ازاین که به این سایت سرزدید بیسار خرسندیم، امیدوارم که لحظات خوبی را سپری کنبد، لطفا اگر درهرکجای سایت مطلبی را مطالعه میفرمایید به دور از ادب هست که از مطلب استفاده بفرمایید اما نظر ندهید، اینطور فکر نمیکنید؟ درضمن تالارگفتمان سایت هم هرروز بروز شده وسراسر مطالب جالب وجدید میباشد، منتظر حضورشما هستیم
باتشکر مدیریت سایت: مهندس امین بشارت نیا

ایمیل: shahzade242@yahoo.com

09387345716 بامادرتلگرام ودیگرشبکه های اجتماعی مکاتبه کنید:

موضوعات
:: مطالب ارسال شده : 25802 پست
:: ورودی گوگل امروز : 2 بار
:: تعداددیدگاهها : 0 نظر
:: تاریخ آخرین بروزرسانی : ۲۹/۰۷/۱۳۹۸
:: میانگین بروزرسانی ها : 0.03 دقیقه

روزنامه هفت صبح – هانیه درویش: امروز ۲۳ خرداد، مصادف با ۱۲ ژوئن، روز جهانی مبارزه علیه کار کودکان است. کودکانی که فقر آنها را از بازی های کودکانه شان و درس و مدرسه دور می کند و مجبورند برای تامین حداقل های زندگی روزمره ساعت ها و روزهایشان را به کارهای سخت مشغول باشند. امروز به همت کمپین #کم-میشه-زیاد که چند روزیست صفحه های اینستاگرام را تحت الشعاع قرار داده، قرار است بچه های کوزه پزی شمس آباد بتوانند روزی را فارغ از دغدغه های کار و به دور از کوره های داغ و گرمای طاقت فرسای درون آن به بازی و شادی بگذرانند.

اعضای این کمپین خودجوش برای اینکه یکشنبه خوبی را برای بچه های کوره پزی رقم بزنند قدم های جالبی برداشته اند. از دعوت فالوئرهای صفحه های اینستاگرامشان برای کمک های نقدی و غیرنقدی، تا فروش گل در سه منطقه تهران به نفع این کودکان. آنها می خواهند نشان دهند که با همکاری هم کم میشه زیاد.

کمپینی که یک هفته ای با اینستاگرم گل کرد

می خواستیم ثابت کنیم کم میشه زیاد

اواخر اردیبهشت ماه بود که تیمی چهار نفره به سرشان زد از حجم عظیم تعداد فالوئنرهای اینستاگرامشان استفاده کند و کمپین کم میشه زیاد را راه بیاندازند اما کمپین تنها یک هفته است که پخته شده است. در باورشان هم نبود این کمپین در عرض چند روز پنج هزار نفر را همراه خود کند و با دادن یک شماره حساب شخصی و یک شماره تلفن کمک های نقدی و غیرنقدی به سویشان سرازیر شود.

محمدحسین علویان مسئول پاسخگویی به سوالات و ارائه اطلاعات بیشتر می شودو به نوعی نبض گروه را به دست می گیرد. علویان می گوید: «برای این کار دو هدف عمده داشتیم. یکی از آنها آگاهی و توجه دوباره جامعه به کودکان کاری است که شاید اصلا در سطح جامعه و کوچه و خیابان دیده نشوند و دوم اینکه می خواستیم دوستی های مجازی واقعی و اثرگذار بشوند و بتوانیم این نیروی عظیم را در جهت کاری نوع دوستانه استفاده کنیم.

برای این کار در ابتدا می خواستیم این کمک ها را به کودکانی که هر یک از ما در دور و اطرافمان می شناسیم برسانیم و از صفر تا صد کار را خودمان انجام دهیم. به همین دلیل و همینطور برای اینکه نشان دهیم هنوز هم می شود به هم اعتماد کرد یک شماره حساب شخصی دادیم و شاهد این بودیم که همراهان با کمک ها و عکس هایی با هشتگ کم-میشه-زیاد روز به روز در حال همراهی بودند.

به همین دلیل با آدم های زیادی حرف زدیم؛ از روانشناس، حامی، مددکار و سازمان ها خصوصی و دولتی، که در نهایت با کمک و مشاوره با شبکه همیاری کودکان کار کوره های آجرپزی شمس آباد به ما پیشنهاد شد. حدود ۲۰۰ کودک که در بین خانواده هایشان خوشبختانه اعتیاد نیست و فسادی ندارند اما متاسفانه به علت فقر شدید در آنجا مشغول به کارند و خیلی هایشان خانواده هایشان را تامین می کنند. در این راه از تمامی اقداماتمان از جمله پرینت حساب، فاکتورهای خرید و حتی پروسه بسته بندی هدایا تا رسیدن به دست بچه ها فیلمبرداری می شود و برای شفاف سازی در اختیار مردم قرار داده خواهدشد.»

کمپینی که یک هفته ای با اینستاگرم گل کرد

بسته های اهدایی هر روز کامل و کامل تر شد

این کمپین در صفحه اینستاگرامش از افرادی که می توانند با کسب و کارشان قدیم در این راه بردارند دعوت به همکای کرده بود. در این زمینه مجموعه اولنز ۵۰ عدد دستبند طرح لزن برای کودکان به این کمپین هدیه داد. ۲۵ مجسمه فرشته آرزو هم اهدایی از طرف یک هنرمند است که قرار است با پیام «همین حالا برای بیست سالگیت یک آرزو بکن و به خودت قول بده هیچ سختی ای مانعت نشود» به ۲۵ دختر در کوره آجرپزی داده شود. ۱۵۰ جلد کتاب هم براساس رده های سنی مختلف به عنوان هدیه به کودکان در اختیار کمپین قرار داده شده. مجموعه «گل من» از مشهد هم ۶۰۰ گل رز را برای فروش به نفع کودکان کار برای این کمپین می فرستد.

