ازاین که به این سایت سرزدید بیسار خرسندیم، امیدوارم که لحظات خوبی را سپری کنبد، لطفا اگر درهرکجای سایت مطلبی را مطالعه میفرمایید به دور از ادب هست که از مطلب استفاده بفرمایید اما نظر ندهید، اینطور فکر نمیکنید؟ درضمن تالارگفتمان سایت هم هرروز بروز شده وسراسر مطالب جالب وجدید میباشد، منتظر حضورشما هستیم
باتشکر مدیریت سایت: مهندس امین بشارت نیا

ایمیل: shahzade242@yahoo.com

09387345716 بامادرتلگرام ودیگرشبکه های اجتماعی مکاتبه کنید:

موضوعات
:: مطالب ارسال شده : 25399 پست
:: ورودی گوگل امروز : 3 بار
:: تعداددیدگاهها : 0 نظر
:: تاریخ آخرین بروزرسانی : ۲۵/۰۴/۱۳۹۸
:: میانگین بروزرسانی ها : 0.03 دقیقه


برترین مجله اینترنتی ایران

مجله زندگی ایده آل – الناز دیمان: بیشتر ما ایرانی‌ها عاشق کباب هستیم و نمی‌توانیم به این غذای لذیذ ایرانی نه بگوییم. با اینکه شاید کباب کردن گوشت‌های مختلف از ارزش غذایی‌شان کم کند و کباب‌هایی نظیر کباب کوبیده غذای چندان سالمی نباشند اما لذت خوردن کباب آنقدر زیاد است که اغلب حاضریم بخشی از ارزش‌های غذایی آن را نادیده بگیریم. مهران رجبی یکی از طرفداران پروپا قرص غذاهای گوشتی و کباب است.

البته رجبی با پا گذاشتن به سنین میانسالی توجه ویژه‌ای به تغذیه سالم پیدا کرده و با وجود علاقه‌اش به کباب کمتر از این غذا استفاده می‌کند و بیشتر به سمت میوه و سبزیجات گرایش پیدا کرده است. در یکی از شب‌ها در رستوران شاندرمن میزبان خانواده پنج نفره رجبی شدیم و با این بازیگر خونگرم و دوست‌داشتنی و زهرا رجبی، دختر بزرگ خانواده درباره آشپزی، غذاهای ایرانی و خاطرات کبابی گپ زدیم.

نوستالژی‌های کبابی

مهران رجبی: اغلب آدم‌ها کباب را دوست دارند چون پخت گوشت  به شیوه کبابی آن را  بسیار لذیذ می کند. در کل کباب و گوشت برای من یک حس نوستالژی دارد. (می‌خندد) یادم می‌آید از بچگی با غلظت کلمه کباب را می‌گفتیم و بالای حروفش تشدید می‌گذاشتیم. در دوران بچگی این غذا را خیلی دوست داشتیم و کلا گوشت در برنامه غذایی مان بیشتر بود ولی بچه‌های امروز خیلی به گوشت علاقه ندارند و پدر و مادرها گاهی به زور به آنها گوشت می‌خورانند.

کباب خوری خانواده رجبی!

در آن زمان بهترین متریال غذا گوشت بود؛ مثلا آبگوشت را به‌خاطر گوشتش دوست داشتیم یا خورش‌ها را به‌خاطر گوشت می‌خوردیم و حتی سر گوشت دعوا داشتیم و به مادرمان می‌گفتیم چرا برای فلانی گوشت بیشتری گذاشتی؟ (می‌خندد)

پخت کباب خیلی دنگ و فنگ دارد

مهران رجبی: گاهی کباب درست می‌کنم ولی در کل خیلی حوصله این کار را ندارم؛ برای اینکه معتقدم ماهی به گندش نمی‌ارزد.

