ازاین که به این سایت سرزدید بیسار خرسندیم، امیدوارم که لحظات خوبی را سپری کنبد، لطفا اگر درهرکجای سایت مطلبی را مطالعه میفرمایید به دور از ادب هست که از مطلب استفاده بفرمایید اما نظر ندهید، اینطور فکر نمیکنید؟ درضمن تالارگفتمان سایت هم هرروز بروز شده وسراسر مطالب جالب وجدید میباشد، منتظر حضورشما هستیم
باتشکر مدیریت سایت: مهندس امین بشارت نیا

ایمیل: shahzade242@yahoo.com

09387345716 بامادرتلگرام ودیگرشبکه های اجتماعی مکاتبه کنید:

موضوعات
:: مطالب ارسال شده : 25551 پست
:: ورودی گوگل امروز : 3 بار
:: تعداددیدگاهها : 0 نظر
:: تاریخ آخرین بروزرسانی : ۰۱/۰۶/۱۳۹۸
:: میانگین بروزرسانی ها : 0.03 دقیقه

۱۸۰۰ – کارهای ضد ایرانی یک فرماندار انگلیسی هندوستان

دهم جولای ۱۸۰۰ لُرد ریچار ولسلی Lord R. C.Wellesley صاحب اختیار وقت کمپانی دولتی انگلیسی هند شرقی و فرماندار قسمت هایی از هند که به تصرف آن دولت درآمده بود، در محل یک قرارگاه نظامی در بنگال غربی (کلکته) یک موسسه آموزش عالی ویژه شرق شناسی و زبانهای هندی به نام کالج فورت ویلیام Fort William College تاسیس کرد. هدف باطنی وی از این کار، پایان دادن به اقتدار و نفوذ زبان پارسی در شبه قاره و رو به گسترش بودن آن بود. زبان پارسی در تمامی دوران حکومت تیموریان بر هند و مخصوصا از زمان پادشاهی همایون شاه، زبان رسمی دولت هند شده بود و بسیاری از کتاب های منتشره در ایرانزمین (ایران بزرگتر ـ در شرق محدود به سیردریا تا سِند) در هند انتشار یافته بود و در این شبه قاره، ملاک داشتن سواد؛ خواندن این کتاب های پارسی و به ویژه دیوان اشعار (حافظ، سعدی، فردوسی و …) بود.

    21 تیر - 12 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
Lord R. C. Wellesley

پس از قتل نادرشاه در کودتای قوچان، انگلستان که راه را برای خارج ساختن حکومت هند از دست تیموریان و حکام محلی (راجه ها) و قطع نفوذ ایران، پارسیان و زبان پارسی هموار دیده بود؛ برنامه تملک هندوستان و نفوذ فرهنگی خود در این شبه قاره را از حذف زبان پارسی آغاز کرده بود. کار اصلی کالج ویلیام ترجمه کتابهای پارسی به اردو و سایر زبانهای محلی هند و آموزش زبان انگلیسی و بسط این زبان و دوستی کردن با پارسیان هند بود. انگلیسی ها که از قصه سنجان (سَنگان) و جریان مهاجرت ایرانیان به هند و استقرار در گُجرات و رواج زبان پارسی آگاه بودند و سرسختی و توان ایستادگی آنان را می دانستند درگیری را به مصلحت ندانسته بودند. می دانیم که زبان های پارسی و سانسکریت هند خویشاوند هستند و اردو با اندکی تفاوت در گرامر، همان پارسی جدید و قدیم به علاوه واژه های به عاریت گرفته پارسی از عربی است.به رغم این تلاش انگلیسی ها که تا نیمه قرن ۲۰ ادامه داشت، بسیاری از واژه های زبانهای هندی ریشه پارسی دارد.
  
 لرد ولسلی که از ۱۷۹۸ تا ۱۸۰۵ فرماندار انگلیسی هندوستان و از سال ۱۸۰۹ تا ۱۸۱۲ وزیر امورخارجه انگلستان بود در شکل دادن به سیاست این کشور در قبال ایران، سازش با روسیه، دیدارهای جان ملکم از ایران نقش کامل داشت؛ به ویژه که قرارداد تیلسیت (میان ناپلئون و تزار وقت روسیه) در همین زمان امضاء شده بود. لرد ولسلی از فرصتی که قرارداد تیلسیت و کاهش تمایل فرانسه نسبت به ایران به دست داده بود استفاده کرد و جای آن دولت را در دربار تهران گرفت و برای تامین منافع درازمدت لندن در خاورمیانه و آسیای جنوبی، بر سر ایران با روسیه وارد زد و بند شد که کوچک شدن ایران یکی از نتایج آن بود. توصیف ملال آوری که جان ملکم در کتاب خود از منش ایرانیان کرده است باید درسی باشد تا ما متوجه رفتار و روانشناسی خود باشیم و در هر اقدام فردی و یا عمومی، نخست به میهن اندیشه کنیم و منافع آن و جامعه ملی را درا ولویت قراردهیم.

