ازاین که به این سایت سرزدید بیسار خرسندیم، امیدوارم که لحظات خوبی را سپری کنبد، لطفا اگر درهرکجای سایت مطلبی را مطالعه میفرمایید به دور از ادب هست که از مطلب استفاده بفرمایید اما نظر ندهید، اینطور فکر نمیکنید؟ درضمن تالارگفتمان سایت هم هرروز بروز شده وسراسر مطالب جالب وجدید میباشد، منتظر حضورشما هستیم
باتشکر مدیریت سایت: مهندس امین بشارت نیا

ایمیل: shahzade242@yahoo.com

09387345716 بامادرتلگرام ودیگرشبکه های اجتماعی مکاتبه کنید:

موضوعات
:: مطالب ارسال شده : 24828 پست
:: ورودی گوگل امروز : 33 بار
:: تعداددیدگاهها : 0 نظر
:: تاریخ آخرین بروزرسانی : ۰۶/۰۱/۱۳۹۸
:: میانگین بروزرسانی ها : 0.03 دقیقه

دوره دکتری دورانی از تحصیلات تکمیلی است که معدودی از فارغ التحصیلان تحصیلات تکمیلی که صلاحیت ، فرصت و استعداد لازم را برای مطالعات گسترده و عمیق تخصصی دارند بعد از گذراندن ازمون های دقیق وارد آن می شوند. از این رو رعایت کمیت پذیرش دانشجویان دکتری از الزامات طبیعی توجه به کیفیت این مقطع از تحصیلات است . از چند سال پیش که شوق و ذوق یدک کشیدن عنوان دکتری در بین مدیران اجرایی کشور ایپیدمی شد و این توهم در کشور رواج یافت که با عنوان دکتری می شود یک شبه با سواد و معتبر شد دلسوزان فرهنگ و دانش در کشور هشدار دادند که باید این مساله را جدی گرفت و از ساحت دانش و دانشگاه پاسداری کرد . اما گوش کسی شنوای این درد دلها نبود و به مرور مدیران ارشد کشور از جمله معاونان و مدیران کل سازمانها که اغلب هم سن و سالهای بالای ۴۵ سال داشتند برای ورود به مقطع دکتری سر ودست شکستند و با انواع حیل و زحمت به معشوق دست یافتند. فراموش نکنیم که انچنان تب اعطای مدرک دکتری در کشور بالا گرفته بود که چند سال پیش رئیس وقت دانشگاه تهران د ر دولت قبلی در حرکتی نسنجیده قصد ارایه دکتری به مقام رهبری را نیز داشتند که ایشان با واکنشی هوشمندانه از پذیرش این مدرک امتناع کردند که به نظر می رسد واکنشی معنا دار بود اما پیام آن دریافت نشد .
چه بسیار دکترهای اینچنینی که حتی رو ش ارجاع دهی اکادمیک هم بلد نیستند چه برسد به روش شناسی و معرفت شناسی علمی. شاهد این ادعا تزهای موجود در کتابخانه های دانشکده های کشور است . اما در اغلب موارد در سخن و قلم و اندیشه ایشان اثری از تحصیلات تخصصی دیده نمی شود یعنی انچه که آن را بینش علمی می نامیم و در دوره دکتری باید حاصل شود در این دست فارغ التحصیلان کمتر یافت می شود.
دو سالی است دانشگاههای کشور پذیرش دانشجویان دکتری را نیز به شکل بی سابقه ای بالا برده اند و دانشکده هایی در کشور هستند که در یک سال بیش از ۱۰۰ دانشجوی دکتری پذیرش کرده اند . آش انقدر شورشده است که دکتر نقیب زاده استاد تمام علوم سیاسی دانشگاه تهران در اعتراض به این سیاست درشبکه های اجتماعی از دانشجویانش خواسته از بکار بردن عنوان دکتر برای ایشان خودداری کنند! زیرا به نظر ایشان روز به روز تخصص و تحصیلات تکمیلی بی مقدار تر می شود.
این سیاست غلط یعنی افزایش کمیت پذیرش دانشجویان دکتری بویژه با هدف اخذ درامد در دانشگاهها و سهل گیری در جذب متقاضیان در قالب جذب بدون ازمون و بورسیه و ….نه تنها موجب وهن نظام اموزش عالی است بلکه پیامدهای ناگواری نیز برای کشور در سالهای اینده خواهد داشت . از جمله اینکه به آرامی سونامی دانشجویان دکتری در حال شکل گیری است . دانشجویانی که گاه وقت کافی برای مطالعه و تحقیق ندارند گاه توان ذهنی و استعداد لازم را ندارند و گاه اساسا علاقه ای به درس و گرایش خود ندارند بلکه فقط و فقط دوست دارند دکتر خوانده شوند.بدون اینکه تصویر روشنی از انگیزه های تحصیل در این مقطع را داشته باشند و از همه اسفناک تر اینکه فرصتهای شغلی برای جذب این همه دکتر در اینده فراهم نیست و چند سال اینده با حجم وسیعی دکتر بی کار مواجه خواهیم بود مانند امروز که با لشگر لیسانس ها و فوق لیسانس های بیکار مواجه هستیم . و از همه ناگوار تر اینکه اعتبار دانشگاه و دانش در جامعه از بین خواهد رفت مانند تاثیری که پزشکان غیر حاذق و کم سواد در ایجاد بی اعتمادی مردم به جامعه پزشکی دارند در این میان شان و حق پزشکان حاذق و متعهد نیز ضایع می شود.
به نظر می اید شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت علوم باید در این خصوص با حساسیت بیشتری مواجه شود و برای جذب دانشجویان در مقطع دکتری ساماندهی خردمندانه ای ایجاد نمایند و از بی ارزش شدن این مقطع تحصیلی در کشور جلوگیری کنند.

www.dabirimehr.ir

:: Information 442
تاریخ بروزرسانی : ۱۵ خرداد ۱۳۹۳
راهنما : برای مشاهده راهنما اینجا را کلیک نمایید
:: QR Code
نویسنده : ( AMIN BesharatNia ) | تعداد ارسال ها ( 24731 ) | درباره نویسنده :
:: Comments


نظرات بسته شده.

برخی از برنامه های اندرویدی طراحی شده ما