(می خندد) کباب درست کردن خیلی دردسر دارد. نیاز به آتش،  محیط باز و حوصله آشپزی دارد؛ همچنین باید از قبل گوشت را داخل مواد مخصوص گذاشت و خلاصه دنگ و فنگ دارد. در پیک نیک‌ها هم معمولا به خانمم می‌گویم «یه لوبیا پلو درست کن و قالش را بکن.» یا اینکه از کباب آماده استفاده می‌کنیم. وقتی هم با جمع خانواده یا دوستان به پیک نیک می‌رویم خودم را به کارهای حاشیه‌ای سرگرم می‌کنم و پخت کباب را به دیگران واگذار می‌کنم اما موقع خوردن زودتر از همه حاضر می‌شوم. (می‌خندد) در خانه هم از کباب پختن خبری نیست. ما یک کباب‌پز خوب در خانه داریم اما تابه‌حال یک‌بار هم از آن استفاده نکرده‌ایم؛ من که حال آن را ندارم بچه‌ها هم از من بدتر. (می‌خندد)

زهرا رجبی: ما خیلی دوست داریم بابا در خانه یا پیک نیک‌ها برای مان کباب بپزند چون آشپزی‌ ایشان خیلی خوب است اما خب وقتش را ندارند. البته اگر یک غذا را خیلی دوست داشته باشند و آماده‌اش هم موجود نباشد خودشان دست به کار می‌شوند؛ مثلا جدیدا ‌آش دوغ زیاد می‌پزند چون خیلی این غذا را دوست دارند و انصافا هم خیلی خوشمزه می‌شود. بابا لوبیاپلوهای معرکه‌ای می‌پزند ولی لوبیا‌ها را خیلی درشت خرد می‌کنند.

مهران رجبی: بله، من دوست دارم لوبیاهای لوبیاپلو درشت و زیاد باشند. بعضی وقت‌ها که پشت صحنه کارهای‌مان لوبیاپلو سرو می‌شود به آشپز می‌گویم: «در هر هکتار یک لوبیا انداختی؟ اینکه برنج زرد است.» (می‌خندد)

زهرا رجبی: کلا بابا دوست دارند همه چیز در غذا مشخص باشد؛ مثلا سبزی‌ها را در غذاها درشت خرد می‌کنند.

گوشت بره بهترین گزینه برای کباب است

مهران رجبی: فکر می‌کنم بهترین گوشت برای کباب گوشت بره گوسفندی است. این گوشت، نرم و لطیف است و موقع پخت خشک و سفت نمی‌شود. به‌هرحال هرچه حیوان مسن‌تر می‌شود بافت گوشت هم سخت‌تر می‌شود و مزه‌اش هم به خوشمزگی گوشت حیوان جوان نیست.

تجربه زیادی در کباب پزی ندارم و بیشتر جوجه کباب پخته‌ام اما تجربه‌هایی کسب کرده‌ام؛ مثلا اینکه کیوی در خوشمزگی و نرم کردن بافت گوشت بسیار موثر است. پیاز را هم باید درشت خرد کرد و از زعفران و کمی فلفل هم می‌توان استفاده کرد. البته ذائقه‌ها متفاوتند و می‌توان از ادویه‌های مختلفی برای مزه‌دار کردن گوشت استفاده کرد اما پایه اصلی همین زعفران و نمک و فلفل است.

بچه‌های من عاشق پیتزا هستند

مهران رجبی: سعی می‌کنم تا حد امکان ورزش‌های سبک داشته باشم. جدیدا با پسرم به استخر می‌روم و به تازگی یک ویلا حوالی کرج ساخته‌ایم که جاده‌اش ماشین رو نیست و شیب بالا دارد که باید پیاده برویم و توفیق اجباری برای ورزش کوهنوردی است. به تغذیه سالم هم بیش از قبل اهمیت می‌دهم چون به‌هرحال در سن جوانی نیستم و باید مراعات خیلی مسائل را بکنم؛ مثلا با اینکه کله‌پاچه دوست دارم ولی خیلی کم پیش می‌آید این غذا را بخورم. در دین ما هم به تغذیه سالم و طهارت طعام تاکید شده است. اهل فست فود هم نیستم و به بچه‌ها تاکید می‌کنم کمتر از این نوع غذاها استفاده کنند؛ مخصوصا به پسرم علیرضا که در سن نوجوانی است مرتب گوشزد می‌کنم کمتر پیتزا بخورد. البته در داخل پرانتز بنویسید از ساندویچی‌های کثیف و ساندویچ‌های‌شان خوشم می‌آید. (می‌خندد)

