ازاین که به این سایت سرزدید بیسار خرسندیم، امیدوارم که لحظات خوبی را سپری کنبد، لطفا اگر درهرکجای سایت مطلبی را مطالعه میفرمایید به دور از ادب هست که از مطلب استفاده بفرمایید اما نظر ندهید، اینطور فکر نمیکنید؟ درضمن تالارگفتمان سایت هم هرروز بروز شده وسراسر مطالب جالب وجدید میباشد، منتظر حضورشما هستیم
باتشکر مدیریت سایت: مهندس امین بشارت نیا

ایمیل: shahzade242@yahoo.com

09387345716 بامادرتلگرام ودیگرشبکه های اجتماعی مکاتبه کنید:

موضوعات
:: مطالب ارسال شده : 25557 پست
:: ورودی گوگل امروز : 6 بار
:: تعداددیدگاهها : 0 نظر
:: تاریخ آخرین بروزرسانی : ۰۳/۰۶/۱۳۹۸
:: میانگین بروزرسانی ها : 0.03 دقیقه

صبر کنیم یا با گرفتن وام، خانه بخریم؟

تخمین مبلغ سود و نرخ اقساط

هنوز جزییات این مصوبه و سازوکار دریافت وام های جدید از سوی بانک مرکزی و بانک مسکن تعیین و اعلام نشده است. با این حال می توانیم با توجه به نرخ سود فعلی که ۱۷٫۵ درصد است و با در نظر گرفتن دوره بازپرداخت تا سقف ۱۲ سال، حدود اقساط و سود پرداختی را تعیین کنیم.

از سویی دیگر، متقاضیان دریافت تسهیلات مسکن از این محل باید به ازای هر ۵۰۰ هزار تومان از وام مورد نظر، یک برگ اوراق تهیه کنند. در حال حاضر قیمت هر برگ اوراق حدود ۷۲ هزار تومان است که صاحب وام باید هزینه پرداخت آن را نیز تامین کند اما بر اساس مصوبه جدید شورای پول و اعتبار، متقاضیان دریافت وام مسکن می توانند وام جعاله را نیز دریافت کنند. مبلغ وام جعاله تا پیش از این ۱۰ میلیون تومان بود که با تصمیم اخیر شورا به ۲۰ میلیون تومان افزایش یافته و می توان در کنار مبلغ اصلی وام برای دریافت آن نیز اقدام کرد.

در این تصمیم گیری تاکید بر این است که در کنار بانک مسکن، بانک های تجاری نیز برای پرداخت وام های جدید اقدام کنند. این در حالی است که پیش تر هم شورای پول و اعتبار پرداخت وام تا سقف ۶۰ میلیون تومان را برای بانک های تجاری آزاد اعلام کرده بود اما هیچ گزارشی در مورد اقدام بانک های تجاری برای پرداخت وام مسکن وجود نداشت و اقدامی نکردند. بنابراین به نظر می رسد این بار هم بانک مسکن است که باید محور اصلی پرداخت وام های افزایش یافته جدید باشد.

مبلغ دقیق خرید اوراق برای آنها که عجله دارند

نکته بعدی، زمان اجرای مصوبه جدید است. بانک مسکن می گوید: «مصوبه هفته گذشته شورا باید از طریق بانک مرکزی به بانک مسکن ابلاغ شود و پس از آن بحث های کارشناسی مربوطه در بانک مسکن آغاز خواهد شد. شاید با توجه به اینکه افزایش نرخ وام برای زوج ها در نهایت ۲۰ میلیون تومان است، بعضی از آنها ترجیح دهند به جای منتظر ماندن برای ابلاغ وام به شعبه ها همین حالا اقدام کنند.»

این دسته از افراد باید با نرخ فعلی اوراق تسهیلات کنار بیایند که در روزهای اخیر خریدشان حدود ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تمام می شود. به عنوان مثال در گران ترین حالت امتیاز، تسه فروردین ماه ۱۳۹۶ به قیمت تقریبا هر برگ ۷۵ هزار و ۵۵۰ تومان فروخته می شود و از سوی دیگر اوراق تسه آذر ماه ۱۳۹۲، با حدود قیمت ۷۳ هزار تومان کمترین قیمت را از آن خود کرده است.

به این ترتیب زوج های تهرانی با خرید ۲۰۰ برگ از اوراق تسهیلات مسکن می توانند تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان وام دریافت کنند که به این مبلغ ۱۰ میلیون تومان وام جعاله تعلق می گیرد. با این حساب برای دریافت ۱۰۰ میلیون تومان وام با قیمت هر برگ تقریبا ۷۵ هزار تومان، زوج های تهرانی باید ۱۵ میلیون تومان اوراق بخرند. با احتساب ۱۰ میلیون تومان وام جعاله که بابتش باید ۲۰ برگ بهادار با قیمت یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان از اوراق تسهیلات مسکن را خریداری کنند، در مجموع باید ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان صرف خرید ۲۲۰ اوراق شود.

همچنین زوج های غیر تهرانی که در شهرهایی با جمعیت بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت زندگی می کنند، می توانند تا سقف ۸۰ میلیون تومان وام بگیرند که برای گرفتن این مبلغ باید ۱۶۰ ورق بهادار خریداری کنند که با این حساب باید ۱۲ میلیون تومان بابت خرید این اوراق بپردازند که با احتساب یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اوراق وام جعاله، باید در مجموع برای خرید اوراق مبلغ ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان پرداخت کنند.

زوج های ساکن در سایر مناطق، غیر از دو مورد ذکر شده در بالا می توانند برای گرفتن ۶۰ میلیون تومان وام مسکن، ۱۲۰ برگ بهادار خریداری کنند که با قیمت هر برگ به میزان تقریبا ۷۵ هزار تومان باید ۹ میلیون تومان بابت خرید این ۱۲۰ برگ بپردازند که به علاوه یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی که برای اوراق مربوط به وام جعاله پرداخت خواهند کرد، باید در مجموع ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان صرف هزینه ۱۳۰ برگ اوراق تسه کنند.

مجردهای تهرانی نیز می توانند تا سقف ۶۰ میلیون تومان و غیر زوج هایی که در مراکز استان های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند تا سقف ۵۰ میلیون تومان و در نهایت غیر زوج های ساکن در سایر مناطق تا سقف ۴۰ میلیون تومان وام دریافت کنند که به این ترتیب هر کدام باید ۱۳۰، ۱۰۰ و ۸۰ برگ بهادار اوراق تسهیلات مسکن را از فرابورس ایران خریداری کنند.

:: Information 209
تاریخ بروزرسانی : ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶
راهنما : برای مشاهده راهنما اینجا را کلیک نمایید
:: QR Code
نویسنده : ( AMIN BesharatNia ) | تعداد ارسال ها ( 25460 ) | درباره نویسنده :
:: Comments


نظرات بسته شده.

برخی از برنامه های اندرویدی طراحی شده ما