ازاین که به این سایت سرزدید بیسار خرسندیم، امیدوارم که لحظات خوبی را سپری کنبد، لطفا اگر درهرکجای سایت مطلبی را مطالعه میفرمایید به دور از ادب هست که از مطلب استفاده بفرمایید اما نظر ندهید، اینطور فکر نمیکنید؟ درضمن تالارگفتمان سایت هم هرروز بروز شده وسراسر مطالب جالب وجدید میباشد، منتظر حضورشما هستیم
باتشکر مدیریت سایت: مهندس امین بشارت نیا

ایمیل: shahzade242@yahoo.com

09387345716 بامادرتلگرام ودیگرشبکه های اجتماعی مکاتبه کنید:

موضوعات
:: مطالب ارسال شده : 25532 پست
:: ورودی گوگل امروز : 0 بار
:: تعداددیدگاهها : 0 نظر
:: تاریخ آخرین بروزرسانی : ۲۷/۰۵/۱۳۹۸
:: میانگین بروزرسانی ها : 0.03 دقیقه

«ونزوئلا» سرزمینی بر لبه پرتگاه

بنا به گفته شهردار شهر «میراندا» (کاندیدای ریاست جمهوری و از مخالفان حزب چاوز) دولت توانایی اداره کشور را ندارد و قادر نیست کشور را از بحران نجات دهد و اگر تغییری در دولت روی ندهد، جامعه دچار انفجار اجتماعی خواهد شد.

چند مثال مشخص از اقتصاد ونزوئلا

شرکت «کوکاکولا» در سال جاری چندین بار توقف تولید داشته زیرا مواد شیرین کننده موجود نبود. شعبه های «مک دونالد» بسته شدند زیرا نان همبرگر نداشتند. در ونزوئلا صاحبان شرکت ها نمی توانند اقلام مورد نیاز خود را وارد کنند زیرا بانک مرکزی تصمیم می گیرد چه کسی ارز مورد نیاز را دریافت کند.

در ونزوئلا ارز قیمت های متفاوتی دارد. قیمت ارز دولتی هر یک دلار ۱۰ بولیوار است که سال هاست ثابت مانده. در بازار سیاه قیمت ارز مدام رو به افزایش است. در ژانویه ۲۰۱۶ قیمت هر دلار به دو هزار و ۵۰۰ بولیوار رسیده. این تفاوت قیمت ارز، فساد را افزایش می دهد. اگر کسی قادر به تهیه دلار دولتی باشد یک شبه میلیونر می شود که بدونش ک فقط افراد نزدیک به دولت و سران نظامی، قادر به دریافت ارز دولتی هستند.

رابطه قیمت کالاها در این کشور بسیار عجیب و غریب است؛ برای مثال با یک دلار آمریکایی می توان فقط ۱٫۵ لیتر آب آشامیدنی ولی با همان یک دلار می توان دو هزار لیتر بنزین خریداری کرد. در مناطق مرزی با کلمبیا، برزیل و ترینیدا، بازار قاچاق بنزین سکه است. می توان گفت قاچاق بنزین پردرآمدتر از قاچاق مواد مخدر است.

در کلمبیا می توان دو هزار لیتر بنزین را برای هزار دلار فروخت. ماموران گمرک در مرز چشم شان را روی رفت و آمد کامیون های حامل بنزین قاچاق می بندند و سهم خود را دریافت می کنند. در مرز شرقی این کشور در قایق ها مخزن هایی تعبیه می کنند و توسط آن، بنزین را به بازار ترینیدادوتوباگو می برند.

پول نقد در ونزوئلا کمیاب است. صف هایی طولانی در مقابل خودپردازهای بانک ها تشکیل می شود تا هر فرد بتواند ۱۶ هزار بولیوار که معادل هفت دلار است دریافت کند و این حجم از پول در کیف معمولی جا نمی گیرد زیرا از آخر نوامبر ۲۰۱۶ دیگر دیگر اسکناس های درشت صد بولیواری هم چاپ نمی شود. یکی از روسای یک بانک قدیمی به شوخی می گوید: «دزدیدن یک ماشین حمل پول، سود چندانی ندراد زیرا فقط حدود ۱۶ هزار دلار نصیب دزد می کند.» او با وجود پروسه افول سال به سال درآمد بانکش، حاضر به ترک مسئولیتش در بانک نیست.

دلارهای نفتی روز به روز کمتر و کمتر می شوند. شرکت ملی نفت «PDVSA» مشکلات جدی و فراوانی دارد. میزان تولید آن در سال ۲۰۱۶ به ۲٫۱ میلیون بشکه در روز تنزل یافته که در سال های گذشته بی سابقه بوده است.در پایان سال ۱۹۹۰ تولید روزانه این شرکت ۲٫۵ میلیون بشکه بود. چاوز سیستم رهبری صنعت نفت را به کلی تغییر داد و درآمد ناشی از فروش نفت را وارد سیستم تامین اجتماعی کرد.

شرکت ملی نفت PDVSA به طور ناگهانی درآمد خود را از دست داد و در نتیجه نتوانست هزینه کشف چاه های نفتی جدید و مدرنیزه کردن پالایشگاه را بپردازد؛ بنابراین ونزوئلا مجبور شد میزان استخراج نفت را کاهش دهد.

سیستم تامین اجتماعی را هم که چاوز به راه انداخت، هیچ دستاوردی نداشت. وضعیت زندگی تهیدستان روز به روز بدتر و بدتر می شد. برای مثال بخش بزرگی از پزشکان کوبایی که برای کمک به مناطق فقیرنشین آمده بودند به دلیل دریافت نکردن حقوق به کلمبیا، برزیل و شیلی مهاجرت کردند. بسیاری از مراکز درمانی خالی ماندند، تجهیزات پزشکی یا ربوده شدند یا از کار افتادند. یک مدافع حقوق بشر که ۲۱ سال قبل «نهاد همیاری» را برای کمک به بیماران مبتلا به ایدز بنا نهاده می گوید در حال حاضر آمار مبتلایان به ایدز در ونزوئلا با آمار مبتلایان به ایدز در سال های گذشته آفریقا برابری می کند.

:: Information 257
تاریخ بروزرسانی : ۲۸ اسفند ۱۳۹۵
راهنما : برای مشاهده راهنما اینجا را کلیک نمایید
:: QR Code
نویسنده : ( AMIN BesharatNia ) | تعداد ارسال ها ( 25435 ) | درباره نویسنده :
:: Comments


نظرات بسته شده.

برخی از برنامه های اندرویدی طراحی شده ما