ازاین که به این سایت سرزدید بیسار خرسندیم، امیدوارم که لحظات خوبی را سپری کنبد، لطفا اگر درهرکجای سایت مطلبی را مطالعه میفرمایید به دور از ادب هست که از مطلب استفاده بفرمایید اما نظر ندهید، اینطور فکر نمیکنید؟ درضمن تالارگفتمان سایت هم هرروز بروز شده وسراسر مطالب جالب وجدید میباشد، منتظر حضورشما هستیم
باتشکر مدیریت سایت: مهندس امین بشارت نیا

ایمیل: shahzade242@yahoo.com

09387345716 بامادرتلگرام ودیگرشبکه های اجتماعی مکاتبه کنید:

موضوعات
:: مطالب ارسال شده : 25256 پست
:: ورودی گوگل امروز : 2 بار
:: تعداددیدگاهها : 0 نظر
:: تاریخ آخرین بروزرسانی : ۲۷/۰۳/۱۳۹۸
:: میانگین بروزرسانی ها : 0.03 دقیقه

سالنامه ایران: سالی که گذشت، سال خوبی برای دنیای سیاست در ایران نبود. در این سال بیش از ۱۰ نفر از فعالان سیاسی و انقلابی ایران از دنیا رفتند. از این تعداد سهم کابینه دولت موقت بیش از بقیه بود. ۳ نفر از اعضای دولت موقت در بین درگذشتگان امسال بودند. در میان درگذشتگان امسال نام آیت الله حائری شیرازی نیز به چشم می خورد؛ فردی که در تمام سال های پس از انقلاب در صحنه مبارزات سیاسی حضوری فعال داشت. در ابتدای سال جدید، مروری می کنیم بر همه کسانی که در دنیای سیاست بوده اند و امسال دیگر در میان ما نیستند.

امام جمعه انقلابی

آیت الله محمد صادق (محی الدین) حائری شیرازی، عضو مجلس خبرگان رهبری، امام جمعه شیراز در این سال دار فانی را وداع گفت. حائری شیرازی از مبارزان پیش از انقلاب بود که بعد از تبعید امام خمینی به عراق به دلیل فعالیت های مبارزاتی اش بازداشت، زندان و تبعید شد. او بعد از شهادت آیت الله دستغیب از سوی امام خمینی (ره) به عنوان امام جمعه شیراز انتخاب شد. او که متولد سال ۱۳۱۵ بود پس از یک دوره طولانی مبارزه با بیماری سرانجام در ۲۹ آذر دعوت حق را لبیک گفت. پیکر وی پس از تشییع در حرم حضرت معصومه (س) به خاک سپرده شد.

کوچ به دیار باقی


عضو دفتر امام خمینی (ره)

حاج سید رحیم میریان از اعضای دفتر امام خمینی با پیروزی انقلاب و تشکیل سپاه پاسداران به این نهاد انقلابی پیوست. بعد از مدتی از طریق حضرت آیت الله طاهری اصفهانی به مرحوم حاج احمد آقا معرفی شده و در روز هشتم شهریور ۱۳۶۰ به تهران آمد تا با حضور در بیت حضرت امام به خادمین و پاسداران بیت شریف حضرت امام بپیوندد.

بر اساس خاطراتی که در کتاب خادمان و پاسداران امام خمینی منتشر شده، نخستین دیدار او با امام خمینی (ره) در دوازدهم بهمن ماه سال ۵۷ بود و با بروز غائله کردستان به عنوان بسیجی در این مناطق ماموریت یافت و پس از پایان این ماموریت به عضوت رسمی سپاه پاسداران در آمد و هشتم شهریور ماه سال ۶۰ به عنوان محافظ در خدمت بیت امام خمینی قرار گرفت. او در نهایت ۲۷ دی ماه سال ۹۶ درگذشت.

کوچ به دیار باقی


نخستین وزیر نفت ایران پس از انقلاب

علی اکبر معین فر نخستین وزیر نفت ایران پس از انقلاب بود. علاوه بر این عضویت در شورای انقلاب، رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت موقت و نماینده تهران در نخستین دوره مجلس را نیز در کارنامه داشت. وی پس از استعفای بازرگان از نخست وزیری از سمت خود در وزارت نفت استعفا داد. .معین فر در سال های آخر حیات، عمده فعالیت های سیاسی اش به حضور در مراسم، مناسبت ها و مصاحبه ها، محدود شده بود.

اگرچه در انتخابات سال ۱۳۶۷ و مدتی پیش از برگزاری، برای نامزدی خود اعلام آمادگی کرد. او پس از مدت ها تحمل بیماری به دلیل مشکلات دیالیز نارسایی کلیه در بیمارستان بستری شد و در نهایت در تاریخ ۱۲ دی امسال از دنیا رفت. معین فر در زمان مرگ ۹۰ سال سن داشت.

