ازاین که به این سایت سرزدید بیسار خرسندیم، امیدوارم که لحظات خوبی را سپری کنبد، لطفا اگر درهرکجای سایت مطلبی را مطالعه میفرمایید به دور از ادب هست که از مطلب استفاده بفرمایید اما نظر ندهید، اینطور فکر نمیکنید؟ درضمن تالارگفتمان سایت هم هرروز بروز شده وسراسر مطالب جالب وجدید میباشد، منتظر حضورشما هستیم
باتشکر مدیریت سایت: مهندس امین بشارت نیا

ایمیل: shahzade242@yahoo.com

09387345716 بامادرتلگرام ودیگرشبکه های اجتماعی مکاتبه کنید:

موضوعات
:: مطالب ارسال شده : 25430 پست
:: ورودی گوگل امروز : 4 بار
:: تعداددیدگاهها : 0 نظر
:: تاریخ آخرین بروزرسانی : ۰۲/۰۵/۱۳۹۸
:: میانگین بروزرسانی ها : 0.03 دقیقه

مجله سیب سبز: ماشین یکی از وسایلی است که می‌تواند باعث راحتی و رفاه باشد. اما همین وسیله گاهی اوقات بسیار کلافه‌کننده می‌شود. وقتی کودک‌تان در ماشین جایی برای نشستن نداشته باشد و مجبور باشید دائما او را در بغل نگه دارید آن وقت است که کلافه می‌شوید. به‌علاوه این کار می‌تواند خطرات زیادی هم برای فرزندتان داشته باشد.

مسلما وقتی ماشینی که سوار می‌شوید و امکانات آن برای‌تان مهم است، باید بدانید صندلی که کودک‌تان در ماشین قرار است روی آن بنشیند هم به همان اندازه اهمیت دارد. پس توجه داشته باشید برای کودک‌تان صندلی مخصوص ماشین درنظر بگیرید و برای خرید صندلی ماشین به نکاتی که در این مطلب آورده‌ایم توجه کنید. 

مرا در صندلی خودم بگذارید لطفا!

آمارها نگران‌کننده است

براساس آمار، علت مرگ ۲۸درصد از کودکان ایرانی بر اثر حوادث است و ۳۶درصد از این حوادث ناشی از سوانح ترافیکی است. در بیشتر موارد هم دلیل زخمی یا کشته شدن کودکان استفاده نکردن از کمربند ایمنی یا صندلی متناسب با وزن و سن آنهاست. براساس مطالعات سه‌نفر از هر چهار کودک در صندلی ماشین امنیت لازم را ندارند زیرا از صندلی ماشین به‌درستی  استفاده نمی‌شود. در تصادف‌های خودروهای موتوری از ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ نزدیک به چهارهزار کودک کمتر از ۱۳سال کشته شدند. به‌علاوه ۶۶۰‌هزار کودک کمتر از ۱۳‌سال مجروح شدند.

مراقبت از کودک در وسایل نقلیه جان ۹۶۱۱کودک چهار ساله و کمتر را بین سال‌های ۱۹۷۵ تا ۲۰۱۰ حفظ کرده است. واقعیت این است که در یک تصادف احتمال پرت شدن کودکان از صندلی عقب به سمت شیشه در مقایسه با افراد بزرگسال ۶ تا ۷برابر است و حتی اگر پرت نشوند احتمال گیر کردن‌شان بین دو صندلی زیاد است. در این میان صندلی ماشین مخصوص کودک این امکان را فراهم می‌کند که هنگام ترمز شدید احتمال صدمه به کودک به حداقل برسد. اما در استفاده از صندلی ماشین باید به نکات زیادی توجه کنید، از قد، وزن و سن کوچولو تا برچسب استاندارد صندلی و… حالا با هم به صندلی‌هایی که می‌توانید برای کودک‌تان در‌نظر بگیرید، نگاهی می‌اندازیم.
 
قبل از خرید به این علائم دقت کنید

۱٫ روی برچسب صندلی باید علامت  «universal» نوشته شده باشد، زیرا این علامت یعنی صندلی برای انواع اتومبیل مناسب است.

۲٫ صندلی‌ای که انتخاب می‌کنید علامت E داشته باشد. این علامت در محصولات خارجی نشانه تست شدن آنهاست.

۳٫ طبق استاندارد شماره۳۹۳۰ ایران، هر نوع صندلی کودک باید دارای یک برچسب ثابت شامل اطلاعات زیر با حروف و اعداد خوانا باشد:

• نام سازنده (یا توزیع‌کننده رسمی)
• نام یا شماره مدل
• تاریخ ساخت (شامل ماه و سال)
• محل ساخت
• جمله‌ای که مشخص می‌کند استفاده از سیستم در چه نوع خودروی موتوری و در کدام محل نشیمن آن توصیه شده است.
• باید در برچسب صندلی مشخص شده باشد که صندلی برای کودکان چندساله و با چه وزنی تولید شده است.