همه این ها قدم هایی بوده است تا روز متفاوتی فارغ از دغدغه های همیشگی شان برای کودکان رقم بخورد. علویان در این رابطه می گوید: «در حال خرید اسباب بازی و دیگر هدایا برای کودکان بودیم که متوجه شدیم خانواده های این کودکان در خانه هایشان در این روزهای گرم نیاز شدیدی به کولر دارند. به همین دلیل توانستیم با پولی که به کمپین اهدا شده بود حدود ۴۰ کولر هم خریداری کنیم.» همچنین دیگر اعضا و به نوعی فالوئرهای اینستاگرام هم با گذاشتن عکس هایی با هشتگ کم میشه زیاد همراهی خودشان را با این کمپین نشان دادند و تعداد آنها به حدود ۱۰۰۰ عکس در دنیای مجازی و در عین حال واقعی اینستاگرام رسیده است. ۱۵۰۰  دلار هم میزان کمک هایی ست که از خارج از مرزهای ایران به این کمپین در عرض دو روز شده است.

پنجشنبه ای که گل فروش گذشت

پنجشنبه ۲۰ خرداد ساعت شش بعد از ظهر یک تیم ۶۰ نفره برای فروش ۶۰۰ گل اهدایی عازم پارک ملت شدند. تعداد افراد متقاضی خیلی بیشتر از ۶۰ نفر بوده اما گروه تصمیم می گیرد با همین تعداد این کار را پیش ببرد. ۳۰ دختر و ۱۵ پسر به همراه گروه اصلی کمپین که در مجموع ۶۰ نفر می شدند با شال ها و لباس هایی سفید به گروه های بیست نفره تقسیم شدند. گروه اول در پارک وی تا تجریش، گروه دوم در پارک ملت و خیابان ولیعصر و گروه سوم چهارراه سرو در سعادت آباد را پوشش داده اند.

کمپینی که یک هفته ای با اینستاگرم گل کرد

رزهای قرمز آماده فروش بودن.این بار نه از دستان کوچک کودکان کار در سر چهارراه ها، این بار رزها با لبخندهای فروشندگانشان، به همراه تراکت هایی برای اطلاع رسانی فروخته می شدند. همه گل ها در عرض یک ربع به فروش می رود تا جایی که کمپین تصمیم می گیرد تعدادی گل خریداری کند تا این حرکت نمادین بیش از پیش به چشم عابران و مردم بیاید.

حال و هوای بین بچه های گروه بی نظیر بود. چشم های برخیشان تر شده بود. وقتی هر یک از آنها خودشان را جای کودکان کار می گذاشتند و برای فروش گل ها به سمت مردم می رفتند دیدنی تر می شدند.  سوگل یکی از اجزای اصلی کمپین می گوید: «این بار مهربانی فروختیم و اعتماد گرفتیم. عشق گذاشتیم و انرژی گرفتیم.»

شهرزاد می گوید: «برای اینکه در این کار با بچه های گل فروش سر چهارراه ها تلاقی پیدا نکنیم مناطقی را شناسایی کرده بودیم. اما زمانی هم که ناخودآگاه به آنا برخوردیم آنها کنار می رفتند تا ما بتوانیم کارمان را انجام دهیم.»

کارهایی ادامه دار

امروز گذشت و براساس گفته های علویان بیش از ۲۲ میلیون تومان برای شادکردن دل ۲۰۰ کودک کار در کوره های داغ آجرپزی کمک شد. اما آمار این کودکان کار کم نیست و انگار قرار هم نیست کم شود. کارهایی که با وجود ممنوعیت کار دشوار برای کودکان و پذیرفتن صوری آن توسط دولت ها، شادی و سلامت جسم و روان کودکان را دچار آسیب می سازد.

کارهای پرخطری که براساس پیمان نامه های بین المللی، که جمهوری اسلامی ایران نیز آنها را پذیرفته است، برای کودکان ممنوع است. کار در کوره پزخانه ها یکی از آنهاست. از محمدحسین علویان به عنوان بخشی کوچک از پازل حمایت از کودکان کار در رابطه با آینده این کمپین می پرسیم. او می گوید: «قرار است در آینده ای نزدیک با بخشی از پول های باقی مانده برای این کودکان برنامه هایی مثل بازدید از باغ وحش داشته باشیم. همینطور از همان ابتدا که این ایده را طرح ریزی کردیم هدفمان این بود که در مناسبت های خاص از این کمپین استفاده کنیم و این کمک ها را برای این بچه ها همیشگی کنیم.»

:: Information 536
تاریخ بروزرسانی : ۲۳ خرداد ۱۳۹۵
راهنما : برای مشاهده راهنما اینجا را کلیک نمایید
:: QR Code
نویسنده : ( AMIN BesharatNia ) | تعداد ارسال ها ( 25705 ) | درباره نویسنده :
:: Comments


نظرات بسته شده.

برخی از برنامه های اندرویدی طراحی شده ما