۱۳۱۴ – قیام خونین مسجد گوهرشاد مشهد علیه کشف حجاب

پس از آن که زمزمه شوم نقشه ننگین رضاخانی جهت به تاراج دادن ارزش‏های دینی در قالب کشف حجاب به مردم رسید اعتراضات سراسری، کشور را فرا گرفت. در این میان یکی از علمای مشهد در شورای مجتهدان شهر، به عنوان نماینده معرفی شد تا با رضاخان مذاکره کند ولی به محض رسیدن به تهران، به دستور رضاخان بازداشت و در ری ممنوع‏الملاقات گردید. مردم که در مسجد گوهرشاد مشهد به این امر اعتراض داشتند، با سخنرانی وعاظ، شوری چند برابر یافته و خواهان مراجعت آن عالم شدند. در ادامه اعتراضات، در روز شنبه ۲۱ تیرماه ۱۳۱۴، در مسجد گوهرشاد، شعارهای ضد سلطنت و ضد حجاب زدایی داده شد و مسجد، یکپارچه سرود مقاومت سر می‏داد. قوای دولتی که مقاومت مردم را دیدند به دستور رضاخان به اجتماع آنان یورش برده و در کشتاری خونین و وحشیانه بین ۲ تا ۵ هزار نفر را کشتند. کامیون‏های بسیاری، اجساد مبارزین را که جز سلاح ایمان و شهادت، سلاح دیگری نداشتند جابه‏جا کردند.

21 تیر - 12 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟

به گفته شاهدان عینی، ماموران دولتی، شهدا و زخمی‏ها را به وسیله ۵۶ کامیون منتقل کرده و در خندق‏هایی که در اطراف مشهد پیش‏بینی شده بود دفن نمودند. بدین ترتیب، این فاجعه هولناک پایان یافت ولی یاد حماسه خونین این نهضت اسلامی و برخاسته از باورهای ارزشی مردم، برای همیشه درتاریخ مبارزات اسلامی ملت ما باقی ماند. برخی، این حادثه را در ۳۱ مرداد ذکر کرده‏اند.

۱۹۲۰ – افتتاح آبراه پاناما

۱۲ جولای سال ۱۹۲۰ آبراه پاناما که میان دو اقیانوس اطلس و آرام حفر شده است، به روی رفت و آمد عادی کشتی ها باز شد. این آبراه که در کنترل دولت آمریکا بود اخیرا به دولت پاناما واگذار شده است، ولی نیروهای نظامی آمریکا هنوز در آنجا هستند. این آبراه قبل از این تاریخ یک بار اسما (سمبولیک) گشایش یافته بود، ولی آغاز کار عادی آن از ۱۲ جولای سال ۱۹۲۰ است.

21 تیر - 12 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟

۱۹۹۳ – یک زمین لرزه شدید صدها تن را در شمال ژاپن کشت. امواج دریا ناشی از این زلزله (سونامی) به شهرهای ساحلی منطقه آسیب فراوان رساند.

۲۰۰۷ – عصیان مسجد لعل شهر اسلام آباد

عصیان مسجد لعل در شهر اسلام آباد پاکستان یازدهم جولای ۲۰۰۷ با حمله همه جانبه و ورود افراد مسلح دولت پاکستان به آن مسجد و کشته شدن «عبدالرشید قاضی» برادر و معاون متصدی مسجد پایان یافته اعلام شد.
   
در جریان این عصیان که ظاهرا از سوم جولای آغاز شده بود، طبق گزارش مقامات رسمی پاکستان شصت و دو نفر ازجمله ۹ نظامی پاکستانی کشته شدند. منابع دیگر، جمع تلفات را هشتاد تا دویست تن گزارش کرده بودند.

21 تیر - 12 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
Abdul Rashid Ghazi
   
مسجد لعل [که خبرگزاری های غرب آن را «مسجد سرخ» نامیده بودند] و مدارس دینی ضمیمه آن در محله ای در اسلام آباد واقع شده است که برخی از سفارتخانه ها هم در آنجا قرارگرفته اند.
    
متصدی این مسجد، مولانا عبدالعزیز بود که در جریان این عصیان هشت روزه دستگیر و بازداشت شده بود. انگیزه ظاهری این عصیان مسلحانه، مخالفت مقامات دولتی پاکستان با ساختن مسجد مربوط بدون مجوز [پیش از کسب پروانه از سازمانهای اداری] بود، ولی متصدیان مسجد از پیش با عزل بدون دلیل افتخار محمد چودری رئیس دیوان عالی (قاضی القضات) پاکستان از سوی پرویز مشرف رئیس جمهور وقت پاکستان مخالفت و به گسترش مراکز لهو و لعب (فاحشه خانه و …) در آن کشور که مغایر اصول اسلامی است و مواردی دیگر از فساد اعتراض کرده بودند. مقامات دولتی در واکنش به این مخالفت ها و اعتراض ها، متصدیان مسجد لعل را متهم کرده بودند به تلاش برای گسترش مقرراتی مشابه آنچه را که طالبان در افغانستان به اجرا درآورده بودند و نیز فراهم ساختن مقدمات یک انقلاب اسلامی. به اظهار مقامات پاکستانی، عبدالرشید قاضی در داخل مسجد یک دادگاه اسلامی (شرع) برای مجازات متخلفان از قوانین اسلام تشکیل داده بود.
   
