ازاین که به این سایت سرزدید بیسار خرسندیم، امیدوارم که لحظات خوبی را سپری کنبد، لطفا اگر درهرکجای سایت مطلبی را مطالعه میفرمایید به دور از ادب هست که از مطلب استفاده بفرمایید اما نظر ندهید، اینطور فکر نمیکنید؟ درضمن تالارگفتمان سایت هم هرروز بروز شده وسراسر مطالب جالب وجدید میباشد، منتظر حضورشما هستیم
باتشکر مدیریت سایت: مهندس امین بشارت نیا

ایمیل: shahzade242@yahoo.com

09387345716 بامادرتلگرام ودیگرشبکه های اجتماعی مکاتبه کنید:

موضوعات
:: مطالب ارسال شده : 25256 پست
:: ورودی گوگل امروز : 2 بار
:: تعداددیدگاهها : 0 نظر
:: تاریخ آخرین بروزرسانی : ۲۷/۰۳/۱۳۹۸
:: میانگین بروزرسانی ها : 0.03 دقیقه

نگاهی به وعده های آب و برق مجانی در اول انقلاب

به هر حال میان مشکلات و شرایط پر فراز و نشیب سال های آغازین انقلاب و در کنار بسیاری از وعده ها و برنامه هایی که در راستای حمایت از مستضعفان مطرح شد، طرح آب و برق مجانی از آن زمان تا به امروز سروصدای بسیاری داشت؛ چنانچه بسیاری تیتر بزرگ روزنامه کیهان را که تنها چند ماه پس از پیروزی انقلاب خبر از چنین برنامه ای می داد را به یاد دارند.

البته آنهایی که آن دوران را به یاد نمی آورند و یا به عبارتی آن دوران را تجربه نکرده اند هم قطعا در شبکه های اجتماعی و رسانه ها با عکس این صفحه روبرو شده اند؛ به گونه ای که اغلب از عدم تحقق این وعده گله مند هستند و بسیاری هم شاید به دنبال دستیابی به چرایی آن باشند. بر همین اساس تورق روزنامه های آن زمان و نگاه به فعالیت هایی که در سال های ابتدایی انقلاب برای تحقق این وعده انجام گرفت،خالی از لطف نیست.

آب و برق مجانی؛ وعده دولت موقت به مردم

دولت موقت مهدی بازرگان روزهای سخت ابتدای پیروزی انقلاب را پشت سر می گذاشت و تازه انقلاب نوپا وارد دو ماهگی اش شده بود. از یک سو اختلافات میان دولت و کمیته ها و گروه های افراطی انقلابی مانع از ایجاد آرامش می شد و از سویی ضرورت تشکیل دولتی با همه نیروها، وقت و هزینه بسیاری را می طلبید. به تازگی انتقادات و تهدیدات به کناره گیری دولت موقت از سوی بازرگان مطرح شده بود و او پس از گفتگو با لوموند و تاکید بر اینکه عملکرد کمیته ها از کنترل دولت خارج است و تنها ۵ استاندارد تعیین شده است (۵ اسفند ۵۷) در نطق تلویزیونی اش خواهان همراهی و یکپارچگی مردم و مسئولان شده بود (۹ اسفند ۵۷).

در این بین امام خمینی هم تصمیم بر این داشت که برای اقامت به قم بروند و در نتیجه جلساتی با افراد و اشخاص اثرگذار و مسئولان کشوری برگزار کردند و بر وظایف آنها تاکید و پیشنهادهایی ارائه دادند. یکی از بحث هایی که طی آن روزها و متاثر از وضعیت کشور شایع شده بود، بخشودگی بهای آب و برق اقساط بانک ها و این قبیل موارد بود. همین مسئله موجب شد عباس امیر انتظام، سخنگوی دولت موقت در گفتگویی با روزنامه اطلاعات چنین عنوان کند که حالا که انقلاب به ثمر رسیده، دولت تقاضا دارد مردم کلیه بدهی های خود را در این موارد بپردازند. همین موقع خبرنگار روزنامه اطلاعات پیشنهاد می کند که به خاطر این که پرداخت یکجا باعث فشار بر مردم است، پرداخت ها اقساطی شود! او در پاسخ این امر را منوط به تصویب هیئت دولت می کند (۲ اسفند ۵۷).

چندی بعد روزنامه اطلاعات گزارشی انتقادی با تیتر «مشکل پرداخت یا عدم پرداخت و یا بخشودگی بهاء آب و برق و …» (۱۷ اسفند ۵۷) منتشر می کند و در آن از دولت می خواهد به این مشکل مردم رسیدگی کند.

فردای آن روز «کیهان» در گزارشی از قول امیر انتظام به مردم اعلام می کند: «لایحه رایگان سازی هزینه آب و برق، تهیه و به تصویب هیئت وزرا رسیده و آماده ارسال به شورای عالی انقلاب است؛ بنابراین برای کم درآمدها، آب و برق مجانی می شود (۸ اسفند ۵۷).»

پس از آن روزنامه اطلاعات گفتگویی با هاشم صباغیان معاون نخست وزیر در امور انتقال قدرت انجام می دهد. صباغیان در این گفتگو اعلام می کند: «ما وزارتخانه ای ایجاد کردیم به نام وزارت «طرح های انقلابی» که دکتر یدالله سحابی اداره آن را به عهده دارد.»

وی در مورد طرح معاونت هزینه آب و برق نیز تاکید کرد: «ما برای کمک به مستمندان و خانواده های کم درآمد طرحی تصویب کرده ایم که به موجب آن از شهریور گذشته به بعد و همچنین در آینده، مصرف برق تا ۱۰۰ کیلووات در ماه مجانی و … در مورد آب هم تا ۱۰ متر مکعب مجانی است و … (۹ اسفند ۵۷).»

پس از انتشار این اخبار و این اظهارنظرها در نهایت امام خمینی در آستانه ترک تهران به مقصد قم اعلامیه ۱۹ ماده ای خطاب به ملت ایران درباره وضعیت کشور صادر کردند که در بند سوم آن درباره آب و برق مجانی سخن به میان می آید: «من به دولت راجع به مجانی کردن آب، برق و بعضی چیزهای دیگر فعلا برای طبقات کم بضاعتی که در اثر تبعیضات خانمان برانداز رژیم شاهنشاهی دچار محرومیت شده اند و با برپایی حکومت اسلامی به امید خدا این محرومیت ها برطرف خواهد شد، سفارش اکید نمودم که اعمال خواهد شد. (۹ اسفند ۵۷)»

در اولین اظهارنظر پس از ورود به قم نیز امام (ره) بر این موضوع تاکید می کنند. چنانچه در سخنرانی مدرسه فیضیه قم در تاریخ ۱۰ اسفند همین سال نیز می گویند: «ما علاوه بر اینکه زندگی مادی شما را می خواهیم مرفه باشد، زندگی معنوی شما را هم می خواهیم مرفه باشد. شما به معنویات احتیاج دارید. معنویات ما را بردند اینها. دل خوش به این مقدار نباشید که فقط مسکن می سازیم. آب و برق را برای طبقه مستمند مجانی می کنیم،اتوبوس را برای طبقه مستمند مجانی می کنیم. دل خوش به این مقدار نباشید.

:: Information 205
تاریخ بروزرسانی : ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۶
راهنما : برای مشاهده راهنما اینجا را کلیک نمایید
:: QR Code
نویسنده : ( AMIN BesharatNia ) | تعداد ارسال ها ( 25159 ) | درباره نویسنده :
:: Comments


نظرات بسته شده.

برخی از برنامه های اندرویدی طراحی شده ما