ازاین که به این سایت سرزدید بیسار خرسندیم، امیدوارم که لحظات خوبی را سپری کنبد، لطفا اگر درهرکجای سایت مطلبی را مطالعه میفرمایید به دور از ادب هست که از مطلب استفاده بفرمایید اما نظر ندهید، اینطور فکر نمیکنید؟ درضمن تالارگفتمان سایت هم هرروز بروز شده وسراسر مطالب جالب وجدید میباشد، منتظر حضورشما هستیم
باتشکر مدیریت سایت: مهندس امین بشارت نیا

ایمیل: shahzade242@yahoo.com

09387345716 بامادرتلگرام ودیگرشبکه های اجتماعی مکاتبه کنید:

موضوعات
:: مطالب ارسال شده : 25765 پست
:: ورودی گوگل امروز : 5 بار
:: تعداددیدگاهها : 0 نظر
:: تاریخ آخرین بروزرسانی : ۲۲/۰۷/۱۳۹۸
:: میانگین بروزرسانی ها : 0.03 دقیقه

شبکه های مجازی چطور مفهوم قدرت را تغییر دادند؟

۵٫ بسیج گری

یکی دیگر از مهم ترین امکانات فضای مجازی قدرت زیاد بسیج گری است. شانتال موفه در کتاب درباره امر سیاسی خود گفته است که ضعف دموکراسی های فعلی عدم استفاده از بعد عاطفی است و معمولا نیروهای دموکراتیک توانایی چندانی برای بهره بردن از چنین بعدی را ندارند و در مقابل گروه های رادیکال و راست دقیقا از همین بعد عاطفی استفاده می کنند. با این همه در فضای مجازی ایران می توان گفت که نیروهای اصلاح طلب در سال های اخیر به خوبی توانسته اند از این بعد عاطفی هم بهره ببرند.

دعوت نامه های صوتی – تصویری رهبران اصلاحات که از بار عاطفی بالایی هم برخوردار بوده است تا حد زیادی در بسیج گری مردم در دو انتخابات اخیر مجلس و ریاست جمهوری مشهود بوده است. البته ذکر این نکته ضروری است که هر چند مرز روشنی بین انگشت گذاشتن بر بعد عاطفی و استفاده از روش های پوپولیستی وجود ندارد لیکن این دو متفاوت هستند و به لحاظ تحلیل سیاسی باید این دو را از هم متمایز کرد.

در سطح دولت نیز فضای مجازی امکانات و محدودیت های خاصی را بر دولت و نهادهای سیاسی تحمیل کرده است که در اینجا به چند مورد از این فرصت ها اشاره می شود.

۱٫ کنترل و مراقبت نامرئی و آشکار

در فضای مجازی موجود به همین میزان کنترل و مراقبت نامرئی نهادهای سیاسی کنترلگر هم افزایش یافته است. رسانه های مجازی جدید این امکان را به حاکمیت داده اند تا امور سیاسی را زیر نظر بگیرند و در صورت لزوم واکنش های مقتضی را اعمال دارند. از این حیث این امکان جدیدی است که در سیاست قدیمی تر یافت نمی شد. فیلتر کردن بخشی از فضای مجازی مانند فیس بوک یا توئیتر را می توان نمونه آشکاری از کنترل آشکار دانست و منازعات اخیر بر سر فیلتر کردن تلگرام یا تلاش برای در اختیار کردن سرورهای آن حاکی از میل حاکمیت برای کنترل فضاهایی است که به نظر می رسد به راحتی قابل کنترل نباشند.

۲٫ هدایت گری

به همین میزان که گروه ها یا افراد سیاسی می توانند در فضای مجازی برای شکل دادن به علائق و خواسته های خود حضور داشته باشند، نهادهای سیاسی هم می توانند حضور داشته باشند و با استفاده از ابزارهای خود دست به هدایت گری سیاسی بزنند. این هدایت گری می تواند بسیار نامرئی باشد یا بسیار آشکار.

:: Information 164
تاریخ بروزرسانی : ۲۲ مهر ۱۳۹۶
راهنما : برای مشاهده راهنما اینجا را کلیک نمایید
:: QR Code
نویسنده : ( AMIN BesharatNia ) | تعداد ارسال ها ( 25668 ) | درباره نویسنده :
:: Comments


نظرات بسته شده.

برخی از برنامه های اندرویدی طراحی شده ما