولت است، انتظار می رود بخشی از درآمدها برای شکل دادن یا کارآمد کردن این نظام ها صرف شود. بعد از این مرحله، جامعه مدنی می تواند بسیار مفید و موثر ظاهر شود. تجربه های جهانی هم نشان می دهد در عرصه حمایتی، سمن ها می توانند اقدامات چشمگیری انجام دهند.

در سال های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، ادبیات حمایت از محرومان هیچ گاه به حاشیه نرفته و همیشه میان مسئولان و در متن جامعه مطرح بوده است. سازمان های بسیاری هم با این هدف تاسیس کرده ایم؛ مانند بنیاد مستضعفان، کمیته امداد، بنیاد مسکن، بهزیستی، تامین اجتماعی، بیمه سلامت و … اما این سازمان ها آن قدر ناموفق بودند که عاقبت به ایده توزیع نقدی یارانه رسیدیم. اشکال کار کجا بود و چرا نتوانستیم فقرزدایی کنیم؟

– ما در ۳۸ سال گذشته، اگر نگوییم با آزمون و خطا پیش رفته ایم، می توانیم بگوییم یک مسیر تکاملی را طی کرده ایم تا به درک روشنی از ماهیت فقر و روش های مقابله با آن رسیدیم.

واقعا به درک روشنی از فقر رسیدیم؟

– به نظر می رسد که نگاه حاکم بر کشور به مقوله فقر، تکامل پیدا کرده است. قطعا این نقطه پایانی نیست و هم نتایج تجربیات خودمان و هم تجربه دیگر کشورها، می تواند به درک بهتر فقر، عوامل زایش و زدایش آن کمک کمند اما به هر حال آن روش آزمون و خطایی، جای خود را به یک نگاه تکامل یافته داد. البته منظورم این نیست که خط سیر همواره صعودی داشته ایم و در موقعی هم برگشت به عقب را شاهد بوده ایم اما در مجموع درک ما از فقر متحول شده است و برای مثال بعد از دو دهه آزمون و خطا به نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی رسیدیم.

:: Information 221
تاریخ بروزرسانی : ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶
راهنما : برای مشاهده راهنما اینجا را کلیک نمایید
:: QR Code
نویسنده : ( AMIN BesharatNia ) | تعداد ارسال ها ( 25323 ) | درباره نویسنده :
:: Comments


نظرات بسته شده.

برخی از برنامه های اندرویدی طراحی شده ما