ازاین که به این سایت سرزدید بیسار خرسندیم، امیدوارم که لحظات خوبی را سپری کنبد، لطفا اگر درهرکجای سایت مطلبی را مطالعه میفرمایید به دور از ادب هست که از مطلب استفاده بفرمایید اما نظر ندهید، اینطور فکر نمیکنید؟ درضمن تالارگفتمان سایت هم هرروز بروز شده وسراسر مطالب جالب وجدید میباشد، منتظر حضورشما هستیم
باتشکر مدیریت سایت: مهندس امین بشارت نیا

ایمیل: shahzade242@yahoo.com

09387345716 بامادرتلگرام ودیگرشبکه های اجتماعی مکاتبه کنید:

موضوعات
:: مطالب ارسال شده : 25675 پست
:: ورودی گوگل امروز : 1 بار
:: تعداددیدگاهها : 0 نظر
:: تاریخ آخرین بروزرسانی : ۰۱/۰۷/۱۳۹۸
:: میانگین بروزرسانی ها : 0.03 دقیقه

۱۸۷۷ – ماجرای کشته شدن یک رئیس سرخپوست

«تاشوکا ویتکو» رئیس طایفه اوگلالا Oglala از قبیله سو (بومیان شمال غرب آمریکا ـ سرخپوستان) در پی جنگها متعدد با دولت واشنگتن به منظور حفظ اراضی نیاکان از خطر تصرف آنها توسط اروپاییان مهاجر، هفتم ماه می سال ۱۸۷۷ دست از جنگ کشید و در نبراسکا تسلیم شد. مهاجران اروپایی و فیلمسازان هالیوود اورا «کریزی هورس» خوانده اند که ترجمه غلط نام خودمانی او بوده است (ترجمه درست: دارای اسب سرکش).
   
 چیف «تاشوکا ویتکو» در سال ۱۸۷۶ اتحادی از قبایل بومی لاکوتا و شیان (ساکن در داکوتاهای شمالی و جنوبی و مناطق اطراف آنها) تشکیل داد و هفدهم ژوئن این سال با یکهزار و پانصد مرد (مشهور به: دلاور) به نیروهای دولت فدرال آمریکا به فرماندهی ژنرال کروک شبیخون زد و تلفات وارد ساخت. وی با این شبیخون، مانع از الحاق این واحد به واحد هفتم سوار به فرماندهی ژنرال کاستِر شد و به همین سبب، واحد هفتم و ژنرال کاستر در نبرد «لیتل بیگهورن» نابود شدند. از آن پس میان مردان چیف «تاشوکا ویتکو» و نظامیان دولت فدرال زد و خورد ادامه داشت و دامنه این زد و خوردها تا ایالت شمالی مونتانا کشانده شده بود.

17 اردیبهشت - 7 مِی؛ در تاریخ چه گذشت؟
Tashuka Witko
   
 اوایل ماه می ۱۸۷۷، چیف (رئیس) که چند روز گرفتار سرمای ناگهانی شده بود و اطلاع یافته بود که طوایف بومی دچار کمبود خوراک و پوشاک هستند به دولت فدرال آمریکا اطلاع داد که طی شرایطی حاضر به آتش بس و صلح است و چون «تامین» یافت، ششم این ماه تسلیم شد و او و مردانش به میان خانواده هایشان بازگشتند و به جمع آوری محصول پرداختند. این وضعیت چهار ماه طول کشید.
   
 درجریان یک مذاکره میان چیف و افسران امریکایی، مترجم افسران اظهارات چیف را نادرست ترجمه کرد که بوی تهدید از آنها استشمام می شد به همین سبب بعدا چیف برای ادای توضیح به قرارگاه لشکر احضار شد و درآنجا به ضرب سرنیزه یک نظامی نگهبان کشته شد. در پی وقوع این رویداد که بخشی از تاریخ ایالات متحده را تشکیل می دهد، نظامیان قرارگاه گزارش کرده بودند که چیف قصد فرار داشت که ضمن خروج از محل با نگهبان درگیر شد و سرنیزه خورد. مرگ چیف پنجم سپتامبر ۱۸۷۷ اتفاق افتاد.
 