کوچ به دیار باقی


نخستین رئیس سازمان تربیت بدنی پس از انقلاب

حسین شاه حسینی اما یکی دیگر از درگذشتگان امسال بود، مردی که فعالیت های سیاسی خود را از اواخر دهه ۲۰ آغاز کرده بود و در جریان نهضت ملی شدن صنعت نفت از حامیان دکتر محمد مصدق بود. پس از کودتای ۲۸ مرداد او به همراه صدرالخفاضی، آیت الله زنجانی، عطایی، محمد نخسب از نخستین فعالان و بنیانگذاران نهضت مقاومت ملی بود.

شاه حسینی در دوران فعالیت جبهه ملی دوم هم به عنوان عضو شورای مرکزی این جبهه انتخاب شد. وی معاون نخست وزیر موقت و نخستین رئیس سازمان تربیت بدنی و رئیس کمیته ملی المپیک پس از انقلاب در دولت موقت مهندس مهدی بازرگان بود. شاه حسینی در سال های بعد از کنار رفتن از مسئولیت به انجام فعالیت های سیاسی روی آورد. سرانجام نی در تاریخ ۳ دی ماه امسال از دنیا رفت و در بهشت زهرا (ع) تهران به خاک سپرده شد. شاه حسینی در زمان فوت ۹۰ ساله بود.

کوچ به دیار باقی


استانداری که با دوچرخه تردد می کرد

طاهر احمدزاده نخستین استاندار خراسان پس از انقلاب بود. فعالیت های انقلابی و آزادیخواهانه اش به پیش از نهضت ملی شدن صنعت نفت بر می گشت. او از جمله کسانی بود که تحت تاثیر اقدامات دکتر محمد مصدق بود. احمدزاده از موسسان «کانون نشر حقایق اسلامی» در مشهد بود و از دوستان استاد محمد تقی شریعتی و فرزندش علی. در سال های پیش از انقلاب به واسطه فعالیت های سیاسی و حضورش در نهضت مقاومت ملی، چند بار بازداشت و روانه زندان شد.

پس از انقلاب سمت استانداری خراسان را عهده دار بود و با استعفای دولت موقت، او نیز از سمت خود کناره گرفت. از نکات جالب درباره او این است که در تمام دوران مسئولیتش در استان خراسان با دوچرخه تردد می کرد. نهم آذر امسال او در ۹۶ سالگی درگذشت. در تشییع پیکر او بسیاری از چهره های سیاسی حضور داشتند و او را تا منزل ابدی بدرقه کردند.

کوچ به دیار باقی


وزیر خارجه دولت موقت

ابراهیم یزدی فعال سیاسی و مبارز قبل از انقلاب عضو شورای انقلاب، وزیر خارجه و معاون نخست وزیر دولت موقت انقلاب، سرپرست موسسه کیهان، نماینده شهر تهران در مجلس اول و دبیرکل نهضت آزادی در ایران بود. وی در دوران تبعید امام خمینی (ره) در نوفل لوشاتو از نزدیکان وی بود و با بازگشت امام خمینی به ایران در ۱۲ بهمن ۵۷، ابراهیم یزدی همراه ایشان وارد کشور شد. با ورود امام (ره) به ایران، مهندس بازرگان به نخست وزیری دولت موقت برگزیده شد و مسئول انتخاباب کابینه انقلاب نوپای اسلامی شد.

با استعفای مهدی بازرگان از نخست وزیر دولت موقت او نیز از سمت هایش استعفا داد و پس از فوت بازرگان به عنوان دبیرکل نهضت آزادی در فضای سیاسی حضور داشت. یزدی از یک سال پیش از فوتش با بیماری سرطان دست و پنجه نرم می کرد تا این که پس از مدت ها مبارزه با بیماری ۶ شهریور امسال در ازمیر ترکیه درگذشت. ابراهیم یزدی متولد سوم مهرماه ۱۳۱۰ در قزوین بود.

کوچ به دیار باقی


سایر کسانی که رفتند

امسال علاوه بر این افراد، رضا مقدسی مدیر مسئول خبرگزاری مهر، حجت الاسلام مظاهری چهره ماندگار استان اصفهان، عباسعلی نورا نماینده سابق مجلس، رسول مهرپرور عضو هیات موسس حزب اعتماد ملی و نماینده مجلس ششم نیز از جمله کسانی بودند که در این سال از دنیا رفتند.

:: Information 122
تاریخ بروزرسانی : ۱۳ فروردین ۱۳۹۷
راهنما : برای مشاهده راهنما اینجا را کلیک نمایید
:: QR Code
نویسنده : ( AMIN BesharatNia ) | تعداد ارسال ها ( 25159 ) | درباره نویسنده :
:: Comments


نظرات بسته شده.

برخی از برنامه های اندرویدی طراحی شده ما