ازاین که به این سایت سرزدید بیسار خرسندیم، امیدوارم که لحظات خوبی را سپری کنبد، لطفا اگر درهرکجای سایت مطلبی را مطالعه میفرمایید به دور از ادب هست که از مطلب استفاده بفرمایید اما نظر ندهید، اینطور فکر نمیکنید؟ درضمن تالارگفتمان سایت هم هرروز بروز شده وسراسر مطالب جالب وجدید میباشد، منتظر حضورشما هستیم
باتشکر مدیریت سایت: مهندس امین بشارت نیا

ایمیل: shahzade242@yahoo.com

09387345716 بامادرتلگرام ودیگرشبکه های اجتماعی مکاتبه کنید:

موضوعات
:: مطالب ارسال شده : 25563 پست
:: ورودی گوگل امروز : 2 بار
:: تعداددیدگاهها : 0 نظر
:: تاریخ آخرین بروزرسانی : ۰۴/۰۶/۱۳۹۸
:: میانگین بروزرسانی ها : 0.03 دقیقه


وی درباره چرایی این گونه وقف انجام شده، افزود: صاحب این موقوفه در وقف نامه ذکر کرده که این زمین برای این امر وقف شده که به خاطر دزدیدن گوشت توسط گربه بین خانواده دشمنی بوجود نیاید و از این رو از محل درآمدهای این زمین بهای گوشتی که از سوی گربه‌ها به سرقت می‌رفت پرداخت می‌شد که هم گربه در امان بماند و هم اهل خانه.

سوقندی از وقف به عنوان یک میراث ماندگار، یاد کرد و افزود: وقف یک میراث ماندگار است و هر چیز و هر کسی که با آن پیوند بخورد ماندگار خواهد شد. در زمانه و دوره‌ای که نفت نبود، این سنت وقف بود که زیربنای اقتصادی تمدن اسلامی را شکل می‌داد. وقف می‌تواند زمینه ساز شکل گیری تمدن نوین اسلامی باشد، چرا که جان مایه‌های چنین فرهنگ و تمدنی در گرو احیای وقف و توجه به کارکردهای این سنت حسنه است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با طرح این سوال که چرا با وجود سنتی همچون وقف باید در جامعه اسلامی شاهد فقر باشیم، خاطرنشان کرد: وقف می‌تواند در از بین بردن فقر و حاشیه نشینی موثر باشد.

وی ادامه داد: برای ترویج سبک زندگی اسلامی باید سنت‌های اسلامی را احیا کنیم. این سنت حسنه وقف بود که در کنار مساجد و کتابخانه‌ها به شکل گیری تمدن عظیم اسلامی در گذشته کمک کرد.

سوقندی با بیان اینکه جامعه امروز نیازهای متفاوتی با گذشته دارد، افزود: کار اهل رسانه این است که این نیازها را شناسایی و تبیین کنند و واقفان را به سمت ایجاد موقوفه‌های جدید در حوزه‌هایی نظیر سلامت، علم و فناوری، حوزه و دانشگاه سوق دهند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان سمنان نیز از تدوین و احصاء نیازهای روز شهرهای محتلف استان سمنان برای ایجاد موقوفه‌های جدید خبر داد.

حجت الاسلام ولمسلمین عبدالله واحدی در همایش وقف و رسانه اظهار کرد: این نیازها در شهرها و مناطق مختلف متفاوت است و این اداره کل این آمادگی را دارد که به واقفان خیراندیش در زمینه وقف موقوفه‌های جدید مشاوره دهد.

وی به فلسفه وقف اشاره کرد و گفت: خداوند از طریق ثروت و اموالی که در اختیار انسان‌ها قرار داده، همواره آنها را مورد آزمایش قرار می‌دهد بنابراین صاحبان مال باید حق این نعمت را که خداوند در اختیار آنها قرار داده است ادا کنند وگرنه این وعده و قانون الهی است که اگر این حق ادا نشود خداوند این نعمت را از آنها سلب خواهد کرد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان سمنان با اشاره به سفارشات اکید ائمه اطهار مبنی بر دادن صدقه اظهار کرد: آنگونه که در مبانی دینی ما تاکید شده، انسان باید از طریق نعمتی که خداوند به او ارزانی داشته به بندگان خدا خدمت کند و صدقه دادن یکی از راه‌های خدمت است. البته راه‌هایی برای خدمات ماندگارتر نیز وجود دارد که یکی از آنها دادن قرض الحسنه است که در روایات ما آمده است هیجده برابر صدقه ثواب دارد.

حجت الاسلام ولمسلمین واحدی با بیان اینکه اثر وقف فراتر از قرض الحسنه است، افزود: از آنجا که اراده خداوند بر این است که حس مشارکت را در بین ما انسان‌ها بوجود آورد بر انجام سنت‌های حسنه‌ای نظیر قرض الحسنه و وقف تاکید کرده است. اثرات وقف هرگز از بین نمی‌رود. جایگاه و استمرار وقف تا آنجا است که حتی خود واقف هم نمی‌تواند یک موقوفه را از وقفیت خارج کند.

 منبع : ایسنا

:: Information 387
موضوع : اخبار سایت
تاریخ بروزرسانی : ۲۸ آذر ۱۳۹۳
راهنما : برای مشاهده راهنما اینجا را کلیک نمایید
:: QR Code
نویسنده : ( AMIN BesharatNia ) | تعداد ارسال ها ( 25466 ) | درباره نویسنده :
:: Comments


نظرات بسته شده.

برخی از برنامه های اندرویدی طراحی شده ما