زهرا رجبی: بابا کلا روی تغذیه خوب حساس هستند و مرتب به ما تاکید می‌کنند که کمتر به سمت فست فود و غذاهای آماده برویم. وقتی هم با هم بیرون هستیم بابا غذاهای گیاهی یا کباب را انتخاب می‌کنند. البته من هم کباب را دوست دارم ولی فست فود یک چیز دیگر است. (می‌خندد)

کباب، فقط کباب ایرانی

مهران رجبی: گاهی برای سفر یا کار به شهرها و کشورهای مختلف سفر می‌کنم و کباب‌های مختلف را امتحان کرده‌ام اما کباب ایرانی چیز دیگری است. در سفر اخیرم به آلمان برای بازی در فیلم آقای عطشانی با وجود علاقه‌ام به گوشت، بیشتر سعی کردم از غذاهای گیاهی استفاده کنم چون به نوع پخت شان و اینکه غذا در چه ظرفی پخت می‌شود خیلی اعتباری نبود؛ مثلا شاید کنار گوشت گوسفند گوشت خوک هم پخته شده باشد. دخترم هم در این سفر همراه من بود و با هم به رستوران می‌رفتیم؛ گاهی برای یک غذای ساده ۱۴یورو پرداخت می‌کردیم ولی چاره‌ای هم نبود. (می‌خندد)

 زهرا رجبی: من در آلمان کباب نخوردم و سعی کردم بیشتر از غذاهای آماده و رستوران‌های زنجیره‌ای مطمئن فست فود‌ها استفاده کنم. البته گاهی هم به رستوران‌های ایرانی می‌رفتیم که غذاها و کباب‌های خوبی داشتند ولی برنج‌شان اصلا قابل مقایسه با برنج خودمان نبود.

کباب خوری خانواده رجبی!

 قضیه «مش یحیی کباب» چیست؟

مهران رجبی: در روستای واریان فردی زندگی می‌کرد به نام مش یحیی؛ این بنده خدا یک دوره‌گرد فقیر بود و با کمک اهالی روستا امرار معاش می‌کرد. یک شب که برای خواب آماده شده بودیم، مش یحیی در خانه مان را زد و ‌مهمان ما شد. پدرم فورا از مادرم پرسید از شام شب چیزی مانده؟ و مادرم جواب داد نه. پدرم از مادرم گوشت خواست و مادرم به سمت انباری که گوشت‌ها را در آن نگهداری می‌کردیم رفت. آن موقع یخچال نداشتیم و گوشت را در محیط خنک قرار می‌دادیم. خلاصه پدرم در حالی که خیلی خواب‌آلود بود با بی‌حوصلگی گوشت‌ها را کباب کرد و مش‌یحیی مشغول خوردن شد و در همان حین که کباب‌ها را می‌خورد با تعجب پرسید «آقا سهراب این چه جور کبابی است؟» و پدرم هم جواب داد این مش‌یحیی کباب است. (می‌خندد)

حواس تان به اوره خون باشد

مهران رجبی: تاکید پزشکان بر این است که کمتر از گوشت‌های قرمز استفاده شود. مخصوصا اگر کسی سن و سالش از ۵۰ گذشته باید به‌خاطر اوره محتاطانه از کباب گوشت قرمز استفاده کند و بیشتر به سمت غذاهای دریایی برود. البته گوشت‌های قرمز دارای نوع خاصی از پروتئین هستند که در هیچ ماده غذایی دیگری وجود ندارد و نباید گوشت قرمز را کاملا از برنامه غذایی حذف کرد. پس بهترین راه، جدا کردن چربی‌ها از گوشت و بهترین روش پخت، آبپز کردن است.

دکتر نیاز محمدزاده،  متخصص تغذیه:

لطفا کوبیده نخورید!

آقای مهران رجبی باید حواسشان باشد که مصرف بیش از اندازه گوشت قرمز بسیار مضر است. تحقیقات نشان می‌دهد افزایش مصرف گوشت قرمز خطر ابتلا به بسیاری از سرطان‌ها مثل سرطان روده را افزایش می‌دهد. علت اصلی آن هم اسیدهای چرب اشباع شده موجود در گوشت قرمز است. در نتیجه مصرف گوشت قرمز در طول هفته به دفعات بالا برای سلامتی بسیار مضر است؛ مخصوصا به صورت کباب کوبیده که چربی‌های اشباع شده زیادی هم دارد.

