ازاین که به این سایت سرزدید بیسار خرسندیم، امیدوارم که لحظات خوبی را سپری کنبد، لطفا اگر درهرکجای سایت مطلبی را مطالعه میفرمایید به دور از ادب هست که از مطلب استفاده بفرمایید اما نظر ندهید، اینطور فکر نمیکنید؟ درضمن تالارگفتمان سایت هم هرروز بروز شده وسراسر مطالب جالب وجدید میباشد، منتظر حضورشما هستیم
باتشکر مدیریت سایت: مهندس امین بشارت نیا

ایمیل: shahzade242@yahoo.com

09387345716 بامادرتلگرام ودیگرشبکه های اجتماعی مکاتبه کنید:

موضوعات
:: مطالب ارسال شده : 25256 پست
:: ورودی گوگل امروز : 2 بار
:: تعداددیدگاهها : 0 نظر
:: تاریخ آخرین بروزرسانی : ۲۷/۰۳/۱۳۹۸
:: میانگین بروزرسانی ها : 0.03 دقیقه


مجله اینترنتی برترین ها

 

برترین ها:
امروز ۲۹ آذر برابر با ۲۰ دسامبر تقویم میلادی است. روزی که در تاریخ آبستن وقایع و اتفاقات زیادی در ایران و جهان بوده است. به مرور برخی از این وقایع می‌پردازیم.

رویداد ها:

۶۹ – ایرانیان برگردن ژنرال شکست خورده رومی یوغ گذاردند

بیستم دسامبر سال ۶۹ میلادی فلاویوس وسپاسیانVespasinus فرماندار کل متصرفات روم در شرق و پس از شکست دادن نیروهای ویتلیوسVitellius (سومین امپراتور موقت در طول یک سالی که از خودکشی نرون گذشته بود) وارد رم شد و سنای روم رای به امپراتور شدن او داد. وسپاسیان همان روزی که از سنای روم رای موافق گرفت ضمن نامه ای که برای بلاش یکم شاه ایران فرستاد ضمن تشکر از وعده کمک نظامی، نوشت که به این کمک دیگر نیازی ندارد. در پی خودکشی نرون امپراتور روم، تنی چند از ژنرالهای رومی ازجمله وسپاسیان (وسپاسیانوس) که در مصر بود خواستار جانشینی او شده بودند سنای روم تا اتخاذ تصمیم نهایی، نخست گالبا، سپس اتو و آنگاه «ویتلویس» را امپراتور موقّت کرده بود. سپاه شرقی روم از امپراتورشدن وسپاسیان اعلام حمایت کرده بود. تعدّد متقاضیان امپراتوری روم این امپراتوری را وارد یک جنگ داخلی کرده بود. در این میان ویتلیوس سومین امپراتور موقت آماده جنگ با وسپاسیان شده بود و درخواست وسپاسیان از بلاش برای دفع این فرد بود. بلاش وعده فرستادن ۴۰ هزار نظامی داده بود. وسپاسیان که قبلا با ۶۰ هزار نظامی برای سرکوب شورش یهودیان به شرق آمده بود بدون نیاز به نیروی بیشتر، ویتلیوس را از سر راه خود برداشته بود. وی در طول ده سال (۶۹ تا ۷۹ میلادی) که بر امپراتوری روم حکومت کرد با ایران مناسبات حسنه داشت.

29 آذر - 20 دسامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
وسپاسیان

در دوران نرون Nero ـ در سال ۶۲ میلادی، ارتش ایران سپاه اعزامی روم به آناتولی شرقی مرکب از لژیونهای ۴ و ۱۲ به فرماندهی «لوسیوس پائه توسLucius Paetus» را شکست داده و مجبور به تسلیم شدن کرده و بر گردن پائه توس یوغ (چوبی که برگردن دو گاو موازی هنگام شخم زدن می گذارند) نهاده بود تا درس عبرت شود. در پی این شکست و انتصاب تیرداد – شاهزاده اشکانی به حکومت ارمنستان میان دو ابرقدرت وقت صلح برقرار شده و دولت ایران از تحریک قوم فرانک و حاکم ساموساتا Samosataبرضد روم دست برداشته بود.

۱۳۸۱ – انقلاب کشاورزان انگلیسی در اوج خود

انقلاب کشاورزان انگلیسی که از بزرگترین انقلابات قرون وسطی در اروپا بود در دسامبر سال ۱۳۸۱ به اوج خود رسید و کارگران و مردم کم درآمد هم به آنان پیوستند. کشاورزان خواستار سهم بیشتری از محصولات کشاورزی و در مورد اراضی استیجاری کشاورزی، خواهان کاهش اجاره بهای این اراضی بودند، کارگران دستمزدی بیشتری می خواستند و طبقه کم درآمد هم خواستار لغو مالیات سرانه و تبدیل آن به مالیات بر درآمد بود.