  در قرن بیستم، هالیوود چند فیلم درباره چیف «تاشوکا ویتکو» تولید کرد که یکی از آنها «کریزی هورس» عنوان داشت.

۱۸۸۸ – آغاز تجاوز استعماری انگلیس به زیمبابوه در افریقا

استعمارگران فرانسوی از اوایل قرن نوزدهم میلادی بر مناطقی از جنوب شرقی آسیا تسلط یافتند و سرزمین‏های لائوس، کامبوج و ویتنام را به تصرف خود درآوردند. فرانسوی‏ها تمام این منطقه را هندوچین فرانسه خواندند و ضمن حفظ شکل ظاهری حکومت‏های پادشاهی در این کشورها، آنان را به اطاعت خود واداشتند. اما در فاصله دو جنگ جهانی اول و دوم، شورش‏های پراکنده‏ای علیه استعمارگران فرانسوی از جانب انقلابیون ویتنام آغاز شد که با واکنش نیروهای استعماری مواجه گردید. این شورش‏ها پس از جنگ جهانی دوم افزایش یافت و نیروهای انقلابی تحت رهبری هوشی مینه، مبارز استقلال‏طلب ویتنامی در دوم سپتامبر ۱۹۴۵م استقلال ویتنام را اعلام کردند. در این میان اعلام آمادگی هوشی‏مینه برای مذاکره با فرانسویان و انتقال مسالمت‏آمیز قدرت به مردم ویتنام، با مخالفت فرانسویان مواجه شد چرا که فرانسوی‏ها مطامع استعماری خود را دنبال می‏کردند و حاضر به مصالحه نبودند. از این رو نخستین دوره جنگ‏های ویتنام از سال ۱۹۴۶م، آغاز شد و به مدت ۹ سال، تا سال ۱۹۵۴م ادامه یافت. آخرین نبرد سنگین بین دو طرف در قلعه مستحکم دین بین فو روی داد که در طی آن، فرانسوی‏ها پس از ۵۵ روز محاصره توسط نیروهای ویتنام و وارد آمدن تلفات بسیار بر آنان، سرانجام در هفتم مه ۱۹۵۴م، تسلیم نیروهای ویتنامی شدند و زمینه برای خروج آنان از این کشور فراهم شد. با این حال علی‏رغم مذاکرات صلح و انعقاد قرارداد در ۲۰ ژوئیه ۱۹۵۴م، این جنگ‏ها پایان نیافت و با تقسیم ویتنام به دو قسمت شمالی و جنوبی و ورود امریکا به جنگ ویتنام، حوادث بسیاری اتفاق افتاد.

17 اردیبهشت - 7 مِی؛ در تاریخ چه گذشت؟

۱۹۴۵ – تسلیم کامل آلمان در برابر متفقین و پایان جنگ جهانی دوم در اروپا

از سال ۱۹۴۳م، شکست‏های آلمان در جنگ جهانی دوم آغاز شد. به دنبال این شکست‏ها، روس‏ها در جبهه شرق، دست به تعرض شدیدی زدند و تا خاک آلمان و متصرفات این کشور در شرق اروپا پیش رفتند. در جبهه غرب نیز حملات متفقین با کمک ارتش امریکا شدت گرفت و بدین ترتیب در اواخر سال ۱۹۴۴م، پیشروی ارتش متفق در دو جبهه به طرف آلمان ادامه یافت. از اوایل سال ۱۹۴۵م متفقین از غرب و روس‏ها از شرق وارد برلین شدند. در این حال هیتلر خودکشی کرد و بسیاری از سران حزب نازی دستگیر شدند. بدین ترتیب با شکست کامل آلمان، جنگ جهانی دوم به پایان رسید. این جنگ در حدود ۵۵ میلیون کشته و خسارات بسیار زیادی در جهان بر جای گذاشت.

۱۹۵۴ – پایان استعمار فرانسه در شبه جزیره هند و چین

هفتم ماه می ۱۹۵۴ داوطلبان مسلح ویتنامی مرکب از کمونیست ها و ناسیونالیست ها با هدایت ژنرال وو نگوین جیاب (نویِن جاپ) Vo Nguyen Giap، نابغه جنگ های میهنی و نامنظم، دژ «دین – بین فوDien Bien Phu» را گشودند و هزاران تن از ورزیده ترین افسران و سربازان فرانسه را به اسارت گرفتند و به استعمار فرانسه بر وطن خود و سراسر شبه جزیره «هندوچین» پایان دادند.
  