اشتباهات استفاده از صندلی ماشین

اشتباه اول: استفاده از صندلی ماشین دست‌دوم بدون تحقیق درباره تاریخچه آن

اگر می‌خواهید برای کودک‌تان از صندلی ماشین دست‌دوم استفاده کنید درباره موارد زیر باید اطمینان حاصل کنید:

• به دستورالعمل و برچسب تاریخ ساخت و شماره مدل آن توجه کنید.
• آیا بیش از ۶سال از عمر آن می‌گذرد؟
• آسیب قابل رویت در آن دیده می‌شود؟
• تا به حال دچار تصادف متوسط یا شدید شده است؟
•اگر تاریخچه صندلی ماشین را نمی‌دانید از آن استفاده نکنید.

مرا در صندلی خودم بگذارید لطفا!

 اشتباه دوم: قرار دادن صندلی ماشین در نقطه اشتباه

امن‌ترین مکان برای نصب صندلی ماشین عقب آن است که کیسه هوا ندارد. اگر صندلی ماشین در جلو قرار بگیرد در صورت عمل کردن کیسه هوا می‌تواند باعث آسیب جدی به سر کودک شود. اگر مجبورید کودک را در صندلی جلو قرار دهید باید کیسه هوا را غیرفعال کنید. اگر می‌خواهید صندلی ماشین را در عقب نصب کنید، در صورت امکان به‌جای کناره‌ها آن را در مرکز صندلی پشت قرار دهید تا در جریان تصادف کمترین آسیب به کودک برسد.

اشتباه سوم: استفاده از صندلی ماشین به‌عنوان تختخواب

صندلی ماشین برای ایجاد امنیت کودک شما در طول سفر طراحی شده است و نباید از آن به‌عنوان محل خواب کودک استفاده کنید.  تحقیقی که در سال۲۰۰۹ انجام شد، نشان داد خوابیدن در صندلی ماشین ممکن است به قفسه سینه نوزاد فشار وارد کند و منجر به پایین آمدن سطح اکسیژن شود و حتی منجر به انسداد راه‌های هوایی شده و در رشد کودک اختلال ایجاد کند.

نشستن طولانی‌مدت در صندلی ماشین همچنین می‌تواند منجر به تشدید ریفلاکس کودک شود. علاوه بر همه اینها ممکن است کودک حین خواب از صندلی بیفتد و مجروح شود. باوجود آنکه استفاده از صندلی کودک برای او ضروری است نباید اجازه دهید کودک مدت طولانی در آن به استراحت و خواب بپردازد.

اشتباه چهارم؛  استفاده زودهنگام از صندلی رو به جلو

اصرار به قرار دادن صندلی رو به جلو برای کودک تنها به این دلیل که دل‌تان می‌خواهد از آینه او را ببینید، اشتباه است. تا سه سالگی بهتر است این کار را انجام ندهید اما اگر قرار شد این کار را انجام دهید براساس دستورالعمل کارخانه سازنده انجام دهید و از کمربندهای بالای صندلی و متصل به خودرو برای ثابت کردن آن استفاده کنید.

اشتباه پنجم: قرار دادن نادرست کودک

بهتر است قبل از نصب صندلی دستورالعمل کارخانه سازنده و بخش صندلی ماشین را در کتابچه راهنما مطالعه کرده و اطمینان حاصل کنید که صندلی به اندازه کافی ایمن است و بیش از یک اینچ به جلو و عقب یا از چپ و راست حرکت نمی‌کند و در جهت درست قرار دارد.

برای نوزادان کمربندهای ایمنی دارای ۵نقطه اتکا بهترین گزینه است.  به این صورت که با بستن کمربند T شکل، از لگن کودک و با بستن سایر کمربندها از ناحیه شکم، قفسه سینه و شانه‌های او محافظت می‌شود.

اشتباه ششم: تکیه دادن در زاویه نادرست

در موقعیت رو به عقب صندلی را باید به‌گونه‌ای قرار دهید که سر کودک خم نشود، البته بیشتر صندلی‌ها شاخص زاویه دارند، شما همچنین می‌توانید از یک حوله برای لبه جلویی به منظور رسیدن به زاویه درست استفاده کنید.

:: Information 592
موضوع : فرزندان
تاریخ بروزرسانی : ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵
راهنما : برای مشاهده راهنما اینجا را کلیک نمایید
:: QR Code
نویسنده : ( AMIN BesharatNia ) | تعداد ارسال ها ( 25333 ) | درباره نویسنده :
:: Comments


نظرات بسته شده.

برخی از برنامه های اندرویدی طراحی شده ما