۱۹۱۷ – دو ماه پس از انقلاب بلشویکی روسیه، لنین پیشنهاد ایجاد یک پلیس امنیتی جهت شناسایی و دستگیری مخالفان نظام کمونیستی را تایید کرد و این سازمان به نام «چِکا» تاسیس شد که وظایف آن بعدا به کا. گ. ب داده شد.

۱۹۵۱ – نخستین نیروگاه برق اتمی در جهان

۲۰ دسامبر ۱۹۵۱ (۵۸ سال پیش در ۲۹ آذرماه) نخستین ژنراتور تولید برق با استفاده از نیروی اتم در ۳۰ کیلومتری شهر «آرکو» واقع در ایالت کوهستانی آیداهو آمریکا آغاز بکار کرد. نام این نیروگاه را «ای. بی. آر ـ ۱» به معنای نخستین رآکتور تجربی تولید نیروی برق گذاردند. این نیروگاه تا سال ۱۹۶۴ سرگرم بکار بود. صدها نیروگاه بعدی که در گوشه و کنار جهان ساخته شده است بر همان پایه کار می کنند.

29 آذر - 20 دسامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟

۱۹۷۱ – کورت والدهایم وزیر امورخارجه اتریش با رای شورای امنیت، دبیرکل سازمان ملل شد. وی بعدا به ریاست جمهوری اتریش نیز انتخاب گردید.

29 آذر - 20 دسامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
کورت والدهایم

۱۹۷۱ – پایان جنگ هند و پاکستان بر سر استقلال بنگلادش

۱۹۸۹ – لشکرکشی آمریکا به پاناما برای دستگیری ژنرال نوریه گا

۲۰ دسامبر سال ۱۹۸۹ نیروهای اعزامی جورج بوش (پدر) رئیس جمهوری وقت آمریکا مرکب از ۹ هزار و پانصد نفر با کمک هزاران تن نظامیان آمریکایی مستقر در منطقه کانال پاناما (جمعا ۲۷ هزار نظامی) حمله خودرا به واحدهای ژنرال مانوئل نوریه گا رئیس وقت دولت پاناما را آغاز کردند که در آمریکا متهم به معاونت درصدور کوکایین و مانی لاندری (تبدیل غیر قانونی پول) شده بود. نوریه گا متولد سال ۱۹۳۴ از جوانی در ارتش پاناما فعالیت داشت و به اظهار آگاهان، با کمک آمریکا به قدرت رسیده بود. اسناد منتشره حاکی از آن بوده است که نوریه گا سالها حقوق بگیر «سیا» بود و هر سال یکصد هزار دلار دریافت می کرد. وی در آمریکا آموزش کار اطلاعاتی دیده بود.

29 آذر - 20 دسامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
ژنرال نوریه گا

۱۹۹۹ – بازگشت حاکمیت چین بر “ماکائو” پس از چهار قرن استعمار پرتغال

۱۲۹۰ ش – هجوم روس‏ها به تبریز و گیلان پس از اولتیماتوم به دولت ایران

پس از اولتیاتوم روسیه به دولت ایران برای اخراج مورگان شوستر، کارشناس اقتصادی آمریکایی در ایران، دولت ایران این اولتیماتوم را در ۲۸ آذر ۱۲۹۰ ش پذیرفت. اما پذیرش ذلت‏بار اولتیماتوم روس‏ها که به امید پایان یافتن زیاده‏خواهی‏ها و بهانه‏گیری‏های دولت روسیه انجام گرفت، نه تنها مشکلی را حل نکرد، بلکه دامنه تجاوزات آنها را گسترش داد. در این میان، شهر تبریز که به علت مقاومت دلیرانه در برابرعناصر وابسته به روس‏ها از جمله محمدعلی شاه، بیش از دیگر شهرها مورد خشم روس‏ها بود، در سحرگاه این روز برابر با ۲۹ ذی‏حجه ۱۳۲۹ ق، آماج حملات قزاق‏های روس قرار گرفت. روس‏ها به بهانه بی‏احترامی پاسبان نظمیه تبریز به مامور روسی، کشتار مردمِ شهر را آغاز نمودند و نقاط حساس شهر را به تصرف خود درآوردند. سپس به تاراج اموال مردم و قتل آنان پرداخته و هرگونه مقاومتی را با تفنگ پاسخ دادند. روس‏ها در روزهای بعد این جنایات خود را ادامه داده و در دهم دی ماه آن سال برابر با عاشورای ۱۳۳۰ ق، ثقه الاسلام تبریزی، عالم بزرگ شهر را به دار زدند. همزمان با تبریز، روس‏ها به گیلان نیز یورش بردند و جنایات مشابهی را رقم زدند. آنان به هر کس که مشکوک می‏شدند، می‏کشتند و از ارتکاب هرنوع ظلم و خشونت، دریغ نکردند. در این حال مردم رشت بنابر فتوای مراجع، از خرید کالاهای روسی و انگلیسی خودداری می‏کردند و از مقاومت در برابر نیروهای روس، غافل نبودند. اما روس‏ها این استقامت عمومی را با قتل مردم به طرق مختلف پاسخ دادند.