 جیاب متولد ۱۹۱۱ قبلاً یک دبیر تاریخ در دبیرستان ها بود. وی در طول چهار دهه یکی پس از دیگری؛ سه قدرت ژاپن، فرانسه و آمریکا را به زانو درآورد. جیاپ در ۱۰۲ سالگی همچنان به ویتنامی ها (دولت ویتنام) اندرز می دهد.

17 اردیبهشت - 7 مِی؛ در تاریخ چه گذشت؟
Vo Nguyen Giap

۲۰۰۰ – ولادمیر پوتین رسما به عنوان رئیس جمهور روسیه آغاز به کار کرد.

17 اردیبهشت - 7 مِی؛ در تاریخ چه گذشت؟

زادروزها

    ۱۷۱۱ – زادروز دیوید هیوم فیلسوف اسکاتلندی و از پیشروان مکتب تجربه‌گرایی
    ۱۸۳۳ – زادروز یوهانس برامس آهنگساز و پیانیست آلمانی دوره رمانتیسیسم

17 اردیبهشت - 7 مِی؛ در تاریخ چه گذشت؟
پیوتر ایلیچ چایکوفسکی

    ۱۸۴۰ – زادروز پیوتر ایلیچ چایکوفسکی آهنگساز سرشناس روس
    ۱۸۶۱ – رابیندرانات تاگور شاعر، نویسنده، نقاش و آهنگساز بنگالی و برنده جایزه نوبل ادبیات

17 اردیبهشت - 7 مِی؛ در تاریخ چه گذشت؟
رابیندرانات تاگور

    ۱۸۶۷ – زادروز ولادیسلاو ریمونت رمان‌نویس لهستانی و برندهٔ جایزه نوبل ادبیات سال ۱۹۲۴
    ۱۸۹۲ – زادروز یوسیپ بروز تیتو رئیس جمهور یوگسلاوی

17 اردیبهشت - 7 مِی؛ در تاریخ چه گذشت؟
ولادیسلاو ریمونت

درگذشت‌ها

    ۹۷۳ – درگذشت اتوی یکم پادشاه آلمان، ایتالیا و دوک زاکسن
    ۱۸۲۵ – درگذشت آنتونیو سالیری نوازنده و موسیقی‌دان ونیزی

17 اردیبهشت - 7 مِی؛ در تاریخ چه گذشت؟
اتوی یکم

    ۱۸۴۰ – درگذشت کاسپار داوید فریدریش نقاش منظره‌پرداز آلمانی و از پیشگامان جنبش رمانتیسیسم
    ۱۹۳۲ – درگذشت پل دومر چهاردهمین رئیس جمهور فرانسه

17 اردیبهشت - 7 مِی؛ در تاریخ چه گذشت؟
کاسپار داوید فریدریش

    ۱۹۴۱ – درگذشت جیمز فریزر منتقد اسطوره‌گرای انگلیسی
    ۲۰۱۱ – درگذشت ویلارد بویل فیزیکدان کانادایی، برنده جایزه نوبل فیزیک سال

17 اردیبهشت - 7 مِی؛ در تاریخ چه گذشت؟
ویلارد بویل

    ۱۳۹۱ – درگذشت ایرج قادری، کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و بازیگر سینمای ایران

17 اردیبهشت - 7 مِی؛ در تاریخ چه گذشت؟
ایرج قادری

*****
منابع:

-پایگاه نوشیروان کیهانی زاده
-ویکی پدیای فارسی
-صفحه امروز در تاریخ در توئیتر
-راسخون

:: Information 195
تاریخ بروزرسانی : ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۴
راهنما : برای مشاهده راهنما اینجا را کلیک نمایید
:: QR Code
نویسنده : ( AMIN BesharatNia ) | تعداد ارسال ها ( 25578 ) | درباره نویسنده :
:: Comments


نظرات بسته شده.

برخی از برنامه های اندرویدی طراحی شده ما