ازاین که به این سایت سرزدید بیسار خرسندیم، امیدوارم که لحظات خوبی را سپری کنبد، لطفا اگر درهرکجای سایت مطلبی را مطالعه میفرمایید به دور از ادب هست که از مطلب استفاده بفرمایید اما نظر ندهید، اینطور فکر نمیکنید؟ درضمن تالارگفتمان سایت هم هرروز بروز شده وسراسر مطالب جالب وجدید میباشد، منتظر حضورشما هستیم
باتشکر مدیریت سایت: مهندس امین بشارت نیا

ایمیل: shahzade242@yahoo.com

09387345716 بامادرتلگرام ودیگرشبکه های اجتماعی مکاتبه کنید:

موضوعات
:: مطالب ارسال شده : 25532 پست
:: ورودی گوگل امروز : 0 بار
:: تعداددیدگاهها : 0 نظر
:: تاریخ آخرین بروزرسانی : ۲۷/۰۵/۱۳۹۸
:: میانگین بروزرسانی ها : 0.03 دقیقه

اجازه استفاده از تمام ادوات و ماشین های مربوط به هر نوع فعالیت در مورد تولید و توزیع سیگار دست این موسسه بود. بر اساس قانون، این موسسه می توانست اجازه استفاده از این ادوات را از صاحبان آنها سلب کند و آنها را از صاحبان بخرد. نکته دیگر این که تمام محصولات زراعی دخانی بر اساس این قانون باید پس از برداشت و خشک شدن، در عرض سه تا شش ماه به انبارهایی که موسسه انحصار دخانیات تعیین می کرد منتقل می شد و البته صادرات محصولات دخانی ایران هم از پرداخت عوارض گمرکی معاف بود.

مجلس شورای ملی دو بار قانون انحصار دخانیات را اصلاح کرد. در سال های ۱۳۰۲ و ۱۳۰۷ خورشیدی در این قانون تغییراتی ایجاد شد. تغییراتی که البته بدون اعتراض و انتقاد نبود. پیش از تصویب نهایی در تیرماه ۱۳۰۶، هیئت متحده توتون فروش تهران یا همان صنف سیگارفروش های آن زمان در نامه ای خطاب به شاه به لایحه انحصار دخانیات اعتراض کردند و از او خواستند برای جلوگیری از نابودی «یک میلیون جمعیت این صنف از تاجر و دکاندار تا کارگر» عامه افراد این صنف را به عواطف شاهانه مفتخر کند.۱

البته این اعتراضات نتیجه ای نداشت. هر سال متمم و ماده دیگری به قانون انحصار دخانیات اضافه می شد و چارچوب های انحصار را تنگ تر می کرد. در قانون متمم بودجه سال ۱۳۱۴ ماده ۱۵ به قانون انحصار دخانیات اختصاص یافت و شرایط جدیدی را به آن اضافه کرد. در این دوره به موسسه انحصار دولتی این مجوز داده شد تا حق هر گونه نظارت و تفتیش در کشت و خشک کردن و بسته بندی توتون سیگار را داشته باشد و به این ترتیب بود که تولید دخانیات از فرق سر تا نوک پا دولتی شد و یکی از پرسودترین صنایع که با علاقه بیشتر کشاورزان به کاشت توتون و رونق سیگارسازی ها در شهرهای شمالی کشور روز به روز پر سودتر می شد به دست دولت سپرده شد.

در آن زمان در استان های گیلان، مازندران و آذربایجان غربی، توتون سیگار کشت می شد. کشاورزان در اصفهان، فارس، خراسان، بوشهر، کاشان و شاهرود هم بیشتر تنباکو می کاشتند و توتون چپق در شهرهای سقز، سنندج، مریوان و بانه تولید می شد. در بین تمام شهرها یک شهر از آذربایجان غربی بود که توتون معروفی داشت اما به واسطه سیگاری که به نام این شهر تولید شد، در اذهان مردم تا امروز ماندگار شده است؛ منطقه اُشنویه.

سیگاری که با مردم ایران دویده است

«توتون» مهم ترین محصول کشاورزی اُشنویه بود. توتون این منطقه مرغوب بود و البته در زمین های کم آب کاشته می شد. برای جمع آوری دانه های بذر توتون به مهارت و تجربه زیادی نیاز بود. پس از جمع آوری بذر توتون آن را خشک می کردند و تا اردیبهشت ماه سال بعد نگه می داشتند. بعد آن را در خاک می کاشتند و روی آن را با شاخ و برگ خشک گیاهان دیگر می پوشاندند.

:: Information 135
تاریخ بروزرسانی : ۱۳ مهر ۱۳۹۶
راهنما : برای مشاهده راهنما اینجا را کلیک نمایید
:: QR Code
نویسنده : ( AMIN BesharatNia ) | تعداد ارسال ها ( 25435 ) | درباره نویسنده :
:: Comments


نظرات بسته شده.

برخی از برنامه های اندرویدی طراحی شده ما