29 آذر - 20 دسامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
اعدام دسته جمعی مجاهدان تبریزی بدست روس ها

زادروزها

    ۱۸۹۰ – زادروز یاروسلاو هیروفسکی شیمیدان و مخترع اهل جمهوری چک ، برنده جایزه نوبل شیمی سال ۱۹۵۹
    ۱۹۷۸ – زادروز جرمی ان‌جی‌تاپ فوتبالیست اهل کامرون

29 آذر - 20 دسامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
اشلی کول

    ۱۹۸۰ – زادروز اشلی کول فوتبالیست اهل انگلستان
    ۱۹۸۰ – زادروز مارتین دمیکلیس فوتبالیست آرژانتینی
    ۱۹۹۰ – زادروز جوجو ترانه‌سرا، خواننده و بازیگر اهل ایالات متحده آمریکا

29 آذر - 20 دسامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
سوفیا لورن

    ۱۹۱۵ – عزیز نسین، طنزنویس اهل ترکیه
    ۱۹۳۴ – سوفیا لورن، بازیگر ایتالیایی.
    ۱۳۴۹ – فرمان فتحعلیان، آهنگساز و خوانندهٔ اهل ایران

29 آذر - 20 دسامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
فرمان فتحعلیان

درگذشت‌ها

    ۱۱۲۴ – درگذشت کالیکتوس دوم از پاپ‌های کلیسای کاتولیک رم
    ۱۹۴۴ – درگذشت حسن رشدیه نخستین موسس مدارس جدید در تبریز و دومین مدرسه در تهران (بعد از دارالفنون) ، پدر فرهنگ جدید ایران

29 آذر - 20 دسامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
حسن رشدیه

    ۱۹۵۷ – درگذشت ابوالحسن صبا موسیقیدان ، آهنگساز و نوازنده سرشناس ایرانی
    ۱۹۶۸ – درگذشت جان استاینبک نویسنده آمریکایی، خالق خوشه‌های خشم ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال ۱۹۶۲
    ۱۹۸۲ – درگذشت آرتور روبنشتاین نوازنده پیانو لهستانی–آمریکایی

29 آذر - 20 دسامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
ابوالحسن صبا

    ۱۹۹۶ – درگذشت کارل سیگن اخترشناس آمریکایی، اخترشیمی‌دان، مشاور سازمان ناسا، نویسنده و مروج موفق اخترشناسی
    ۲۰۰۱ – درگذشت لئوپولد سدار سنگور شاعر ، فیلسوف، مدافع حقوق بشر ، پدر استقلال و نخستین رییس جمهور سنگال
    ۲۰۰۹ – درگذشت بریتانی مورفی بازیگر و خواننده آمریکایی

29 آذر - 20 دسامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
ناصر عبدالهی

    ۱۳۸۵ – ناصر عبدالهی، خواننده پاپ ایرانی.
    ۱۳۸۸ – آیت الله حسینعلی منتظری، فقیه و سیاست مدار ایرانی.

29 آذر - 20 دسامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟
آیت الله حسینعلی منتظری

*****
منابع:

-پایگاه نوشیروان کیهانی زاده
-ویکی پدیای فارسی
-صفحه امروز در تاریخ در توئیتر
-راسخون

:: Information 335
تاریخ بروزرسانی : ۲۹ آذر ۱۳۹۴
راهنما : برای مشاهده راهنما اینجا را کلیک نمایید
:: QR Code
نویسنده : ( AMIN BesharatNia ) | تعداد ارسال ها ( 25159 ) | درباره نویسنده :
:: Comments


نظرات بسته شده.

برخی از برنامه های اندرویدی طراحی شده ما