ازاین که به این سایت سرزدید بیسار خرسندیم، امیدوارم که لحظات خوبی را سپری کنبد، لطفا اگر درهرکجای سایت مطلبی را مطالعه میفرمایید به دور از ادب هست که از مطلب استفاده بفرمایید اما نظر ندهید، اینطور فکر نمیکنید؟ درضمن تالارگفتمان سایت هم هرروز بروز شده وسراسر مطالب جالب وجدید میباشد، منتظر حضورشما هستیم
باتشکر مدیریت سایت: مهندس امین بشارت نیا

ایمیل: shahzade242@yahoo.com

09387345716 بامادرتلگرام ودیگرشبکه های اجتماعی مکاتبه کنید:

موضوعات
:: مطالب ارسال شده : 25789 پست
:: ورودی گوگل امروز : 13 بار
:: تعداددیدگاهها : 0 نظر
:: تاریخ آخرین بروزرسانی : ۲۶/۰۷/۱۳۹۸
:: میانگین بروزرسانی ها : 0.03 دقیقه

اسلام دین راستى و درستى است … و هم از نظر سلبى با این موضوع مبارزه کرده و هم از نظر ایجابى ترغیب به راستى کرده است. از نظر سلبى، راهنمایى هایى براى ریشه کن کردن این ماده فساد نموده که در ادامه این نوشتار به نظر خوانندگان ارجمند، خواهد رسید.

فریب خوردن

در ابتدا به طور مختصر و کوتاه به مبارزه اسلام با دروغ، از نظر ایجابى و ترغیب به سوى راستى و درستى اشاره مى شود:

اسلام دینى است که براى دعوت به راستى و درستى آمده است و بس.

در قرآن کریم، آیه هاى بسیارى درباره راستى و راستگویان، وجود دارد، براى نمونه:

۱٫ « هَذَا یَوْمُ یَنْفَعُ الصَّادِقِینَ صِدْقُهُمْ لَهُمْ جَنَّاتٌ تَجْرِی مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِینَ فِیهَا أَبَدًا رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُمْ وَرَضُوا عَنْهُ ذَلِکَ الْفَوْزُ الْعَظِیمُ» (۱) در این آیه بهترین ارزش ها و بالاترین پاداش ها را براى راست گویان بیان مى کند.

۲٫ «یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَکُونُوا مَعَ الصَّادِقِینَ» (۲)

و در این آیه مسلمانان را به تقوا و به هم قدم بودن با راستگویان، امر مى کند.

ششمین پیشوای راستگویان ملاک مسلمانی را درستی و راستی اعلام می کند:

لَا تَغْتَرُّوا بِصَلَاتِهِمْ وَ لَا بِصِیَامِهِمْ فَإِنَّ الرَّجُلَ رُبَّمَا لَهِجَ بِالصَّلَاهِ وَ الصَّوْمِ حَتَّى لَوْ تَرَکَهُ  اسْتَوْحَشَ  وَ لَکِنِ اخْتَبِرُوهُمْ عِنْدَ صِدْقِ الْحَدِیثِ وَ أَدَاءِ الْأَمَانَهِ. (۳)
(فریب روزه و نماز اینها را نخورید چه بسا ممکن است که به این امور عادت کرده باشد به طورى که اگر آن را ترک کند ناراحت و وحشت زده مى شود. اگر می خواهید این مردم را آزمایش کنید در مورد راستگوئى و اداء امانات آنان را امتحان نمائید.)

ننگ فریب

بسیارى از دروغ گویان، اگر بدانند که مردم، آن ها را دروغ گو مى دانند، ناراحت مى شوند و در هنگام سخن مى کوشند که محکم سخن بگویند تا سخنشان قابل باور شود. ولى دسته اى هم شرم و حیا را کنار گذارده و با کمال وقاحت، دروغ مى گویند.

فریب روزه و نماز اینها را نخورید چه بسا ممکن است که به این امور عادت کرده باشد به طورى که اگر آن را ترک کند ناراحت و وحشت زده مى شود. اگر می خواهید این مردم را آزمایش کنید در مورد راستگوئى و اداء امانات آنان را امتحان نمائید

امروزه دروغ دارای تکنیک خاص خود می باشد. لذا دیده می شود که برخی خبرگزاری ها و یا فرقه های دین نما و سیاسیون و…به راحتی مطلب دروغ را به باور جامعه تلقین می کنند و سالها دروغ می گویند بدون اینکه کسی آنها را متهم به دروغگویی کند و یا متوجه فریبکاری آنها شود.