 این روغن‌ها علاوه بر افزایش احتمال ابتلا به انواع سرطان‌، بدن را در معرض خطر جدی ابتلا به بیماری‌های قلبی قرار می‌‌دهد. از طرفی این خیلی خوب است که آقای رجبی از میوه‌ها و سبزیجات تازه استفاده می‌کنند اما باید توجه داشته باشند که گرایش بیش از اندازه‌شان به یک ماده غذایی مثل گوشت صحیح نیست. از نظر بهداشتی کباب کوبیده کیفیتی به مراتب پایین‌تر از سایر کباب‌ها دارد؛ هم به لحاظ نحوه آماده سازی و هم طبخ. به این دلیل که در هر دو حالت گوشت در تماس مستقیم با دست قرار دارد؛ به خصوص کباب‌هایی که در بیرون از منزل تهیه می‌‌شوند.

آقای رجبی بهتر است در زمینه پخت کباب به خودکفایی برسند! کباب‌های کوبیده بیرون- چه از نظر غذایی و چه از نظر بهداشتی- مورد اطمینان نیست. اصل تغذیه سالم، تنوع غذایی است. البته به هیچ وجه منظورم این نیست که گوشت قرمز را حذف کنید بلکه در سبد غذایی‌تان باید حبوبات، لبنیات، سبزیجات و سایر مواد غذایی جایگاه خاصی داشته باشند. حتی مصرف یک بار گوشت قرمز به میزان کافی در یک ماه هم ویتامین ۱۲ B بدن شما را تامین می‌کند. کم‌خطر‌ترین نوع طبخ گوشت به صورت بخارپز و آبپز است. بعد از آن سرخ کردن و در مرحله آخر کباب کردن روی کباب‌پز گازی و نه زغال؛ به این دلیل که زغال مواد سرطان‌زا تولید می‌کند و خطر پخت کباب روی کباب‌پز گازی به مراتب کمتر است.

حتی جوجه‌کباب هم که نسبتا کباب سالم‌تری است، بهتر است روی زغال طبخ نشود. اینکه آقای رجبی‌ آش دوغ مصرف می‌کنند بسیار مناسب است. چرا که‌ آش دوغ به دلیل داشتن حبوبات و لبنیات غذای تقریبا کاملی محسوب می‌شود؛ به شرط آنکه بیش از حد نمک داخل‌ آش دوغ نریزند. پیشنهاد من این است که بیش از گذشته‌ این آش را مصرف کنند. همین طور کباب را با سبزیجات سبز، زرد و نارنجی میل کنند. چه خوب که این آگاهی را دارند که تمام منابع گوشتی، اوره خون را بالا می‌برد. به خصوص افرادی مثل آقای رجبی که بالای ۵۰ سال سن دارند باید بیشتر مراقب باشند. بهتر است مصرف مایعات را افزایش دهند.

مصرف مایعات فراوان از افزایش اسید اوریک در خون جلوگیری کرده و از بیماری‌ نقرس پیشگیری می‌کند. در نهایت اینکه جناب رجبی، همه ورزش‌هایی که انجام می‌دهید مناسبند. اگر مشکل قلبی و یا بیماری خاصی هم ندارید می‌توانید سراغ ورزش‌های سنگین‌تری هم بروید. توصیه شما به فرزندان‌تان در رابطه با کاهش مصرف فست‌فود بسیار مناسب و پسندیده است اما این را هم بدانید که مضرات غذایی مثل کباب کوبیده با فست فود کاملا برابری می‌کند.

:: Information 247
تاریخ بروزرسانی : ۲۴ مرداد ۱۳۹۴
راهنما : برای مشاهده راهنما اینجا را کلیک نمایید
:: QR Code
نویسنده : ( AMIN BesharatNia ) | تعداد ارسال ها ( 25302 ) | درباره نویسنده :
:: Comments


نظرات بسته شده.

برخی از برنامه های اندرویدی طراحی شده ما