عُصیان از سوم جولای با درگیری دختران مدرسه دینی مسجد لعل با مامورین پلیس و متخلفان از شریعت در خیابانها آغاز شده بود که بعدا متصدیان و مراجعان و محصلان مدارس مسجد در داخل ساختمان متحصن و سنگرگیری کرده بودند.
  
 پس از ورود نظامیان پاکستانی به داخل مسجد، زد و خورد در تونلهای زیر ساختمان آغاز شد که به کشته شدن عبدالرشید قاضی (۴۳ ساله) و نیز مادر او انجامید.
  
 مخالفت اسلامیون با پرویز مشرف (که با کودتای نظامی روی کار آمده بود) از مدتها پیش آغاز شده بود و زدوخوردهای خونین خیابانی در پاکستان تازگی نداشت ولی نبرد میان نظامیان و مسجد، عنصر تازه ای تلقی شده بود. پاکستان، تنها کشور جهان است که صرفا برپایه مسلمان بودن مردمش از تجزیه هندوستان و ضمیمه کردن بخشهایی از افغانستان و بلوچستان شرقی ایران تاسیس شده است. لذا، به باور اصحاب نظر، این رشته سر دراز خواهد داشت.

زادروزها

    ۱۰۰ پ.م – زادروز ژولیوس سزار، کنسول روم و امپراتور جمهوری روم.
    ۱۷۲۹ – زادروز ادموند برک سیاستمدار، نظریه‌پرداز فلسفه سیاسی و سخنور ایرلندی

21 تیر - 12 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
ادموند برک

    ۱۸۱۷ – زادروز هنری دیوید تورو فیلسوف آنارشیست آمریکایی ، نظریه‌پرداز نافرمانی مدنی
    ۱۸۸۴ – زادروز آمادئو مودیلیانی، نقاش برجستۀ ایتالیایی

21 تیر - 12 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
هنری دیوید تورو

    ۱۸۹۵ – زادروز باکمینستر فولر معمار آمریکایی ،مخترع گنبد ژئودزیک در معماری
    ۱۹۰۴ – زادروز پابلو نرودا، نویسنده و برندۀ جایزه ادبیات نوبل اهل شیلی

21 تیر - 12 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
پابلو نرودا

    ۱۹۹۷ – زادروز ملاله یوسف‌زی فعال حقوق بشر و حقوق کودکان و عضو کمپین تحصیل دختران اهل پاکستان، برندۀ جایزه صلح نوبل

21 تیر - 12 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
ملاله یوسف‌زی

درگذشت‌ها

    ۱۵۳۶ – درگذشت دزیدریوس اراسموس دانشمند ، فیلسوف و ادیب هلندی ، خالق کتاب در ستایش دیوانگی
    ۱۷۵۱ – درگذشت توکوگاوا یوشیمونه هشتمین شوگون در دورۀ ادو در ژاپن

21 تیر - 12 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
دزیدریوس اراسموس

    ۱۸۰۴ – درگذشت الکساندر همیلتون از بنیان‌گذاران ایالات متحده آمریکا، فیلسوف، حقوقدان و اقتصاددان
    ۱۹۱۰ – درگذشت چارلز رولز صنعتگر، کارآفرین و مکانیک انگلیسی ، موسس شرکت خودروسازی رولز-رویس به همراه هنری رویس

21 تیر - 12 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
الکساندر همیلتون

    ۱۹۳۵ – درگذشت آلفرد دریفوس افسر ستاد توپخانه در ارتش فرانسه
    ۱۹۴۵ – درگذشت ولفرام فون ریشتهوفن فیلد مارشال آلمانی در دوره رایش سوم از ۱۹ ژوئیه ۱۹۳۹ تا ۳۰ ژوئن ۱۹۴۲ فرمانده لشکر هشتم هوایی آلمان

21 تیر - 12 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
چارلز رولز

    ۲۰۰۳ – درگذشت گریگوری پک، بازیگر آمریکایی.

21 تیر - 12 جولای؛ در تاریخ چه گذشت؟
گریگوری پک

*****
منابع:

-پایگاه نوشیروان کیهانی زاده
-ویکی پدیای فارسی
-صفحه امروز در تاریخ در توئیتر
-راسخون

:: Information 382
تاریخ بروزرسانی : ۲۱ تیر ۱۳۹۴
راهنما : برای مشاهده راهنما اینجا را کلیک نمایید
:: QR Code
نویسنده : ( AMIN BesharatNia ) | تعداد ارسال ها ( 25454 ) | درباره نویسنده :
:: Comments


نظرات بسته شده.

برخی از برنامه های اندرویدی طراحی شده ما