در حدود صد آیه از آیات قرآن، راجع به منافقان و دو رویان است که از تکنیک دروغ برای منافع دنیوی خود استفاده می کردند.
در سوره ای که به نام این گروه می باشد خداوند می فرماید: وقتى که منافقان نزد تو آمدند و گفتند: شهادت مى دهیم که تو رسول خدا هستى، با آن که خدا مى داند که تو رسول او هستى، ولى شهادت مى دهد که منافقان دروغ مى گویند. إِذَا جَاءَکَ الْمُنَافِقُونَ قَالُوا نَشْهَدُ إِنَّکَ لَرَسُولُ اللَّهِ وَاللَّهُ یَعْلَمُ إِنَّکَ لَرَسُولُهُ وَاللَّهُ یَشْهَدُ إِنَّ الْمُنَافِقِینَ لَکَاذِبُونَ (۴)

مصادیق دروغ

هرگاه زشتی گناه در جامعه ای کمرنگ شود راه سقوط ارزش های اخلاقی هموار می شود. در روایات متعددی به این نکته اشاره شده که سرچشمه زشتی ها و افول اخلاق دروغ گفتن است. کسى که با دروغ آشنا شود، درهاى گناهان به رویش گشوده مى شود و در سیاه چال بدبختى خواهد افتاد و گاه چنان در آن جا مسکن خواهد گزید که بیرون شدنش بسیار دشوار خواهد بود.
امروزه با توجه به رشد تمدن و فراهم بودن انواع وسایل ارتباط همگانی پدیده دروغ بازار گرمی پیدا کرده است. تبلیغات پر رنگ و لعاب راه تشخیص حقیقت را بر بینندگان بسته است.

بعضی از مصادیق دروغ، خلف وعده، داستان های دروغین، شوخی و مبالغه، جعل اسناد، گواهی دادن به ناحق، مدح بیجا، فتوشاپ، تصرفات در فضاهای مجازی، بیان ناقص مطالب به طوری که منظور طرف کاملا دگرگون و غیرواقعی می شود.

رسول اکرم (صلى الله علیه و آله) فرمودند: دروغ گویى از پستى روح ریشه مى گیرد.
 لَا یَکْذِبُ الْکَاذِبُ  إِلَّا مِنْ  مَهَانَهِ نَفْسِهِ وَ أَصْلُ السُّخْرِیَّهِ الطُّمَأْنِینَهُ إِلَى أَهْلِ الْکَذِبِ (۵)

شاید بدترین مصداق دروغگویی، دروغ گفتن به خداوند باشد. کسى که نماز مى خواند، در سوره حمد، خداى بزرگ را مخاطب قرار داده و مى گوید: فقط تو را عبادت مى کنم. متاسفانه بسیارى از ما مسلمانان خدا را عبادت نمى کنیم، بلکه عابد دنیا می باشیم و در حال نماز متوجه حضرت حق نیستیم.

بعضی از افراد براى رسیدن به منظورى به هزاران در مى زنند و به زشت ترین اعمال تن در مى دهند. از شرافت، مردانگى، عفت، براى رسیدن به پشیزى و یا به مقامى صرف نظر مى کنند، ولی در عین حال  در وقت نماز به خداى عرضه می دارند: «ایاک نعبد و ایاک نستعین»

ریشه دروغ:

پستى روح منشأ دروغ معرفی شده است. رسول اکرم(صلى الله علیه و آله) فرمودند: دروغ گویى از پستى روح ریشه مى گیرد.  لَا یَکْذِبُ الْکَاذِبُ  إِلَّا مِنْ  مَهَانَهِ نَفْسِهِ وَ أَصْلُ السُّخْرِیَّهِ الطُّمَأْنِینَهُ إِلَى أَهْلِ الْکَذِبِ (۵)

دروغ گو چنین مى پندارد که بى ارزش بودن خود را مى تواند به وسیله سخن دروغ جبران کند! دانا احتیاج به دروغ گویى ندارد، چون داراى دانش است. شایستگان، احتیاج به دروغ گویى ندارند، چون شایستگى دارند. عطر خودش مى بوید، نیازى به ستودن عطار نیست، وقتى به ستودن عطار، نیازمند مى باشد که فاقد بوى خوش باشد.

