ازاین که به این سایت سرزدید بیسار خرسندیم، امیدوارم که لحظات خوبی را سپری کنبد، لطفا اگر درهرکجای سایت مطلبی را مطالعه میفرمایید به دور از ادب هست که از مطلب استفاده بفرمایید اما نظر ندهید، اینطور فکر نمیکنید؟ درضمن تالارگفتمان سایت هم هرروز بروز شده وسراسر مطالب جالب وجدید میباشد، منتظر حضورشما هستیم
باتشکر مدیریت سایت: مهندس امین بشارت نیا

ایمیل: shahzade242@yahoo.com

09387345716 بامادرتلگرام ودیگرشبکه های اجتماعی مکاتبه کنید:

موضوعات
:: مطالب ارسال شده : 25555 پست
:: ورودی گوگل امروز : 6 بار
:: تعداددیدگاهها : 0 نظر
:: تاریخ آخرین بروزرسانی : ۰۲/۰۶/۱۳۹۸
:: میانگین بروزرسانی ها : 0.03 دقیقه

یارانه هدفمند چگونه فقرا را هدف گرفت

کاهش مصرف: گزارش بررسی بودجه خانوار در مناطق شهری که توسط بانک مرکزی تهیه می شود، نشان می دهد سهم سه گروه خوراکی ها و آشامیدنی ها، پوشاک و کفش و مسکن (به همراه آب و برق و گاز و سایر سوخت ها) در سال ۱۳۸۹، بیش از ۵۸ درصد کل هزینه های یک خانواده شهری را تشکیل می داده است اما این رقم در سال ۹۰ یعنی نخستین سال هدفمندی یارانه ها، به بیش از ۶۲ درصد رسیده است که به معنای کاهش رفاه خانوارهاست.

طبق اعلام بانک مرکزی، سهم این سه گروه در هزینه مصرفی خانوار در سال ۹۱ به ۶۵ درصد رسیده است. طبق همین داده های آماری، هزینه های بهداشت و درمان هم رشدی صعودی داشته و از ۴٫۴ درصد در سال ۸۵، به ۵٫۱ در سال ۸۸ که فاز اول هدفمندی به اجرا در آمد، افزایش داشته است. در سال بعد این رقم به ۵٫۶ رسیده، در سال ۹۰ با اندکی کاهش به ۵٫۳ رسیده و باز در سال های بعد روند افزایشی خود را دنبال کرده است.

نکته تکان دهنده گزارش بانک مرکزی از بودجه خانوار در جدول شماره ۶ این گزارش نهفته است؛ مصرف گوشت قرمز از ۶۴ کیلوگرم در سال ۸۵ به ۴۸ کیلوگرم در سال ۸۸ و ۴۱ کیلوگرم در سال ۹۰ کاهش داشته است. در این فاصله مصرف گوشت سفید هم کاهش داشته و از ۹۱ کیلو در سال ۸۵ به ۸۸ کیلو در سال ۹۱ و ۸۴ کیلو در سال ۹۲ افت کرده است. مصرف شیر در خانوارهای شهر یک سقوط آزاد را تجربه کرده و از ۲۱۵ کیلو در سال دوم ریاست جمهوری احمدی نژاد به ۱۳۴ کیلو در سال آخر دولت او (۹۱) رسیده است.

کاهش رفاه: گرچه در فاصله سال های ۸۴ تا ۹۲ تلاش گسترده ای برای اثبات حقانیت هدفمندی یارانه ها به عمل آمد اما آن تجربه تلخ این حس را داشته که نشان دهد در کشور، این سطح از دانش توسعه وجود دارد که بتواند عواقب طرح های اقتصادی کلان را پیش بینی کند. حس دیگر آن تجربه این بود که قدرِ گزارش های کارشناسی را به نظام تصمیم گیری کشور شناساند. گزارش تکان دهنده مرکز پژوهش های مجلس از آثار و تبعات هدفمندی یارانه ها می گوید در سال های بعد از هدفمندی «میانگین سهم مخارج گروه خوراکی ها بیش از ۵۰ درصد مخارج خانوار» را تشکیل می داده و این در حالی است که «مصرف این گروه کالایی کاهش یافته است.»

طبق گزارش، قیمت گروه کالاهای خوراکی ۱۳۰ درصد افزایش داشته و خانوارها بخش بیشتری از درآمد خود را صرف آن کرده اند و برای ادامه حیات، مجبور شده اند مصرف آن را در حدود ۲۰ درصد کاهش دهند. در فراز دیگری از گزارش مرکز پژوهش های مجلس آمده «خانوارهای فقیر نسبت به خانوارهای پردرآمد کاهش رفاه بیشتری را تجربه کرده اند.»

بحران در روستاها: طبق گزارش های مرکز آمار ایران نرخ تورم روستایی کشور در مرداد ماه سال ۹۲ از ۴۱ درصد فراتر رفت، در حالی که همان زمان تورم در شهرها بالغ بر ۳۹ درصد بود. تکان دهنده تر آن که تورم کالاهای مصرفی در روستاها نزدیک به ۴۵ درصد بوده است. معنای این اعداد و ارقام این است که در دوره هدفمندی یارانه ها، روستاییان ایران هر سال شاهد از دست رفتن ۲۵ تا ۳۰ درصد ارزش دارایی های خود بوده اند.

:: Information 215
تاریخ بروزرسانی : ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶
راهنما : برای مشاهده راهنما اینجا را کلیک نمایید
:: QR Code
نویسنده : ( AMIN BesharatNia ) | تعداد ارسال ها ( 25458 ) | درباره نویسنده :
:: Comments


نظرات بسته شده.

برخی از برنامه های اندرویدی طراحی شده ما