ازاین که به این سایت سرزدید بیسار خرسندیم، امیدوارم که لحظات خوبی را سپری کنبد، لطفا اگر درهرکجای سایت مطلبی را مطالعه میفرمایید به دور از ادب هست که از مطلب استفاده بفرمایید اما نظر ندهید، اینطور فکر نمیکنید؟ درضمن تالارگفتمان سایت هم هرروز بروز شده وسراسر مطالب جالب وجدید میباشد، منتظر حضورشما هستیم
باتشکر مدیریت سایت: مهندس امین بشارت نیا

ایمیل: shahzade242@yahoo.com

09387345716 بامادرتلگرام ودیگرشبکه های اجتماعی مکاتبه کنید:

موضوعات
:: مطالب ارسال شده : 25424 پست
:: ورودی گوگل امروز : 4 بار
:: تعداددیدگاهها : 0 نظر
:: تاریخ آخرین بروزرسانی : ۳۱/۰۴/۱۳۹۸
:: میانگین بروزرسانی ها : 0.03 دقیقه

علل و درمان آبسه دندان

ایران مطلب : آبسه در ابتدا با آماس یا التهاب ایجاد می شود،آبسه دندان و آبسه مغزی گونه‌های معمولی آبسه هستند،که درمان های متفاوتی دارند که در این مطلب به آنها می پردازیم.

، آبسه در قسمت‌های مختلفی از بدن تشکیل می‌شود. گاهی اوقات برای تخلیه چرک از آبسه نیاز به عمل جراحی است. همچنین برای بهبود آن باید داروی آنتی بیوتیک مصرف کرد.

آبسه چیست و علل آن کدامند؟

آبسه، تجمع چرک در یک قسمت از بدن است. چرک مایع غلیظی است که معمولا حاوی گلبول‌های سفید خون، بافت‌های مرده و میکروب‌ها (باکتری) است.معمولا عفونت باکتریایی باعث ایجاد آبسه می‌شود. برخی باکتری‌ها با تولید سم باعث تخریب بافت‌های بدن شده و چرک را ایجاد می‌کنند.این باکتری‌ها شامل استافیلوکوک اورئوس و استرپتوکوک پیوژن می‌باشد. این عفونت باکتریایی باعث می‌شود سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با باکتری‌ها، گلبول‌های سفید خون و مواد شیمیایی خاصی را فعال کند. در این مبارزه، برخی بافت‌های بدن می‌میرند. با مردن بافت، یک حفره تشکیل شده و از چرک پر می‌شود. اگر عفونت ادامه داشته باشد، این حفره بزرگ‌تر می‌شود.

آبسه کجاها تشکیل می‌شود؟

۱- پوست : بیشتر آبسه‌ها زیر پوست تشکیل می‌شوند. کورک پوستی رایج ترین نمونه آن است. در کورک پوستی، ریشه مو چرک می‌کند و یک آبسه کوچک را ایجاد می‌نماید. نشانه‌های آبسه پوست عبارتند از : ورم ، قرمزی، درد و گرمی‌پوست.۲- داخل بدن: گاهی اوقات آبسه در داخل یک اندام و یا فضای بین اندام‌ها تشکیل می‌شود. بسته به محل ایجاد آن، آبسه می‌تواند علائم مختلفی داشته باشد، به عنوان مثال عفونت کبد باعث آبسه کبد می‌شود. استفاده از سونوگرافی و یا سایر روش‌های اسکن می‌تواند وجود آبسه را تایید کند. اگر دندان و یا لثه عفونت کند، آبسه دندان بروز می‌کند.

چه کسی دچار آبسه می‌شود؟

اغلب آبسه‌ها علت خاصی ندارند و معمولا مشکلات دیگری همراه آنها دیده نمی‌شود.از آنجایی که آبسه‌ها بیشتر در افراد مبتلا به دیابت بروز می‌کنند، پزشک میزان قند ادرار فرد را آزمایش می‌کند.تشکیل مکرر آبسه‌های پوستی می‌تواند اولین علامت وجود یک مشکل در سیستم ایمنی بدن باشد.آبسه داخل بدن معمولا در افرادی که بیمار هستند و یا سیستم ایمنی بدنشان به خوبی کار نمی‌کند، رخ می‌دهد؛ به عنوان مثال، آبسه ریه بعد از بیماری پنومونی (ذات‌الریه) تشکیل می‌شود و یا آبسه مغزی ممکن است بعد از جراحت سوراخ کننده سر رخ دهد (جراحتی که پوشش بیرونی مغز را سوراخ کند) و … .

درمان آبسه چیست؟

برای درمان آبسه، پزشک آنتی بیوتیک تجویز می‌کند و معمولا چرک داخل آبسه باید تخلیه شود.در آبسه‌های پوستی، با یک جراحی کوچک، پوست روی آبسه را برش می‌دهند تا چرک آن خالی شود.زمانی که پوست بهبود پیدا کند، یک اسکار (جای زخم) روی آن باقی می‌ماند. برای تخلیه چرک از آبسه‌های داخل بدن، جراحی‌های پیچیده تری لازم است.روش جراحی بسته به محل آبسه، مختلف است.

اگر آبسه درمان نشود؟

آبسه پوستی روی سطح پوست در نهایت می‌ترکد و چرک آن خالی می‌شود. البته بعد از اینکه بزرگ تر و درد آن بیشتر شد، می‌ترکد.بنابراین مصرف آنتی بیوتیک و تخلیه چرک با جراحی، بهترین کار است.یک کورک پوستی کوچک ممکن است بترکد و بدون درمان پزشکی بهبود یابد. ولی درمان نکردن آبسه‌های داخل بدن معمولا خیلی خطرناک است. با عدم درمان آبسه داخل بدن، حال فرد خیلی بد می‌شود و معمولا درمان پزشکی مورد نیاز است.

منبع : hidoctor.ir

:: Information 289
موضوع : اخبار سایت
تاریخ بروزرسانی : ۲۶ مهر ۱۳۹۳
راهنما : برای مشاهده راهنما اینجا را کلیک نمایید
:: QR Code
نویسنده : ( AMIN BesharatNia ) | تعداد ارسال ها ( 25327 ) | درباره نویسنده :
:: Comments


نظرات بسته شده.

برخی از برنامه های اندرویدی طراحی شده ما