امام محمد باقر علیه السلام مى فرماید: «ان الکذب هو خراب الایمان » (۶) دروغ خود، ویرانى ایمان است.

اگر مسلمانى بخواهد خود را بیازماید که آیا حقیقتا به دین اسلام، ایمان آورده و پیرو پیغمبر اسلام گردیده، راه آزمایش این است که خود را تحت نظر دقیق قرار دهد، اگر در سخنان خود، دروغ پیدا کرد، بداند که خانه ایمان را ویران دارد و داراى دلى تاریک و ظلمانى مى باشد و ایمان در دلش تابندگى و درخشندگى ندارد، ولى اگر جست و جو کرد و در میان سخنان خود، دروغى نیافت، چه جدى و چه شوخى (خوشا به حال چنین کسى که از سعادتمندترین مردم خواهد بود) او پیرو قرآن و مومن به محمد و آل محمد مى باشد.

شاید بدترین مصداق دروغگویی، دروغ گفتن به خداوند باشد. کسى که نماز مى خواند، در سوره حمد، خداى بزرگ را مخاطب قرار داده و مى گوید: فقط تو را عبادت مى کنم. متاسفانه بسیارى از ما مسلمانان خدا را عبادت نمى کنیم، بلکه عابد دنیا می باشیم و در حال نماز متوجه حضرت حق نیستیم

دروغ ایمان را مى برد و کشور را از درون ویران مى سازد. با رفتن ایمان هر جرم و جنایتى ارتکابش آسان مى شود. سرزمینی که مردمش از ارتکاب جرم و جنایت بیم نداشته باشند، سرانجامى شوم در پیش خواهد داشت.

دروغ گناه و رفتارى است که بشر به حسب فطرت از آن بیزار است و مرتکب آن را پلید و بدکار مى شمارد. قضاوت هاى فطرى بشر، تنها با توجه به موضوع است، یعنى همین اندازه که موضوع، مورد توجه قرار گرفت، فطرت حکم مى کند و احتیاج به مطالعه چیزهاى دیگر ندارد.

دروغ، گناه کبیره

پیغمبر اسلام صلی الله و علیه و آله فرمودند: أَلَا أُنَبِّئُکُمْ بِأَکْبَرِ الْکَبَائِرِ …الْإِشْرَاکُ بِاللَّهِ وَ عُقُوقُ الْوَالِدَیْنِ وَ…قَوْلُ الزُّورِ (۷) .

بزرگ ترین گناهان کبیره را به شما اعلام مى دارم: شرک به خدا، نامهربانى به پدر و مادر، سخن دروغ.»

شرک به خدا یعنى در پرستش براى خدا شریک قرار دادن و خداى یگانه را دوگانه خواندن و موجودى دیگر را مانند خداى عبادت کردن و آفریننده اى دیگر به جز ذات پاک خداوند یکتا براى جهان دانستن.
نامهربانى به پدر و مادر، یعنى حقوق آن ها را مراعات نکردن و مراسم اطاعت وادب را نسبت به آن ها به جاى نیاوردن و نافرمان بودن.

سخن دروغ سومین گناه از بزرگ ترین گناهان بزرگ مى باشد.

کلام آخر:

سر انجام این گناه بزرگ، پرده درى است. سر انجام دروغ، رسوایى و افتضاح است. دروغ گو بایستى منتظر باشد که کوس رسوایى اش را بر سر بازار بزنند.

پی نوشت ها:
۱- المائده/۱۱۹
۲- التوبه/۱۱۹
۳- الکافی ج ۲ ؛ ص۱۰۴
۴- المنافقون/۱
۵- بحار الأنوار ، ج ۶۹ ؛ ص۲۶۲
۶- الکافى، ج ۲، ص ۳۳۹
۷- المحجه البیضاء، ج ۵، ص ۲۴۲

:: Information 500
موضوع : اخبار سایت
تاریخ بروزرسانی : ۵ خرداد ۱۳۹۵
راهنما : برای مشاهده راهنما اینجا را کلیک نمایید
:: QR Code
نویسنده : ( AMIN BesharatNia ) | تعداد ارسال ها ( 25692 ) | درباره نویسنده :
:: Comments


نظرات بسته شده.

برخی از برنامه های اندرویدی طراحی شده ما